Снимка: Pixabay
Финансови специалисти от Investopedia споделят съвети за това пред какви рискове сме изправени по време на рецесия и как да се предпазим.
По време на рецесия най-добре е да контролирате разходите си и да не поемате ненужни рискове, които биха могли да застрашат финансите ви. По-долу са някои от финансовите рискове, които всеки трябва да избягва да поема по време на рецесия.
Не ставайте поръчител
Това е рискована стъпка, дори и по време на процъфтяваща икономика. Ако физическото лице, което взема заема, не извърши планираните плащания, поръчителят е този, който трябва да плати вместо кредитополучателя.
По време на икономически спад рисковете са още по-големи, тъй като кредитополучателят има по-голям шанс да загуби работата си, което увеличава опасността от същите последици и за поръчителя.
Възможно е да се окаже необходимо да станете гарант на член от семейството ви или близък приятел, независимо от това какво се случва в икономиката. В такива случаи би било добре да спестите пари.
Не теглете ипотека с плаваща лихва
Когато купувате жилище, можете да изберете да вземете ипотека с плаваща лихва. В някои случаи това е добро решение, стига лихвите да са ниски, месечното плащане също ще остане ниско.
Но помислете за най-лошия сценарий: губите работата си, а лихвите се покачват, когато рецесията отслабва. Вашите месечни плащания могат да нараснат, което може да ви затрудни. Ако не спазвате сроковете за вноските, това от своя страна може да окаже неблагоприятно въздействие върху кредитния ви рейтинг, което затруднява получаването на заем в бъдеще.
Избягвайте дълговете
Новите дългове като заем за кола и жилище не трябва да представлява проблем в добри моменти, когато правите достатъчно пари, за да покриете месечните си плащания и все пак да пестите за пенсия. Но когато икономиката преминава през рецесия, рисковете се увеличават, включително рискът да загубите работата си. Ако това се случи, може да се наложи да работите някъде, където заплатите са по-ниски.
Не приемайте работата си за даденост
По време на икономическа криза е важно да се разбере, че дори големите корпорации могат да бъдат подложени на финансов натиск, което ги кара да намалят разходите по всякакъв начин. Това може да означава съкращения във фирмата.
Не правете рискови инвестиции
Този съвет се отнася за частните собственици. Въпреки че винаги трябва да мислите за бъдещето и да инвестирате за разрастване на бизнеса си, по време на икономически спад не е препоръчително да рискувате.
Още по темата:
Фед "обречен" да намали лихвите
Как да се потготвите за мечи пазар