Снимка: iStock
Теодор Минчев
Експертите говорят непрестанно за опасността от забавяне на икономиката и дори рецесия в САЩ. Но ако си мислите, че пазарът, на който се предполага, че се търгуват очаквания е позициониран, или се позиционира за това... ще сгрешите! Всъщност водещите щатски индекси са само на около 1-2% от исторически най-високите си нива. И това изглежда странно.
В същото време, големите инститиуционални инвеститори и хеджфондовете, във все по-голяма степен застават на страничните линии в очакване на корекция, за която всички говорят вече повече от три години, а тя така и не се случва. Само за пример може да се даде фондът на Бъфет, който държи 120 милиарда кеш, а това сериозно тежи над представянето му.
Всъщност, акциите на Berkshire показаха ниски резултати, съпоставени с бенчмарка S&P 500 на фона на текущия бичи пазар, който стартира през март 2009 г. За този период акциите на Berkshire Class A нараснаха с 323%, докато общият индекс се увеличи с 334%. И ако тук разликата изглежда малка, трябва да имате предвид, че за последната една година акциите на фонда са добавили около 1% към стойността си, при ръст за широкия индекс от над 8%.
Какво притеснява Бъфет? Фактът, че оценките на акциите са на ниво, което не е виждано от времето на дот-ком балона от преди две десетилетия, което означава, че на сегашния пазар ще има „много малко нагоре“ и „много повече надолу“. И все пак, пазарът все още се движи нагоре нали?
За инвеститорите, които поглеждат към щатските пазари обаче, има много въпросителни относно съотношенито потенциална доходност-риск и то определено не е на тяхна страна. В смисъл - потенциала нагоре изглежда много по-ограничен, спрямо евентуалния спад надолу.
Както всички знаем обаче, бичите пазари не умират от старост. И докато всички очакват корекция и спад, индексите продължават да се катерят нагоре и нагоре и да достигат нови пазарни върхове.
Как да инвестирате възможно най-сигурно в подобна среда?
В инвестициите няма понятие, като "сигурно". Дори облигациите и държавните ценни книжа, вече трудно се приемат като сигурни. Огромни по размер корпоративни дългове, които измамно носят висок етикет на оценка, се търгуват при минимална, често отрицателна доходност, а много от тях дори не би следвало да се приемат, като "сигурни".
И за инвеститорите не остава почти нищо друго, освен да търсят иглите в купите сено. Или тези компании, които могат да се представят стабилно, дори и в моменти на кризи. А търсенето им тече силно през последната една година. Видяхме да се изстрелват до "небесата" акциите на така наречените защитни компании, които станаха по-скъпи дори от технологичните компании. Става въпрос за "сини чипове", изплащащи стабилен и повишаващ се дивидент през последните десетилетия, чиито традиционен бизнес не е заплашен от изчезване (поне според инвеститорите). Но не това са компаниите, които наистина ще спасят инвеститорите.
Последните, може би е по-добре да се насочат към компании, пренебрегване, заради страха от новите индустрии и сектори, компании чиито бизнеси вече се забавят, в унисон със световната икономика и компании, които се отличават с разумни нива на дълг и неразумно висока дивидентна доходност. Не случайно, почти всички експерти препоръчват на инвеститорите да търсят дивидентни компании със стабилен дивидент и ориентирани към стойност.
Аз бих добавил - търсете компании, които се търгуват близо до най-ниските си стойности за последната една година, засегнати от страховете от рецесия, или преструктуриране, а защо не и от търговската война... Търсете компании в засегнати сектори, като например сектора на услугите за петролната индустрия в САЩ, които няма да изчезнат, но страховете за секторите, които обслужват са преекспонирани. Търсете компании с нелепо ниски оценки, които се търгуват далеч под счетоводните си стойности... Търсете компании, които ако видим решение на търговската война, или пък не видим рецесия през следващата година (което започва да изглежда, като все по-голяма реалност, предвид на предстоящите президентски избори), ще преживеят истински ренесанс. Търсете компании, при които страховете са преекспониране и не можете да намерите никакво логично обяснение за цените им в момента. Търсете компании, при които ценовите таргети на анализаторите са далеч над текущите нива, при които се търгуват акциите им...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи и сектори на финансовите пазари
Още по темата: