Снимка: iStock
Лоши новини за инвеститорите. Щатската инвестиционна банка Morgan Stanley очаква слаба среда за икономически растеж и инфлация, в съчетание с ниска доходност на облигациите и анемична възвръщаемост от типичния портфейл от акции и облигации през следващото десетилетие.
Традиционният портфейл - разпределен в 60% акции и 40% инструменти с фиксиран доход - се очаква да види годишна възвръщаемост от едва 2,8% за следващите десет години, което би било по-малко от половината на реализираното през последните две десетилетия.
Прогнозата се базира на очаквания индекса S&P 500 да донесе средна доходност от 4.9% а 10-годишните щатски държавни облигации да носят 2.1% годишно, деноминирани в долари.
Лошите новини от MS продължават. През следващите 10 години не само, че възвръщаемостта ще бъде под това, което са свикнали да виждат инвеститорите, но и по-ниската доходност на държавните облигации ще намали способността на ценните книжа с фиксиран доход да компенсират големи спадове в акциите.
„Прогнозата за възвръщаемост през следващото десетилетие е отрезвяваща“, според стратези, включващи Серина Танг и Андрю Шейтс. „Инвеститорите ще са изправени пред по-ниска и по-плоска линия на доходността в сравнение с предходните десетилетия и особено в сравнение с последните десет години след Великата депресия, когато цените на рисковите активи се поддържаха от извънредните парични политики, които са в процес на разгръщане.“
Оценката идва с предупреждение, че ниските очаквания за възвръщаемост в миналото не са се реализирали, тъй като намесата на централната банка увеличи цените на активите. Анализаторите очакват Великобритания да е с най-висок потенциал за възвръщаемост при акциите, следвана от акциите на нововъзникващите пазари.
Главният стратег на Morgan Stanley Андрю Шийтс, разглежда много широка гама от индикатори за представянето на икономиката, за да подкрепи мечешките прогнози на финансовата институция, за която работи.
Той посочи, че има поне две причини инвеститорите да гледат скептично на позициите на оптимистите. Първата е, че едва ли икономиката може да набере нова инерция, тъй като вече се наблюдава голям спред между цените на акциите, които нарастват, и индексите на мениджърските поръчки (PMI) в САЩ и на глобално равнище, които се понижават. Фактът, че PMI бележи понижаване, според експерта означава, че производственият сектор изпитва затруднения, които по всяка вероятност ще се отразят на цените на рисковите акции в посока надолу.
Втората е, че, макар оптимизмът да изглежда умерен, измерителите, оценяващи склонността за избягване на риска, като индекса Global Risk Demand на Morgan Stanley, нормата на пут и кол и VIX, се изстреляха нагоре. Други измерители, оценяващи настроенията на пазарите, също не показват твърде положителни очаквания от страна на инвеститорите.
"За последните 18 месеца нито един от разглежданите от нас индекси на настроенията на инвеститорите не предполага кой знае какъв оптимизъм на пазарите", каза Шийтс, цитиран от Zero Hedge. "Толкова високи равнища на предпазливост, задържащи се за толкова дълъг период от време, обикновено са ясна индикация за очакванията на пазарните играчи."
Експертът също цитира исторически данни, като посочва към представянето на същите измерители за настроенията на инвеститорите за 18-месечен период, започващ през януари 2007 г. При тях отново се наблюдават равнища на оптимизъм под средното за продължителен период от време, но по това време това не е сигнал за купуване. Всъщност индексите правилно са оценили, че ситуацията на борсите се променя към по-лошо.
Същевременно икономическите рискове са над средните равнища, като цикличният модел на Morgan Stanley се обърна към "спад", а в момента инвеститорите са изправени пред глобални борси, на които ръстът на доходността от акциите клони към 0%, марджовете се понижават, кривата на доходността е почти хоризонтална, мениджърските поръчки се понижават, цените на потребителските стоки не отразяват нарастване на инфлацията и ръководителите в много страни са оптимистично настроени.
Още по темата: