Снимка: iStock
Федералният резерв одобри очакваното намаление на лихвения процент от четвърт пункт в сряда, но обясни, че монетарното облекчение може все още да не се случи, пише CNBC.
При гласуване, широко очаквано от финансовите пазари, Федералният комитет за отворен пазар на централната банка понижи основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до диапазон от 1.5% до 1.75%. Процентът определя това, което банките начисляват взаимно за кредитиране за една нощ, но също така е обвързано с повечето форми на револвиращ потребителски дълг.
Това беше третото съкращение през тази година, като част от онова, което председателят на Фед Джером Пауъл определи като „корекция на средния цикъл" при съзряваща икономическа експанзия.
Председателят на Фед заяви на пресконференцията, че служителите на централната банка „виждат настоящата позиция на паричната политика подходяща".
Пазарните участници искаха да разберат дали Фед ще сигнализира, че монетарното облекчение, което се случи след девет увеличения на тарифите от декември 2015 г., ще се понижава. Предполага се повишено ниво на зависимост от данни, а не намерение за понижаване на лихвените проценти. Въпреки че пазарите се надяват на категорично намаление, търговците видяха само около 25% вероятност от преместване на следващото заседание на Фед на 10-11 декември според данни на CME.
В публичните си изказвания Пауъл и множество други служители на Фед характеризираха американската икономика като силна, ръководена от солидни потребителски разходи, но заплашена от глобални фактори като тарифната война между САЩ и Китай и несигурността, свързана с Brexit.
Други промени в изявлението
Федералният резерв продължава да разглежда пазара на труда като силен, а икономическата активност като умерено нарастваща. Описанията на почти всички други дейност останаха непроменени, въпреки че комисията направи малка промяна по отношение на фиксираните инвестиции във всеки бизнес и вноса и износа на стоки , за да посочи, че показателите за развитие остават слаби.
Решението идва същия ден, когато правителството отчете ръст на БВП от 1.9%, който, макар и да отразява забавяне, е над очакванията на Уолстрийт за 1.6. Нивото на безработица не се е увеличило, все още е 3.5%.
В рамките на Фед има разногласия дали са необходими допълнителни лихвени понижения. Регионалните президенти Естер Джордж от Канзас Сити и Ерик Роузнгрен от Бостън отново гласуваха против намалението, като двамата поддържаха тезата, че комисията трябваше да поддържа старите лихвени нива.
От друга страна президентът Доналд Тръмп настоя Фед да понижи лихвените си проценти и да възобнови програмата за количествено облекчаване, която централната банка използва по време и след финансовата криза за стимулиране на икономиката.
Фед отново купува облигации, но службите настояват, че е трудно стабилизирането на размера на средствата в рамките на целевия диапазон. Все пак балансът на централната банка се е разширил с около 100 милиарда долара през последния месец и отново е над 4 милиарда долара, от които 3.6 трилиона долара са ценни книжа, обезпечени с доходност.
Изявлението в сряда отразява скорошното разширяване на баланса, като отбелязва, че операциите на открития пазар ще продължат поне през второто тримесечие на 2020 г., докато срочните и репо операции, насочени към бързото стабилизиране на пазарите, ще продължат поне до януари.
Още по темата:
Доларът спада след като Фед намали лихвите за трети път
Защо силният щатски долар е препятствие за глобалния растеж?