Снимка: Личен архив
Купуването на автомобил е важна стъпка, която е добре да бъде обмислена внимателно. Често обаче хората подхождат емоционално, особено феновете на леките коли. Ето какво разказва пред CNBC по тази тема Сам Догън, финансов специалист и собственик на сайта за лични финанси Financial Samurai.
Американците имат сложна връзка с автомобилите. След купуването на жилище, колата вероятно е втората най-скъпа покупка, която някога ще направите в живота си.
Повече от 10 години пиша статии за пари на уебсайта ми за лични финанси, Financial Samurai. Установих, че прекаленото съсредоточаване върху рекламираната цена на автомобил е най-голямата грешка, която купувачите правят.
Твърде често хората купуват автомобил, без да имат представа за реалната му стойност. В резултат на това те харчат повече пари, отколкото могат да си позволят.
Чел съм и съм чувал безброй подобни истории от читатели на сайта ми, приятели и членове на семейството ми. АЗ също попадам в това число, за съжаление.
Никога не харчете голяма част от доходите си за кола
За да спася другите от тази грешка, измислих правила за закупуване на кола. Просто е: не изразходвайте твърде голям процент от брутния си годишен доход за автомобил!
Авансовата вноска на превозното средство няма да бъде единственото нещо, което плащате, така че съкращаването на основния бюджет, който сте определили за автомобила, е най-ефективният начин да не харчите много голяма част от парите си.
Защо може да съжалявате, че не следвате правилата
Според доклад на Experian от 2019 г., който разглежда милиони заеми за автомобил всеки месец, средната сума, заета за закупуване на ново превозно средство, достигна рекордните 32 187 долара в САЩ през първото тримесечие. Средният заем за употребявани автомобили също достигна рекорд - 20 1337 долара - много повече от това, което повечето американски домакинства могат да си позволят.
Въпреки това Experian откри, че 20% от кредитополучателите вземат заеми на стойност 50 000 долара или повече. Това означава, че средностатистическите семейства, които купуват автомобили на средна цена, по същество харчат почти 80% от брутния си доход.
Най-лошото е, че след като плащат 20% лихва върху годишния си брутен доход, те ще харчат почти 100% от нетния си доход за автомобила!
Ето още няколко причини, които ще ви накарат да се замислите преди да похарчите повече от 10% от годишния си доход за автомобил:
1. Разходите за поддръжка на скъпа кола са много повече, отколкото очаквате.
Не е изключено някоя част от колата ви да се повреди, счупи или да се нуждае от смяна. И не става въпрос само за разходи за поддръжка: трябва да зареждате колата с газ, бензин или дизел, а колкото по-скъпа е колата, толкова повече харчи.
Не забравяйте застраховката, таксата за паркинг и други подобни плащания, които периодично трябва да извършвате.
2. Алтернативната цена на покупката е много висока
Когато купувате автомобил, губите възможността да инвестирате парите си в активи, които могат да растат и да изплащат дивиденти в бъдеще, като например недвижими имоти или акции.
Ефектите от сложната лихва са по-мощни, когато спестявате рано и често. Помислете колко бихте имали днес, ако през 2009-та година, вместо в нова кола, инвестирахте 300, или 500 долара на фондовия пазар.
Научих този урок по трудния начин: През 2001 г. закупих едногодишен SUV Mercedes G500 за 79 000 долара. Тогава изглеждаше много добра сделка, като се има предвид, че се продава като нов за 150 000 долара година по-рано.
Но малко след това изпитах угризението на купувача. Притежаването на колата ми струваше повече, отколкото очаквах, и това ми съсипваше финансите. Най-големият недостатък? По-късно намерих апартамент с две спални и две бани с изглед към парка в Сан Франциско, който наистина исках да купя. За съжаление автомобилът беше твърде голям, за да се побере в гаража.
Така през 2003 г. продадох колата си със загуба от 15 000 долара и я замених с Honda Civic 1997-ма година, закупена от майка ми срещу 7 000 долара. Купих си и малък имот за 580 500 долара. Купуването на имота беше правилният ход; сега този имот струва приблизително 1.4 милиона долара и осигурява постоянен пасивен доход от наем за семейството ми.
3. Харчовете и притеснението се увеличават.
Колкото по-хубава е вашата кола, толкова повече може да се изкушавате да харчите за подобрения по нея. Нещо друго, което представлява проблем при притежаването на скъпа кола, е паркирането на открито. Винаги може да се притесните дали някой няма да я удари, надраска, или дори открадне.
4. Може да ви е трудно да се отърсите от вината.
Вероятно знаете, че покупката на кола си заслужава само ако можете да си позволите да я вземете без да теглите кредит. Ако не можете да платите в брой за автомобила си, поддръжката и изплащането на кредита ще ви затрудни значително.
5. Новита автомобили са една от най-лошите инвестиции, които можете да направите
Със сигурност сте чували, че новите автомобили губят 10-20% от стойността си още след като излязат от автосалона. По-лошото е, че тези загуби продължават ускорено и през следващите няколко години. До четвъртата година, един нов автомобил губи традиционно между 40 и 70% от стойността си, в зависимост от марката, модела и надеждността и търсенето му. Ето как изглежда една графика на обезценката, която винаги е добре да си припомняте, когато тръгнете да си купувате нов автомобил:
Volkswagen представи новия Golf. Ето как изглежда!
Fiat и Peugeot се обединяват.