Снимка: iStock
Ежедневните истории, движещи финансовите пазари, са добре известни в този момент. Страхове от рецесия, търговската война, действията на Фед и потенциалният импийчмънт.
Но в последната си бележка към инвеститорите, легендарният инвеститор Хауърд Маркс се занимава с тема, която изглежда предизвиква тревожност сред институционалния клас на инвеститорите: отрицателни лихвени проценти.
Разбира се, казва Маркс, ние знаем какво са отрицателните лихви: една банка начислява на вложителите такси да държат парите си в банката, вместо да предлага лихвени плащания.
Що се отнася до това защо отрицателните проценти преобладават в някои икономики днес, Маркс и колегите, с които той обсъжда тази тема, предлагат дузина причини, поради които днес има отрицателни лихвени проценти. Маркс пише, че „никой не трябва да се надява напълно да разбере причините за отрицателните лихвени проценти".
„Фактът, че знаем какво са отрицателните проценти, пише Маркс, не променя факта, че не знаем със сигурност защо отрицателните проценти са толкова разпространени днес, колко дълго ще продължат да са в сила, какво може да ги промени към положителни и дали ще стигнат до САЩ".
Определянето на термин не означава нищо, ако това, което определяте, всъщност няма смисъл. Това е просто сбор от думи, според пазарния експерт.
И всеобхватното послание на бележката на Маркс е, че негативните проценти сякаш разбиват мозъка на много инвеститори, до които те достигат в процеса на сглобяването на този пъзел. Например, Marks очертава повече от 10 различни начина, по които отрицателните проценти обръщат основните предположения на финансовото моделиране с главата надолу.
Както отбелязва Маркс, „във финансовия свят повечето от нашите действия се основават на предположението, че бъдещето ще прилича много на миналото“.
„Положителните лихвени проценти и желанието да се усложняват лихвите са сред най-основните исторически градивни елементи във финансите“, пише Маркс. „Като минимум отрицателните проценти означават повишена несигурност и затова трябва да продължим с повече трепет. Каквото и да знаехме за миналото за това как са работили нещата, мисля, че знаем по-малко, когато процентите са отрицателни. "
Отрицателните проценти, с други думи, са класическа известна неизвестност. Знаем какви са те. Всъщност не знаем какво правят.
И въпреки че инвеститорите винаги мразят несигурността, отрицателните проценти, които нарушават традиционните финансови модели и правят късо съединение във финансовите формули в Excel, се приветстват от някои. А какви ли ще са техните последствия?
Още по темата:
Ефективни ли са отрицателните лихви?