САЩ и Китай са на път към подписване на частична търговска сделка, казва президентът на САЩ Доналд Тръмп. Но бившият министър на финансите на САЩ Лари Самърс предупреждава: „Мисля, че ще се шегуваме, ако си мислилим, че сме на една церемония по подписване далеч от някаква икономическа нирвана. Има по-дълбоки и по-големи проблеми, които възпрепятстват бързото глобално разрастване.“
Така наречената търговска сделка от "първа фаза", която САЩ и Китай се очаква да подпишат, няма да реши всички проблеми, пред които глобалната икономика е изправена в момента, заяви бившият министър на финансите на САЩ Лари Съмърс в сряда.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че двете страни търсят място за подписване на частичната сделка - което според Ройтерс може да стане още този месец. Това развитие подхранва скорошния оптимизъм на финансовите пазари.
"Изцяло съм за това", каза Самърс за "Street Signs Asia" на CNBC от инвестиционната конференция на Credit Suisse China в Шенжен, Китай.
„Но мисля, че ще се шегуваме, ако решихме, че сме една церемония по подписването от някаква икономическа нирвана. Има по-дълбоки и по-големи проблеми, които възпират бързото глобално разрастване “, добави той.
Мисля, че следващото десетилетие за Китай ще бъде по-малко чудотворно от последните две, смята още бившият финансов министър.
Самърс беше министър на финансите при бившия президент на САЩ Бил Клинтън и икономически съветник на бившия президент Барак Обама. Сега е професор в Харвардския университет.
Глобалният икономически растеж се забави от миналата година - което съвпадна с началото на търговската война между САЩ и Китай. Международният валутен фонд каза в доклад от миналия месец, че се очаква глобалната икономика да нарасне с 3% през тази година, по-бавно от миналата година, когато ръстът бе 3.6% и 3.8% през 2017 г.
Самърс каза, че дори и двете страни да подпишат частичната сделка, както е планирано, "все още ще има голямо напрежение и несигурност" между тях - което ще тежи на световната икономика.
Коментарите му съвпаднаха с настроението сред други анализатори и ръководители на компании, които заявиха, че дългогодишните опасения относно кражбите на интелектуална собственост на щатски компании в Китай и принудителните трансфери на технологии ще отнемат повече време, за да бъдат разрешени.
Икономическите перспективи на КитайОсвен несигурността по отношение на търговския фронт, Самърс каза, че финансовите напрежения в Китай и опасенията в Европа също допринасят за настоящата слабост в световната икономика.
В следващите години структурните промени в китайската икономика означават, че страната ще допринася по-малко за глобалния растеж, отколкото преди, според Самърс.
Той посочи бързо застаряващото население в Китай като фактор зад тази тенденция. Китай от години допринася много за глобалния растеж, но сега икономиката се разраства с по-бавни темпове - което според много икономисти е устойчива тенденция за страната.
„Мисля, че следващото десетилетие в Китай ще бъде по-малко чудотворно от последните две“, каза Самърс. „Бих се изненадал, ако Китай съумее да бъде източник на сила за световната икономика през следващото десетилетие по начина, който го правеше през последните десетилетия".
Още по темата:
Китай изрази съмнения за дългосрочна сделка със САЩ
Китай все още готов за частична сделка със САЩ
Колко търговски войни помни светът?