Снимка: iStock
Фед намали основният лихвен процент наскоро в резултат на по-широки кредитни проблеми, свързани с по-високите лихви за корпоративните и другите кредитополучатели. Последното нещо, което резервът би искал е нов срив на кредитните пазари, по подобие на 2008-2009 година.
Ниският растеж на световната икономика продължава да тормози компаниите при обслужването на своите кредити. Въпреки, че щатските фондови пазари са при нови рекорди, на корпоративно ниво не всичко е цветя и рози.
Много икономисти смятат, че периода на разширяване приключва, свързан с преоценката на световните пазари след срива на кредитния пазар 2008-09. Типичният ценови цикъл от приблизително 6-7 години се е разширил отвъд традиционните граници и много анализатори се чудят как и кога може да свърши?
Ако икономическият цикъл наистина приключи, трябва да очакваме да наблюдаваме известна промяна в нивата на икономическата активност, доверието на потребителите и ипотечните/жилищните дейности.
Краят на икономическия цикъл обикновено е приравнен с умерено ниво на икономическо свиване и забавяне на икономическата активност. Единственото нещо, което може да продължи през този период на зрелия икономически цикъл, е „капиталовата промяна“, при която капиталът бяга далеч от риска.
Нивата на потребителска увереност паднаха наскоро до нови ниски нива. Това е много ясен знак, че потребителите очакват икономиката да се свие малко въз основа на продължаващите въпроси, свързани с търговията и общата зрялост на икономическия цикъл.
Китай и Азия бяха едни от най-големите купувачи на американски дълг след 2008-09 г. Тази графика подчертава невероятното увеличение на дълга в страната на 1067% за краткия период от 8-9 години от приблизително 300 милиона до 3.2 трилиона долара.
Ипотечният дълг на САЩ се повиши напоследък до почтик всякакъв род най-високи нива. Това е знак, че пазарът на жилища в САЩ се е издигнал до нива, които са много близки до пиковите нива през 2007-08 г. - точно преди катастрофата. Това също може да е знак, че скоро може да започнат да се появяват пукнатини на жилищните пазари в САЩ, тъй като просрочията и възбраните могат да продължат да нарастват. Хората трябва да могат да обслужват ефективно този дълг, за да поддържат активите си.
Вярваме, че пътят на най-малка съпротива на американската фондова борса е по-висок - поне докато цените не се сринат под текущия ценови канал, коментират от изданието TheTechnicalTraders.com. Продължаващата промяна на капитала, при която чуждестранните инвеститори продължават да вливат капитали в американския фондов пазар, вероятно ще продължи, докато някое събитие не разклати доверието на тези чуждестранни инвеститори.
Тъй като американската фондова борса всъщност не успя да претърпи реална корекция на цените по време на цикъла 2015-2016 - считаме, че текущите максимуми на цикъла са изключително удължени и свързани с кредитния разход, който се е провеждал през последните над 8 години.
Нашите изследвания на цикъла предполагат, че може би вече сме преминали събитие в пиковия цикъл и може да работим в заемно време в момента. Това предполага, че всяка по-нататъшна възходяща ценова активност на американския фондов пазар може да бъде функция на общата сила на американския фондов пазар в сравнение с отслабването на икономическата активност в целия свят. С други думи, процесът на изместване на капитала все още захранва големи количества капитал към американския фондов пазар, тъй като чуждестранните инвеститори бягат от риск и несигурност. Ако и когато това приключи, американският фондов пазар вероятно ще започне процес на реверсия на цените, който може да доведе до много дълбока корекция на цените.
Въпреки, че наскоро видяхме нови рекорди, нашите технически индикатори сочат, че цените всъщност проявяват признаци на слабост и може да видим срив във всеки един момент, коментират още от изданието www.TheTechnicalTraders.com.
Търговците трябва да са много наясно с рисковете при тази разширена тенденция на повишаване на цените и да се подготвят за потенциала на нови събития, които да доведат до кредитна криза, свързано с текущите нива на кредит, които са далеч по-разширени, отколкото през 2008-09. Ако сега нещо се "счупи" на кредитните пазари, изглежда, че общите кредити в световен мащаб са между 5- до 10-пъти повече отколкото преди осем години.
Октомври беше скучен месец за повечето основни класове активи, завършили фазата си на консолидация. Природният газ беше най-големият двигател през октомври, като отбеляза повишение от около 20%.
Още по темата:
Развиващите се страни - огнището на следващата дългова криза?