Снимка: Личен архив
Последните усилия на китайското правителство да улесни работата на чуждестранните фирми на местно ниво може би ще се оправдаят, тъй като собствените китайски компании се стремят към световен успех, пише CNBC.
Китай продължи този месец с дългоочакваните съобщения относно премахването на лимитите на чуждестранна собственост на огромна част от фирмите. Някои чуждестранни бизнес организации също заявиха този месец, че са насърчавани от проекта за прилагане на новия закон за инвестициите в Китай, който влиза в сила от 1-ви януари 2020 г.
Докато ходовете идват на фона на натиска от страна на САЩ върху търговията, някои експерти посочват как подобни промени помагат на Китай да постигне собствените си цели за развитие, които може да не съвпадат с представата, която много чуждестранни организации имат за пазарно-ориентирана система.
„Китай се стреми да глобализира своя пазар, а не непременно да го либерализира", казва Шантал Гриндърслев, партньор на консултантска фирма за управление на инвестиции Z-Ben в Шанхай. Тя добави, че разликата ще се отрази на това как компаниите, в нейния случай финансовите фирми, избират да се развиват в Китай.
По отношение на търговията, технологиите и капитала светът е увеличил експозицията си към Китай между 2000 и 2017 г., докато азиатският гигант е намалил експозицията си към останалия свят от 2007 г. насам, става ясно от доклад на McKinsey Global Institute.
Лестър Рос, председател на The American Chamber of Commerce в Китай, заяви, че очаква чуждестранните компании да спечелят от 10% до 20% от китайския пазар, но е въпрос дали бизнесът може да обхване дори това.
Чуждестранните банки все още имат по-малко от 2% от пазара, въпреки че са били в състояние да оперират в Китай повече от десетилетие, посочиха анализаторите.
„Междувременно чуждестранни финансови институции могат да помогнат на китайските компании да получат по-добър достъп до глобалните пазари", заяви Рос, който е и партньор в адвокатската кантора WilmerHale.
Китайците искат по-добра IP защита
Друга област, в която Китай реагира на оплаквания от страна на чуждестранните компании, е защитата на интелектуалната собственост.
„Една от причините това да се променя е, че имате китайски компании, които започват да придобиват и международни марки, които са ценни", казва Андрю МакГинти, партньор от адвокатска кантора Hogan Lovells в Хонконг.
„Китай все още може да направи повече, за да покаже колко сериозно обмисля решението на проблема относно защитата на интелектуалната собственост", добавя МакГинти.
Законът за чуждестранните инвестиции беше приет през март и има за цел да подобри защитата на интелектуалната собственост, да предотврати принудителния технологичен трансфер и да постави чуждестранните компании на равни начала с местните.
След като комунистическата част на Китай пое контрола над страната през 1949 г., икономиката по същество беше затворена за чужденци до 1978 г., когато бившият китайски лидер Ден Сяопин оглави преструктурирането, известно на местно ниво като "реформа и отваряне". Международният бизнес на Китай също се разви и страна се присъедини към Световната търговска организация през 2001 г., въпреки критиките, че Пекин се бави с намаляване на правителствения контрол. Експертите добавят, че след като Си Дзинпин пое властта през 2012 г., първоначалните усилия за увеличаване на пазарно-ориентираните политики са обърнати.
"Това е може би най-голямото разширение откакто чуждестранните инвестиции бяха разрешени в Китай (приблизително през 80-те години)", обясняват финансовите специалисти.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп засили натиска върху Китай за закупуване на повече американски продукти. От миналото лято администрацията на Тръмп прилага тарифи за милиарди долари на китайски стоки и постави няколко изявени китайски технологични компании в черен списък, което по същество им пречи да купуват от своите доставчици. Китай отмъсти също с налагане на тарифи на щатските стоки и заплаши с пускането на ненадеждни продукти.
Само часове преди Тръмп и Лю Хе, водещ търговските преговори на Китай, да проведат преговори на високо ниво по-рано този месец, Комисията за регулиране на ценните книжа на Китай обяви, че чуждестранните компании също могат да поемат контрола над дружествата за управление на взаимни фондове от 1-ви април 2020г.
„Днес Китай е много по-добре развита страна, отколкото преди 30-40 години", казва Хиадонг Лий, основател и главен изпълнителен директор на Fuxi Institution, консултантска финансова фирма.
Лий окуражи чужденците да дойдат да видят Китай и да се възползват от среда, която все още се развива, въпреки различията си от САЩ.
„В Китай има добри финансово бъдеще за чуждестранните фирми", каза Ли пред CNBC.
Американските компании и техните филиали печелят много повече пари в Китай, отколкото тези на техните китайски колеги в САЩ, заяви в доклад фирмата Gavekal Dragonomics. Анализът на фирмата показа, че през 2016 г. продажбите, направени от американски компании в Китай надхвърлят 450 милиарда долара, докато продажбите. които успяват да генерират китайските фирми в в САЩ са на стойност по малко от 50 милиарда долара.
Oще по темата:
Тръмп: Очакваме предсрочно подписване на част от търговската сделка с Китай
Търговската война - кой ще я спечели?