Снимка: Flickr
Berkshire Hathaway вече притежава кеш в размер на над 120 милиарда долара към края на второто тримесечие на 2019 г., което е рекордно ниво на свободни парични средства за компанията, пише MarketWatch.
Въпреки рекордния кеш, в своето годишно писмо до акционерите Уорън Бъфет заяви, че иска да генерира още по-висока печалба, но отбеляза, че цените са почти непостижимо високи.
Но защо Бъфет предпочита да държи рекордно ниво на свободни парични средства в компанията, дори когато Dow Jones Industrial Average и S&P 500 продължават да отчитат нови рекорди?
Причината може би се крие в тази диаграма, публикувана от Гари Евънс от блога на Global Macro Monitor:
Източник: MarketWatch
Както може да се види от диаграмата, съотношението предполага, че оценките са на ниво, което не е виждано от времето на дот-ком балона от преди две десетилетия, което означава, че на сегашния пазар ще има „много малко нагоре“ и „много повече надолу“.
"Пазарът може и да продължи да се задържа около историческите си оценки, но инвеститорите ще имат нужда от теми, които да подхранват заблудата. Те могат да бъдат под формата на „QE завинаги“ или може би изкуственият интелект ще бъде основна движеща сила. Това е, което трябва да наблюдаваме в момента", казва Еванс.
"Компаниите може да уволнят всички свои работници и да ги заменят с машини и алгоритми, които ще надуят маржовете до безкрайност. В този случай обаче съвкупното търсене и икономическият растеж ще бъдат смазани. Така, че трябва да се намери баланс", казва още Еванс.
Акциите на Berkshire Hathaway показаха по-слаби резултати, съпоставени с бенчмарка S&P 500 на фона на текущия бичи пазар, който стартира през март 2009 г. За този период акциите на Berkshire Class A нараснаха с 323%, докато широкият индекс се увеличи с 334%.
Berkshire Hathaway увеличава своите инвестиции в книжата на банкови компании. Фондът е най-големия акционер в Bank of America, с повече от 10% от обикновените акции на банката. Бъфет каза по-рано тази година, че акциите на големи американски банки, включително JPMorgan Chase, са значително подценени от пазара.
Berkshire продаде позицията си в Oracle и намали дела си в Apple, в началото на тази година. През май Бъфет заяви, че планира да "вложи много пари" в инвестиции в енергийния сектор.
По време на годишната среща на Berkshire през май, на въпрос дали би препоръчал на инвеститорите да купуват акции на компанията или да инвестират в S&P 500, Бъфет отговори: „Мисля, че финансовият резултат ще бъде много близък между двете“.
Освен това, благодарение на огромния обем парични средства (в размер на над 120 милиарда долара), Бъфет ще има възможност да купува евтино, ако пазарът падне.
Още по темата:
Как се представя портфейлът на Бъфет през различни периоди от време?
Три компании, в които инвестира Уорън Бъфет, подходящи за момента