Снимка: iStock
JPMorgan Chase & Co. твърди, че стресът на паричния пазар, който изпрати краткосрочните лихвени проценти до значително повишение миналия месец, ще продължи да тормози пазарите, въпреки опитите на Федералния резерв да внесе ликвидност и спокойствие с милиарди долари наляти във финансовата система.
Фед предложи заемни кредити за една нощ и започна да купува до 60 милиарда щатски долара в краткосрочни инструменти на месец, за да облекчи натиска на необятния пазар на репо пазара, където банките обикновено търсят краткосрочно финансиране.
Защитените лихвени проценти се повишиха в края на септември, като анализаторите посочиха оскъдността на междубанковите резерви, както и регулациите, които ограничават размера на банковите баланси и капацитета им за повторно кредитиране като потенциални виновници.
JPMorgan казва, че не е убеден, че Фед е решил проблемите на пазарите за финансиране, според бележка на анализатори, ръководена от Джошуа Джуниър в Ню Йорк. Натискът на финансирането се появи отново миналата седмица, дори след като първичните дилъри, дружествата, одобрени да търгуват директно с ФЕД, взеха цялата налична ликвидност за една нощ от централната банка и я продадоха срещу колкото се може повече ДЦК.
„Като се има предвид предимствата на нашата нова перспектива, препоръчваме да се разглеждат тези ходове като подчертаване на ограниченията на избраното от Фед решение за техните оперативни проблеми“, пишат анализаторите. „С настъпването на края на годината това вероятно ще стане много по-лошо, според нас, преди ситуацията да се подобри.“
Лихвата за заеми за обезпечени овърнайт кредити, първо се търгуваше при 1.93%/1.92% в понеделник, подобрение спрямо миналата седмица, когато се търгуваше на нива малко над 2%.
Ликвидността за една нощ, осигурена от Фед, отива директно при първичните дилъри, докато тези, които най-много се нуждаят от нея - са не-първичните дилъри, пишат анализаторите на JPMorgan. Успехът на програмата следователно зависи от това каква част от ликвидността се предава, но първичните дилъри се възпират от това чрез правила, уточняващи колко капитал трябва да притежават, за да се защитят от загуби.
Междувременно, предварителен анализ на балансите в най-големите банки въз основа на резултатите от третото им тримесечие предполага, че в края на годината може да се наложи още повече да намалят дейността си на репо пазарите, за да избегнат таксите за ликвидност.
Бележката на JPMorgan следва подобни предупреждения от Bank of America Merrill Lynch и Goldman Sachs Group Inc., които също приписват стреса на финансирането през септември на фактори, включително регулирането на банките след финансовата криза. Дори след последните действия на Фед за облекчаване на стеснението на пазарите за финансиране, „междинните пречки остават“, заявиха от GS.
Анализаторите в банките, настояват за създаването на „постоянен механизъм за репо пазара“ от Федералния резерв, който би позволил на банките непрекъснато да обменят своите ценни книжа с централната банка в замяна на пари в брой.
Междувременно главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън заяви, че банката му - която все още един от най-големите играчи на репо пазара - не е била в състояние да успокои или да извлече печалба от дислокацията на пазарите за финансиране миналия месец заради регулирането.
Анализаторите на JPMorgan препоръчват на инвеститорите да използват фючърсни пазари, за да се позиционират за разпространението на спреда между ставката на фондовете на Фед и репо пазара за разширяване през декември, тъй като това ще донесе стрес за финансирането в края на годината.
Още по темата:
JPMorgan: Тези три политически теми ще диктуват настроенията на пазарите
Шест потенциални трейда от JPM
Б. Дол: Очаква ни ниска възвръщаемост през следващите 5 години