Колко важни са дивидентите на компаниите? Общо взето, почти всички водещи експерти препоръчват на инвеститорите да се насочват към компании изплащащи дивидент в текущата среда на несигурност и рекордни нива за индексите. Защото дивидентната доходност на индекса S&P 500 в момента е над доходността на 10-годишните щатски облигации, което се случва относително рядко и обикновено е следвано от сериозно поскъпване на дивидентните компании.
През последните 81 години реинвестираният доход от дивиденти представлява приблизително 95 процента от сложната дългосрочна възвръщаемост, спечелена от компаниите в S&P 500. Изглежда, че тези зашеметяващи цифри изискват взаимните фондове да подчертаят значението на дивидентския доход, според пазарни наблюдатели.
И на инвеститорите не им остава нищо друго, освен да намерят правилните дивидентни компании с добра доходност. Ето някои препоръки на експертите, след щателен преглед на пазара.
Schlumberger (SLB)Schlumberger е една от най-известните компании в областта на нефтените находища в световен мащаб. Тъй като цената на петрола първо се повиши, а след това падна, след като саудитските ракетни атаки от Саудитска Арабия миналия месец не успяха да предизвикат по-широка война в Персийския залив, акциите на компанията се понижиха - и сега са спаднали с 45% за последните 52 седмици. А това е добре за дивидентната доходност.
Има и известна опасност за инвеститорите. Ниските цени на петрола означават по-малко търсене на петрол и по-малко печалби за обслужващите петролни полета като Schlumberger. В резултат на печалбата от 1.49 долара на акция, която компанията спечели през последната година, тя се търгува при съотношение от 22 дори след спада на цените на акциите.
И все пак, акциите също плащат 6.5% дивидентна доходност, а анализаторите на Wall Street смятат, че печалбите могат да се съживят, независимо дали цените на петрола се представят по същия начин.
Средно анализаторите предвиждат, че акциите на Schlumberger биха могли да отскочат 39%, като се повишават от по-малко от 33 долара в момента до 45 долара през следващата година.
Един от тези анализатори, Конър Линах Lynagh от Morgan Stanley, прогнозира, че "фокусът върху възвръщаемостта" и "спирането на нерентабилните активи ... може да доведе до печалби и подобряване на паричния поток без по-високи цени на петрола или подобряване на цените на услугите". По-конкретно, Линах смята, че Schlumberger трябва да се съсредоточи върху по-бързо разрастващите се офшорни пазари, а не на върху сондажите в Северна Америка, който е "най-слабият пазар" на компанията. Като цяло, експертът е на мнение, че „възнаграждението за акционерите на компанията спрямо риска е най-завладяващ от години".
По-оптимистичен от повечето анализатори, Линах е с ценови таргет за акциите на компанията от 51 долара за следващата година, което дава потенциал за ръст от 55%, ако е прав.
Williams Companies (WMB)Друг голям платец на дивидент, опериращ в петролния сектор, е Williams Companies, която е специализирана в съхраняването и транспортирането на природен газ.
Въпреки че е едва доходоносен по счетоводните стандарти на GAAP, бизнесът на компанията изплаща много хубав дивидент - 6.6%. И преди да се чудите как една компания, която едва е на печалба, може да си позволи дивидент, трябва да се отбележи, че компанията разполага с над 1.2 милиарда долара свободен паричен поток. Само поради лихвени плащания и големи еднократни разходи, днес акцията изглежда нерентабилна.
Говорейки за това, един от анализаторите, който препоръчва на Williams Companies, Джеръми Тонет от JP Morgan, се застъпва за продажбата на активи, тъй като те набират пари, необходими за подпомагане на основния й бизнес. Продължавайки напред, в перспектива, Тонет твърди също, че ниските цени на природния газ стимулират търсенето му, създавайки "свързани с това разширения на инфраструктурата, представляващи основния двигател за дългосрочните перспективи за растеж на WMB".
Предвиждайки, че печалбата преди лихвите, данъците, амортизацията и обезценки ще продължат да нарастват най-малко през следващите две години, Тонет се съгласява с повечето други анализатори, че акциите на компанията има потенциал за ръст от 34% през следващата година.
Altria Group (MO)И накрая, някои анализатори посочват производителя на цигари Altria - дълъг надежден източник на дивидентен доход за инвеститорите и изплащане на чудовищен дивидент от 7.9%.
Сега проблемите на цигарената индустрия са добре известни. Регулацията се увеличава по целия свят и това вероятно не е продукт, който ще съществува вечно. Тези проблеми обаче, правят така че акциите на Altria да се търгуват при изключително атрактивното съотношение 12.8 пъти печалбата и прогноза за растеж на дългосрочните печалби от 6.6%, което прави и атрактивното PEG съотношение под 0.9. (Инвеститорите в стойност обикновено вземат предвид, като позитивно подобно съотношение под 1).
Една независима карта, която би могла да помогне на акциите на Altria да се справят дори по-добре от това, е iQOS, новата технология на Altria за нагряване, а не изгаряне на тютюн, така че да доставя никотин без всички д гадни химикали, образувани при изгарянето на тютюн.
Като цяло анализаторите смятат, че текущите нива на акциите на компанията са ниски и те разполагат с потенциал за поскъпване от 28% през следващата една година.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на фондовите пазари.
Още по темата:
9 от най-големите щатски дивидентни компании
Шест компании с висок дивидент в момента
Няколко дивидентни компании за втората половина на годината