Снимка: iStock
Средната инвестирана сума за всички дългосрочни спестители, които насочват средства към допълнителни пенсионни фондове достига рекордната сума от 306 500 долара, което е близо 10-пъти повишение спрямо десетилетие назад.
Как стоят нещата у нас?
Рекордно недоинвестиране на всички спестители. Особено при по-възрастните хора в пенсионна възраст. Депозитите са при рекордни нива и заемат около 90% от спестяванията на хората, но са напълно изложени на риск от обезценка от инфлацията, която е около 3%, докато лихвите по депозитите е под 1%.
Инвестициите на българите растат с по една четвърт на година, но все още са само 2% от спестяванията, според анализ на УниКредит Булбанк.
Това сочи, че пазарът на инвестиционни продукти у нас има голям потенциал в сравнение с останалите страни от региона.
За последните 10 години обемът на инвестициите на домакинствата в България отбелязва ръст от 250%. За същия период обемът на депозитите се е увеличил със 135%.
Въпреки изпреварващото нарастване на инвестициите, все още те представляват само 2.3% от всички спестявания на българите, докато останалите 98% са за депозитите, сочи още анализът.
Повод за проучването е десетгодишнината от началото на продажбите на „Спестовен план“ – продукт на УниКредит Булбанк, който дава възможност за спестяване и реализиране на добра доходност с малки суми всеки месец, които се инвестират във взаимни фондове.
„Най-добрият начин да започнете да инвестирате са спестовните планове. С тях вие избирате инвестиционната стратегия, инвестирате малки суми месечно във фондове на Амунди и разполагате с информация за вашите средства“, коментира Джакомо Волпи, директор Банкиране на дребно в УниКредит Булбанк. Той посочи, че средният годишен ръст на инвестициите във взаимни фондове в България за последните 2 години (2017-2018) е 23%. „Така делът на инвестиции във взаимни фондове расте, но все още остава далеч от нивата в развитите пазари и дори останалите страни от Централна и Източна Европа“, допълва Волпи.
Най-големите рискове в бъдеще - свързани с доходността!
Инвеститорите трябва да променят очакванията си за доходността, която се надяват да им носи един балансиран портфейл, препоръчва Лори Хайнел, заместник главен инвестиционен директор в State Street Global Advisors, третият по големина мениджър на активи в света, с активи под управление от близо 2.9 трилиона долара.
Според Хайнел, лихвите могат да останат структурно ниски години напред. И това прави наложително инвеститорите да нулират очакванията си за това как трябва да изглежда възвръщаемостта на пазара.
Инвеститорите на пазара на облигации доведоха до понижение на доходността на краткосрочните облигации, в търсене на убежище, заради геополитическите сътресения.
Отвъд тази обосновка, State Street е на мнение, че лихвените проценти са се доближили до исторически ниски нива, тъй като пазарите се приспособяват към реалността - икономическия растеж да се запази по-нисък, дори и при намаляване на опасността от рецесия.
В допълнение, разходите за заеми могат да паднат още по-ниско, ако се засилват опасенията от рецесия. Светът на по-ниски лихвени нива има далеч по-големи последици за класовете активи, отколкото инвеститорите залагат в момента.
Средата на по-ниски ставки също предполага, че балансираните портфейли, съдържащи акции и фиксиран доход, е малко вероятно да доведат до едноцифрената възвръщаемост, която преобладаваше в миналото, според Лори Хайнел.
„Дори когато добавите активно управляваните и неликвидни активи, тази доходност от миналото няма как да бъде постигната, защото в крайна сметка всичко започва от градивния блок на безрисковите активи“, каза тя пред Business Insider в наскорошно интервю.
Въпросът за мениджърите на пари, според Хайнел е: как да адаптират клиентите си към нов свят, където възвръщаемостта вероятно ще бъде по-ниска.
Отговорът включва - намиране на най-висококачествените активи, които осигуряват прилична доходност, дори ако балансираният портфейл в крайна сметка дава по-малко от това, с което инвеститорите са свикнали.
Още по темата:
Над 15 милиарда лева са натрупали фондовете за втора пенсия
Ето къде пенсионирането е най-сигурно по света
Ето как инвестира най-добре представящия се хеджфонд в света