Докладът, публикуван от Международния валутен фонд (МВФ) в четвъртък, показа, че глобалният дълг e нараснал със 7.5 трилиона долара през първите шест месеца на 2019 г.
Увеличаването на дълга в целия свят предизвика голяма загриженост за инвеститорите и също така редица икономисти отбелязаха, че това е следващ преломен момент.
От МВФ посочват, че глобалният държавен дълг ще надхвърли 70 трилиона долара през 2019 г., спрямо 65.7 трилиона долара през 2018 г., заради по-високия скок на федералния дълг на САЩ.
Според новия доклад, глобалният дълг достигна рекордно високи стойности от над 250 трилиона долара през първата половина на тази година, водени от скока на заемите в САЩ и Китай.
Прогнози на МВФ сочат, че общият дълг ще нарасне до 255 трилиона долара към края на тази година, което е нова рекордна стойност.
„Китай и САЩ допринасят за над 60% от увеличението. По подобен начин дългът на ЕМ също удари нов рекорд от 71.4 трилиона долара (220% от БВП). С няколко признака на забавяне на темповете на натрупване на дълг, изчисляваме, че глобалният дълг ще надмине 255 трилиона долара през тази година“, се казва в доклада на IIF.
Увеличаването на дълга в целия свят предизвика голяма грижа за инвеститорите и също така бе отбелязано като следваща преломен момент от редица икономисти. Рекордно ниските лихви правят изключително лесно корпорациите и държавните суми да вземат повече пари.
„Въпреки това, с намаляване на възможностите за по-нататъшно облекчаване на паричните средства в много части на света, държави с високи нива на държавен дълг (Италия, Ливан) - както и тези, при които държавният дълг расте бързо (Аржентина, Бразилия, Южна Африка и Гърция) - могат да са в по-трудна позиция и да се насочат към фискални стимули", се казва още в доклада на МВФ.
МВФ повиши миналия месец предупрежденията си за високите нива на рисков корпоративен дълг, които бяха засилени от устойчивите ниски лихви от централните банки.
МВФ предупреди, че почти 40%, или около 19 трилиона долара, от корпоративния дълг в големи икономики като САЩ, Китай, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Испания са изложени на риск от неизпълнение в случай на друг глобален икономически спад.
Централните банкери обаче не изглеждат много притеснени от тези нарастващи дългове. В четвъртък председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че не вижда признаци за образуване на балони или непосредствена опасност, породени от дефицита в размер на трилион долара.
„Ако погледнете икономиката на днешния ден, няма нищо, което наистина би искало да се разпадне“, каза Пауъл в показанията си пред комисията по бюджет. „С други думи, това е доста устойчива картина.“
Докладът от МВФ обаче, рисува различна картина. В него се посочва, че глобалният държавен дълг ще надхвърли 70 трилиона долара през 2019 г., спрямо 65.7 трилиона долара през 2018 г., задвижван по-високо от скока във федералния дълг на САЩ.
„Големият ръст на световния дълг през изминалото десетилетие - над 70 трилиона долара - се движи главно от правителствата и нефинансовия корпоративен сектор (всеки с около 27 трилиона долара). За зрелите пазари увеличението е главно в държавния дълг (до 17 трилиона долара до над 52 трилиона долара). Въпреки това, за развиващите се пазари основната част от увеличението е в нефинансовия корпоративен дълг (от 20 трилиона долара до над 30 трилиона долара).“, посочва докладът.
МВФ посочва задълбочаването на световните пазари на облигации като причина за покачването на нивата на дълга. Глобалните пазари на облигации се увеличиха от 87 трилиона долара през 2009 г. до над 115 трилиона долара в средата на 2019 г. Ръстът се наблюдава най-вече на пазара на държавни облигации - който сега представлява 47% от световните пазари на облигации в сравнение с 40% през 2009 г.
„Вселената на облигациите се разраства най-бързо на развиващите се пазари, като от 2009 г. набъбва с над 17 трилиона долара до близо 28 трилиона долара“, се посочва в доклада.
Глобалният пазар на държавни облигации, особено т. нар. активи на сигурни убежища като американските хазна, напоследък е много пренаселен, тъй като инвеститорите се втурват към по-сигурни активи на фона на несигурността поради Brexit, забавянето на глобалния растеж и разследването на импийчмънта на президента Доналд Тръмп в САЩ.
Още по темата:
Светът плува в дълг три пъти по-голям от световната икономика