Снимка: iStock
При инвестирането най-важното нещо е да се създадат полезни навици и да с изгради стратегия, която ще доведе висока възвръщаемост. Най-дългият бичи пазар е в 11-ата си година, нестабилността е висока, икономиката е несигурна, а пазарът е волатилен. Затова е важно, ако искате да инвестирате, да си поставите постижими за вас цели и да ги изпълнявате. Тези седем стъпки ще ви помогнат по пътя към дългосрочно инвестиране.
Създайте си план
Сериозните инвеститори си поставят цели и създават инвестиционен план за тяхното изпълнение. Целите могат да бъдат краткосрочни или дългосрочни." Полезно е да записвате целите си", казва Рей Ферара, сертифициран финансов консултант.
Инвестирайте в акции и облигации, за да постигнете дългосрочни цели. Можете да заложите и на нискорискови активи, ако не държите на възможно най-висока възвръщаемост. Важното е да си поставяте реалистични цели, които можете да изпълните.
Започнете да спестявате колкото се може по-рано
Времето е на ваша страна, когато инвестирате. Колкото по-рано започнете, толкова по-лесно ще бъде спестяването. Ако инвестирате 10 000 щатски долара в акции на големи компании и печелите средната годишна възвръщаемост от 1926 г. до днес, или 10.4% - ще имате 26 896 долара след 10 години. След 30 години ще получите 194 568.
Разбира се няма гаранция, че ще печелите 10.4% годишно. Но дори и генерирате 7% печалба годишно, след 30 години ще имате в 76 123 долара в портфейла си
"Спестявайте усърдно и инвестирайте с удоволствие", казва Роб Арнот, финансов експерт от Research Affiliates
Инвестирайте автоматично
Направете инвестирането автоматично. Най-добрият начин да направите това е да инвестирате редовно фиксирана сума. Това лесно може да се случи, като насочвате определена сума, например в пенсионния план на работодателя си. Практиката, известна като "доларово осредняване", гарантира, че купувате повече акции, когато са евтини и по-малко, когато са скъпи. „Не подценявайте въздействието на "осредняването на разходите в долари", казва Реджина Сайо, финансов консултант в Lake Grove, N.Y.
Не влизайте в излишни разходи
Уолстрийт отдавна култивира идеята, че за добро представяне трябва да плащате премиум цени. „Лош инвеститор с ниски разходи може да се справи по-добре от добрия инвеститор с високи разходи", казва Гари Схатски, финансов консултант в Ню Йорк.
Диверсифицирайте
Някои от най-богатите хора в света са забогатели чрез притежаване на акции на компании. Например изпълнителният директор на Amazon, Джеф Безос , или основателят на Microsoft - Бил Гейтс. Тези обаче, които инвестираха само в акции на Enron загубиха всичко.
Инвестирането в единична акция носи освен пазарен и непазарен риск, за разлика от това да инвестирате в целия пазар, който разбира се също може да търпи загуби, но едва ли ще изчезне, както това се случи с Enron.
Въпреки че през последното десетилетие ефективността на борсите в САЩ победи всички останали развити пазари, международните акции се движат на цикли. От 2003 г. до 2007 г. например S&P 500 отчете средна възвръщаемост от 12.8%, докато индексът MSCI Европа, Австралия и Далечен Изток натрупа 21.6%, а индексът на MSCI Emerging Markets скочи с 37.0%.
Внимавайте да не попаднете в капан
Трябва да купувате инвестиции, когато са евтини, и да ги продавате, когато са скъпи. Не се заблуждавайте, че можете да спечелите със сигурност, когато пазарът е бичи. Проучване на Morningstar установи, че средният инвеститор губи почти половин процент възвръщаемост, когато се заблуждава по този начин
Оттеглете се разумно
Смисълът да инвестирате пари е да ги изхарчите в един момент. Това е лесно. Важно е обаче и да помислите и за пенсиониране. Това е уравнение, в което една променлива се равнява на парите, които имате, а двете най-важни променливи - колко ще спечелите и колко дълго ще живеете, не са ясни на никого.
Можете да теглите 4% от портфейла си и да правите това, като се съобразявате с инфлацията. Ако имате портфейл от 1 милион долара, съставен от 50% акции и 50% облигации, можете да изтеглите 40 000 долара през първата година и да го коригирате нагоре за инфлация, която е средно 2.88% от 1926 г., според Morningstar. В повечето случаи това ще работи добре за 30 години.
Умните инвеститори също възстановяват баланса на своите портфейли, докато се оттеглят. Например, когато се пенсионирате, имате една трета от парите си в акции, една трета в облигации и една трета в брой. Това разпределение ще се обърка веднага, когато теглите пари, докато пазарите са волатилни.
Ребалансирането означава, че продавате високо и купувате ниско, което трябва да направите. Така ще можете до известна степен да се предпазите от високи рискове.
Още по темата:
Къде живеят най-богатите хора в света
5 съвета от най-известния млад мениджър на активи в САЩ
Добри стратегии за инвестиране на всеки пазар