Снимка: Личен архив
Шефовете на финансовата индустрия се притесняват колко помощ могат да предложат централните банки, ако правителствата не се включат чрез фискална подкрепа. Преодоляването на монетарната политика вече не е достатъчно за стимулиране на икономическия растеж, тъй като вече няма полза от по-ниските лихви, смятат водещи финансови специалисти.
„В момента те са в много трудно положение", заяви председателят на UBS Group AG Аксел Вебер на конференция, организирана от Института за международни финанси във Вашингтон. „Централните банки изчерпват ефективността на своите инструменти. Отрицателните лихвени проценти няма да имат същото въздействие като понижаване нивото на старите проценти.
Главният изпълнителен директор на State Street Corp. Рон О'Ханли направи крачка напред, като заяви, че монетарната политика вече не работи независимо.
Брайън Портър, изпълнителен директор на Scotiabank, заяви, че е загрижен, че много политики на централната банка, като например тези, които доведоха до печалба на трилиони с отрицателен дълг, може да имат нежелани последици, които не са обмислени поради „глад за доходност".
Бивши служители на Федералния резерв одобриха необходимостта от фискална политика за намаляване на тежестта върху централните банки - но не и от вида на държавните разходи, застъпван от Модерната монетарна теория (ММТ).
Стенли Фишър, бивш заместник-председател на Фед, заяви, че има "ядро на истината" в модерната монетарна теория. Основният недостатък обаче е, че печатането на повече пари докато инфлацията е под контрол, е ситуация, която не може да продължи вечно.
„Координацията на фискалната и монетарната политика е наред", казва Бил Дъдли, бившият президент на Фед в Ню Йорк, сега преподавател в университета Принстън.
Професор от университета Станфорд, Джон Тейлър, икономист и бивш високопоставен служител на Министерството на финансите определи MMT като нито модерна, нито монетарна.
Бившите служители се появиха заедно в събота по време на дискусия на събранието на Института за международни финанси.
„Потребителите са добре, но производителите не са. Централните банки са изтощени. Правителствата трябва да се активизират. Пазарите са подхванати от безпрецедентен шум". Това е извадка от разговор между финансовите ръководители по време на дискусия на срещата на Института за международни финанси във Вашингтон.
Централна тема беше, че големите потребителски разходи и увеличаващите се заплати се компенсират от несигурността на фабриките поради световния стремеж към протекционизъм. Това може да означава, че правителствата ще трябва да наложат фискален стимул, за да избегнат по-сериозен спад.
Финансовите ръководители се срещнаха по време на събития, организирани от Международния валутен фонд, където настроението сред длъжностните лица беше подобно. МВФ промени прогнозите си за висок глобален растеж тази седмица и сега очаква най-бавното разрастване от десетилетие. Финансовите ръководители се съгласиха.
„Нашите клиенти се подготвят за по-тежки времена занапред", заяви Олауг Сварва, председател на борда на DNB. МВФ забави решението за даване на гласност на Китай. От МВФ заявиха още, че чак през 2023 г. е възможно да се случат промени, които ще дадат на Китай право на глас.
Върховният комитет на министрите на финансите заяви, че ще обмисли удвояване на кредитната линия на МВФ, известна като Новите договори за заемане. Това улеснение беше съкратено наполовина през 2016 г.
Министърът на финансите на САЩ, Стивън Мнучин, каза в изявление в петък, че нацията, която притежава най-голямо право на глас във фонда, приветства да работи за постигане на споразумение за голяма част от ресурсите на МВФ", включително преразглеждането на дяловете.
През 2015 г. депутатите в САЩ одобриха последния кръг от промени, които позволиха на Китай да стане третият по големина избирател в МВФ. Бразилия също отбеляза напредък. Новите промени могат да дадат на Китай още по-голяма важност, тъй като акциите трябва да отразяват размера на икономиката на една страна.
Още по темата:
Икономическият растеж на Китай пада под 6% през 2020г.?
Нещо не се връзва на пазарите...
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?