Снимка: iStock
"Световната икономика се развива с много ниски нива на растеж в глобален мащаб", според Аренд Каптейн, глобален ръководител на звеното за икономичести и стратегически изследвания на UBS, цитиран от CNBC в сряда.
Очакванията за т. нар. търговска сделка „фаза първа“ между двата икономически гиганта нараства през последните седмици, подкрепяйки акциите и по-рисковите активи.
"Страхът ни е, че всъщност ще получите възстановяване, но то ще е много по-късно, отколкото хората мислят, и по траектория, която е много по-плоска, отколкото хората очакват.", допълва експертът.
Икономиката ще удари „въздушен джоб“ през първата половина на 2020 г., смята още икономистът от UBS. Най-голямата банка в Швейцария предупреди, че глобалното икономическо възстановяване ще отнеме много повече време и ще се случи с много по-бавни темпове, отколкото очакват повечето инвеститори.
Предупреждението идва в момент, когато пазарния фокус до голяма степен се приспособява към развитието на световната търговия, на фона на противоречиви сигнали за степента на напредък в търговските преговори между двете най-големи икономики в света.
Изказвайки се на Европейската конференция на UBS в Лондон, Каптейн заяви, че нивата на растеж в световен мащаб се очакват при около 2.6% на годишна база и прогнозата „не се подобрява през следващите три тримесечия“.
САЩ и Китай са „близо“ до търговска сделка
САЩ и Китай наложиха тарифи за стоките на милиарди долари един на друг от началото на 2018 г., като потиснаха финансовите пазари и влошиха настроенията на бизнеса и потребителите.
Липсата на напредък по споразумението обаче засили притесненията дали търговска сделка изобщо ще се осъществи.
Изказвайки се в Икономическия клуб на Ню Йорк във вторник, президентът Доналд Тръмп заяви, че и двете страни са „близо“ до постигане на търговска сделка „първа фаза“, но не предложи никакви подробности къде или кога може да бъде подписана.
Президентът на САЩ също повтори обвинението, че Китай „изневерява“ на търговията. Каптейн предупреди за опасностите от „истинско прекъсване“ на финансовите пазари, като сравнително слабите икономически данни контрастираха с надеждата за цялостен пробив в търговските преговори между САЩ и Китай.
Дори ако двете най-големи икономики в света гарантират ограничено търговско споразумение през следващите седмици, експертът предупреди, че „в икономически план нищо не отстъпва назад“.
Това е така, защото „автоцикълът все още работи, имате технологичен цикъл, който реално се възстановява и цикълът на шйстовите производители е много несигурен.“
Миналия месец Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за растеж както през 2019 г., така и през 2020 г. Институтът, базиран във Вашингтон, заяви, че очаква глобалният растеж през тази година да бъде 3%, което е по-малко от 3.6-те процента през миналата година, и намаление с 0.3 процентни пункта спрямо прогнозата от април.
Фондът прогнозира, че глобалният растеж ще нарасне до 3.4% през 2020 г., спрямо 3.6% шест месеца по-рано.
Още по темата: