Снимка: iStock
Председателят на Федералния резерв (Фед) Джером Пауъл заяви в понеделник вечер, че сегашното ниво на лихвите трябва да поддържа икономическата експанзия в САЩ, сигнализирайки, че в момента няма вероятност от по-нататъшно намаление на лихвите.
В реч, Пауъл каза, че трите поредни понижения на лихвите на централната банка през тази година са оставили лихвените проценти на "вероятно подходящо ниво" за запазване. Целевият процент на федералните лихви в момента е в диапазона между 1.50% до 1.75%.
„В този момент на дългото разширяване на икономиката виждам чашата почти повече от наполовина пълна“, каза Пауъл в Провиденс. Речта му приключи ден след срещи в Ийст Хартфорд, Кънектикът, където Пауъл посети инициативи за развитие на работната сила на местната общност.
Пауъл каза, че макар да вижда паричната политика като "добре позиционирана", създателите на политики не са на "предварително зададен курс". Той допълни, че пътят на Фед към лихвите може да се промени, ако има "съществена преоценка" на икономическите условия.
Коментарът на Пауъл повтори забележките му пред Конгреса преди по-малко от две седмици, когато той заяви, че "няма причина" защо най-дългата икономическата експанзия да не продължи.
Пауъл продължи да изтъква напрегнатия инфлационен натиск, отслабването на глобалния растеж и развитието на търговията като рискове, които централната банка се надява да хеджира, като намали ставките с общо 75 базисни пункта през тази година.
„Далеч не е скучно“
Но Пауъл отбеляза, че пълният ефект от тези намаления все още не е реализиран, като добави към аргумента, че Фед трябва да направи пауза при по-нататъшно намаляване на ставките, докато оценява ефектите от тези облекчения.
„Пълният ефект от тези действия по паричната политика ще се усети с течение на времето, но ние вярваме, че те вече помагат за подобряване на потребителските и бизнес настроения и увеличаване на разходите в чувствителни към лихвите сектори, като жилища и потребителски стоки за дълготрайна употреба“, каза Пауъл.
Поглеждайки назад към 2019 г., Пауъл призна, че решенията за паричната политика са „далеч от скучните“. През годината Фед премина от ангажимент за постепенно покачване на лихвите, към пауза и след това към облекчаване на политиката.
Пауъл заяви, че промяната на политиката на Фед в посока към облекчаване е помогнала на резерва "да се поддържат благоприятните перспективи".
Ръстът на икономиката е от полза за домакинствата с ниски и средни доходи, които отбелязват по-бърз растеж на заплатите в сравнение с останалите групи.
"С правилните политики можем да го допълним растежа, надграждайки досегашните печалби и разпространявайки ползите по-широко за всички американци", каза Пауъл.
Последната среща на Фед за определяне на политиката за 2019 г. ще се проведе на 10 и 11 декември.
Още по темата: