Снимка: Pixabay
Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на американската банка J. P. Morgan Chase, каза пред CNBC, че понижаването на лихвите се върши с цел увеличаване на заемите и икономически растеж, но не е безобидна игра.
„Мисля, че когато понижиха лихвите преди известно време, вярваха, че спасяваме Европейския съюз. Тогава разбрах защо това се случи, но като да се наложат ниски лихви перманентно е наистина лоша идея. Това носи неблагоприятни последици, които са ни непонятни", заяви той.
Даймън се присъединява към бизнес мениджърите и икономистите, които се обявяват против приемането на такава политика дългосрочно, тъй като централните банки по света се опитват да увеличат икономическия растеж, като продължават да намаляват лихвите, някои от които дори под нулата.
"За постигане на икономически растеж по-добре не мислете за налагане на отрицателни лихви, а по-скоро за разпределението на капитала. Така че, надявам се лихвените проценти в САЩ да не се понижат драстично" добави той.
През миналия месец Европейската централна банка понижи лихвите още по-драстично, докато Банката на Япония очевидно се подготвя за подобен ход. Наличието на отрицателни лихви означава, че депозитите налагат такса, вместо да получават лихва, за оставане в банка.
Такава политика има за цел да насърчи фирмите и домакинствата да заемат и харчат, което от своя страна би увеличило икономическия растеж. Но отрицателните лихви лоши за рентабилността на банките и биха могли да насърчат нарастването на дълга до степен, която вреди на икономиката, предупредиха от Международния валутен фонд.
В своя октомврийски доклад за финансова стабилност от Фонда заявиха, че нарастващите нива на дълга и отслабеният капацитет за обслужване на дълга правят корпоративния сектор в икономиката по-уязвим. Това включва САЩ, Европа и Китай.
Има забавяне, но не и рецесия все още
Очаква се лихвените проценти в тези икономики - които са сред най-големите в света - да останат ниски или отрицателни за дълго време.
От Международния валутен фонд заявиха, че лихвите в еврозоната, Швейцария и Япония могат да останат на отрицателни в продължение на много години. В САЩ, където лихвените проценти все още са положителни, се очаква Федералният резерв да намали нивата им с още 45 базисни пункта тази година, казаха от Фонда в доклад от миналата седмица.
Даймън каза, че нивото на лихвите не е най-притеснителното нещо сега. Вместо това слабото доверие в бизнеса, причинено от търговската война между САЩ и Китай и други геополитически събития, изглежда по-голям риск, според Даймон.
„Мисля, че това е причинило забавянето на икономиката", казва Даймън, като допълва още, че това може да доведе до рецесия, въпреки че глобалната икономика все още не го предполага.
„Това е просто забавяне според мен не става въпрос за стигане на дъното", обяснява той.
Според Даймън големите икономики като САЩ, Европа, Китай, Япония и Индия все още се развиват, дори и с по-бавни темпове.
Още по темата:
JPMorgan: Тези три политически теми ще диктуват настроенията на пазарите
Шест потенциални трейда от JPM, независимо от посоката на пазара
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?