Снимка: Личен архив
Централните банки дават евтини пари на инвеститори, залагащи на нерентабилни компании, които не допринасят за икономически растеж, каза именитият мениджър на най-големия хеджфонд в света Рей Далио пред CNBC. „Системата, която може да накара капитализма да работи добре, е нарушена", заяви той.
Основателят на Bridgewater Associates, най-големият хеджфонд в света, наскоро публикува в LinkedIn: „Светът се е побъркал и системата е разбита". Атакува също и балонизирания дълг на нацията и неравноправния достъп до получаване на кредит, което подхранва разликата в богатството.
„Големите държавни дефицити съществуват и най-вероятно ще се увеличат значително, което ще изисква огромни количества дълг да бъдат продадени от правителствата - суми, които не могат естествено да бъдат усвоени без увеличаване на лихвите в момент, когато повишаването на лихвите ще бъде пагубно за пазарите и икономиката" обясни Далио.
Федералният дефицит на САЩ беше 984 милиарда долара за 2019г. Това е 26% увеличение от 2018 г. и най-голямата разлика за период от седем години.
Публикацията на Далио е провокирана от намалението на лихвените проценти от Федералния резерв за трети път тази година, което се случи с цел защита на САЩ от забавящата се глобална икономика и продължаващата търговска война с Китай. Далио предполага, че в крайна сметка ще се наложи Централната банка да изкупи този дълг чрез печатане на пари.
„Цялата тази динамика ще продължи и вероятно ще се ускори", пише в публикацията си той.
Далио разгледа и проблемите около пенсионните и здравните грижи, които са изложени на риск да останат неудовлетворени.
„В момента много пенсионни фондове, които имат инвестиции, използват предполагаеми доходи. Обикновено те са много по-високи (около 7%) от пазарната възвръщаемост, която е вградена в ценообразуването и вероятно ще бъде произведена", пише Далио.
Той твърди, че има само три възможни начина за събиране на средства, необходими за изпълнение на плащанията: печатане на повече пари, намаляване на обезщетенията или, както той каза пред CNBC във вторник, чрез повишаване на данъците.
Далио твърди, че всички начини ще доведат до изостряне на разликата в богатството.
„Ако не могат да се осигурят приходи от тези задължения, тогава битките между богати и бедни за това колко разходи трябва да бъдат намалени и колко данъци трябва да бъдат повишени, ще бъдат много по-лоши. В резултат на това заможните хора все повече ще се отиват там, където разликите в богатството и конфликтите не са толкова много, а правителствените служители все повече ще се опитват да намерят начини да ги уловят" заяви той.
Още по темата:
Далио: Финансовите пазари ще са изправени пред голям натиск
Далио: Капиталовите ограничесния от САЩ към Китай може да са в началото