Снимка: iStock
Джеси Фелдър, бивш хеджфонд-мениджър, зад популярния блог на Felder Report, смята, че борсата може да бъде изправена пред забавяне в "японски стил".
В неотдавнашна публикация Фелдър нарисува „сценарий от типа на Nikkei след 1990 г.“, което доведе до това търговията с японски акции в Nikkei да се задържи с 30% под пика си, който индексът достигна преди 30 години.
Макроикономистите често споменават продължителния период на среда с нисък растеж и ниска инфлация, започнал в началото на 90-те години в Япония - като основна причина за "японизацията". Това Фелдър посочва, като предупреждение към инвеститорите по целия свят.
Япония наближава четвъртото си поред десетилетие на постоянно нисък номинален растеж, инфлация и лихвени проценти.
„Толкова ли е трудно да се повярва, че след като американският пазар на акции удари 140% от БВП тази година (подобно на японския пазар в началото на 90-те години), S&P 500 може да претърпи подобна съдба?“, Пише Фелдър. "Разбира се, че сме в средата на поредната мания и има само място за вяра в невъзможното."
Но сериозната мания по пазарите, обясни той, е "белязана от прекомерен ентусиазъм, който води до вяра в невъзможното, което позволява да се образува балон". Фелдър казва, че точно това виждаме сега - точно както го видяхме и през 2000-та година.
„Преди 20 години манията, която караше цените към балонизирана територия, беше фалшивото вярване, че няма значение какви цени плащат инвеститорите за бързо растящите интернет акции“, пише Фелдър.
Днешната мания обаче се ръководи отчасти от идеята, каза той, че няма значение каква цена инвеститорите плащат за акции чрез пасивни фондове.
"Докато се задържа това схващане, инвеститорите ще имат право на историческата норма на възвръщаемост и ако цените някога спаднат, те винаги ще се върнат", каза Фелдър. „Разбира се и вероятно по-важното е, че има и мания от страна на корпоративните ръководства, фокусирани върху изкупуването на акции въз основа на фалшивото убеждение, че това е най-важното за акционерите в краткосрочен план.“
Фелдър посочва, че всеобхватната „фалшива вяра“ през 2000 г. се взриви, когато Nasdaq-100 се понижи с 80% само за 30 месеца, с което много от най-популярните "dot-com" акции поевтиняха до нула в този процес.
„Страхът ми е, че за да може днешната фалшива вяра да бъде премахната, може да се изисква много по-продължителен спад, в който цените дълги години отсега нататък да останат под днешните" каза експертът и добави, че акциите винаги се "връщат от света на мъртвите".
Още по темата:
Кои са най-добрите акции за ерата на данните?
Това са печелившите и губещите сред щатските индекси
Най-добрите компании за инвестиране за следващото десетилетие