Общите пазарни индекси и фондовете базирани върху тях станаха изключително популярни сред инвеститорите. За съжаление, много от инвеститори не осъзнават, че повечето от тях не са коренно по-различни от фондовете базирани на S&P 500.
Както вероятно знаете, S&P 500 се състои от 500-те най-големите публично търгувани компании в Съединените щати. Но това, което много хора не знаят и разбират, е, че индексът е пазарно претеглен по капитализация.
Ето какво означава това: Индексът е доминиран до голяма степен от акциите на компании с най-висока пазарна капитализация. (Пазарната капитализация е равна на цената на акциите умножена по общия брой акции.)
Разбира се, в индекса има 500 акции и това би трябвало да осигури доста голяма диверсификация. Но всъщност шепа мегакомпании като Microsoft, Apple, Google, Amazon, Berkshire Hathaway, Exxon Mobil и JP Morgan Chase представляват голяма част от теглото на индекса и съответно в по-голяма степен въздействат върху повишението и спадовете на индекса.
Всъщност 10-те най-големи компании (2% от акциите в индекса) съставляват повече от 20% от индекса. С други думи S&P 500 е доминиран от няколко компании в няколко индустрии. Всички те по същество и по дефиниция са акции с голям капацитет за растеж.
Но много често предлаган като лек за постигане на по-голяма диверсификация, фондът „общ пазарен индекс“, не е много добър в това.
От друга страна Standard & Poor's има Total Market Index (TMI), който според компанията „е предназначен да проследява широкия пазар на акции, включително акции с големи, средни и малки пазарни капитализации.“
И това може да звучи като добре дошло за по-добра диверсификация, но отново не е.
TMI, подобно на S&P 500, също е претеглен по пазарна капитализация индекс. Така че да, той включва и компании с малка и средна пазарна капитализация, но и тяхното тегло и принос към индекса е незначителен.
Ето една аналогия от американската история: Бостънската чаена партия остави сериозна следа в политиката. Но тя не направи много, за да промени водата в пристанището на Бостън.
Широкото неразбиране на фондовете на TMI, со прояви след написването на книга от Дж. Л. Колинс, в която той препоръчва TMI, вместо S&P 500, като индекс, към който инвеститорите да насочват портфейлите си.
Но просто не е така!
И в двата индекса акциите на най-големите компании са отговорни за по-голямата част от печалбите или загубите всеки ден, всяка седмица, всеки месец и всяка година. Всъщност не е необичайно най-големите 50 компании да са отговорни за по-голямата част от поведението на тези индекси.
В индексните фондове S&P 500 инвеститорите получават почти изключително растеж с голяма капиталова стойност и стойност с голяма капитализация. Индексните фондове базирани на TMI са сходни - както и възвръщаемостта им.
В скорошно проучване сравнихме възвръщаемостта на много класове активи през серия от различни периоди, пише експертът Пол Меримън от MarketWatch.
Ето някои от резултатите, които се откриват:
• От 1928 г. до 1974 г. S&P 500 има възвръщаемост от 7.8%, TMI 7.3%.
• От 1975 г. до 1999 г. възвръщаемостта на S&P 500 е 17.2%, TMI - 17.3%.
• От 2000 г. до 2018 г. възвръщаемостта е 4.9% за S&P 500, 5.2% за TMI.
• За целия 91-годишен период S&P 500 се състоеше от 9.7%, TMI - с 9.5%.
(Тези и другите данни за възвръщаемостта не включват никакви разходи по фонда.)
Изводът изглежда очевиден и трудно за отричане: Няма голяма разлика в доходността между S&P 500 и TMI.
Както споменах, има по-добър начин да получите реална диверсификация.
Четирите най-важни класове на американски акционерни активи са - акции ориентирани към ръст с голяма капитализация, стойност с голяма капитализация, растеж с малка и голяма оценка.
Ако трябваше да избера само един основен клас активи в САЩ, който да използвам като диверсификатор срещу S&P 500 или TMI, това ще бъдат акциите с малка капитализация.
За четирите периода, които обсъдих по-горе, ето как са се справили компаниите с малка пазарна капитализация, сравнени с общия индексен бенчмарк TMI.
• От 1928 до 1974 г. доходност за малките компании от 9.1%, TMI 7.3%.
• От 1975 до 1999 г., доходност за малките компании от 22.3%, TMI 17.3%.
• От 2000 г. до 2018 г. доходност за малките компании от 11.2%, TMI 5.2%.
• За 91 години 1928 г. до 2018 г. доходност за малките компании от 13.1%, TMI 9.5%.
Според проучванията, в рамките на типичен 40-годишен период от време за пенсионно инвестиране, ако вашият портфейл от акции е най-вече в индексен фонд базиран на S&P 500, или TMI, то бихте целили годишна доходност от около 10%. Инвестиция в компании с малка капитализация, могат да донесат на инвеститорите 25% годишна доходност, за същия период.
Но има дори една още по-добра идея за част от капитала на вашия портфейл: Избегнете TMI или S&P 500 и диверсифицирайте в равнопретеглен фонд базиран върху големи компании, средноголеми компании и малки компании.
Всички тези класове активи се предлагат в индексни фондове с ниски разходи. Това дава шанс на малките компании действително да променят общата възвръщаемост.
От 1970 г. до 2018 г. тази комбинация от четири класа активи би довела до комбинирана възвръщаемост от 12.7% в сравнение с 10.2% за S&P 500 или TMI.
Тази разлика може да не изглежда прекомерна, но със сложно олихвяване за тези 49 години, тя ще утрои възвръщаемостта в долари.
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?
Бик или мечка - ето как да изберете страна!
Един от най-великите инвеститори с мрачни прогнози за пазарите