Снимка: iStock
Цените на хранителните стоки се покачват бързо на най-големите нововъзникващи пазари в света, което представлява възможна заплаха от инфлация след месеци на низходящ натиск.
Двете най-големи икономики в Азия са изправени пред скок на цените на основни продукти - свинско месо в Китай и лук в Индия - които са в основата на хранителните навици на жителите им.
В Турция и Нигерия проблемите с доставките увеличават разходите, докато данните на Организацията на обединените нации (ООН) показват, че глобалните цени на храните са се повишили с най-бързи темпове през октомври от повече от две години.
Въпреки че скокът е болезнен за по-бедните потребители, той не е достигнал ниво, за да убеди централните банки да дръпнат спирачката за облекчаване на политиката, тъй като те остават фокусирани върху стимулиране на икономическия растеж на фона на глобалното забавяне.
Средната инфлация на нововъзникващите пазари все още е постоянно ниска, според показателя на Bloomberg за индексите на потребителските цени.
Ценови шок
Въпреки това заплахата от ценови шок е реална. Наскоро икономистите от Nomura Holdings Inc. предупредиха за три потенциални причини за по-високите разходи за храна - свързаните с времето шокове, по-високите цени на петрола и рязкото поевтиняване на долара. Според анализаторите, развиващите се и граничните пазари са най-изложени на риск, тъй като разходите за храна представляват по-голям част от доходите на потребителите им.
Ключът ще бъде дали увеличенията ще започнат да се вписват в дългосрочните инфлационни очаквания на потребителите, които биха могли да увеличат заплатите и основната инфлация по спираловиден начин, смятат пазарни наблюдатели.
„Това е голяма дилема в политиката за централните банки да имат по-висока инфлация на храните, която е свързана с предлагането, докато растежът отслабва“, каза Сонал Варма от Nomura. „Въпросът е: Вярват ли централните банки, че това е трайно или смятат, че е временно?“
Ето как поскъпването на храните се разви на ключови нововъзникващи пазари:
Китай
Цените на свинското месо се удвоиха през октомври след масивно умъртвяване на животни, във връзка с предпазването от чума. Това повиши инфлацията до 3.8%, най-високото ниво от януари 2012 г. Въпреки че цените на свинското месо вече се оттеглиха от постигнатите си максимуми, инфлацията се очаква да достигне нива от 5% през януари. Инфлация при това ниво може да попречи на усилията на централната банка да облекчи паричната политика и да засили икономиката на фона на продължаваща търговска война и слабо вътрешно търсене.
Междувременно съседен Виетнам умъртви почти 6 милиона прасета, за да предотврати разпространението на болестта. Поскъпването на свинското в страната все още не се е отразило върху инфлацията в страната, отчасти защото поскъпването на храните преди година изкривяват статистическите данни. но въздействието вероятно ще се отрази в следващите месеци, заяви Алекс Холмс, икономист от Capital Economics Ltd. в Сингапур Цените на живите свине през ноември са нараснали почти с 30% спрямо година по-рано.
Индия
В Индия, където скокове в цената на лука предизвикаха социални вълнения преди години, 26-годишното увеличение на цените на зеленчуците вдигна октомврийската инфлация над прага на Резервната банка от 4% за пръв път от 15 месеца.
Това противоречи на намерението на централната банка да облекчи политиката за стимулиране на растежа. Данните, които се очакват в петък, вероятно ще покажат, че брутният вътрешен продукт на Индия е нараснал с 4.5% през тримесечието юли-септември, най-бавното му темпо от началото на 2013 г., според проучване на икономисти от Bloomberg.
Последното проучване на Bloomberg показва, че индексът на потребителските цени се очаква да достигне максимум от 4.8% през периода октомври-декември, преди да започне да се понижава.
Турция
Инфлацията при храните скочи близо 30% през първото тримесечие и остана над 15% през по-голямата част от годината, предизвикана от валутната криза през август 2018 г., съчетана с проблемите на веригата за доставки и силното разчитане на естественото напояване.
Правителството се зае да купува продукцията директно от земеделските производители и да я продава в градове, като президентът Реджеп Тайип Ердоган обяви предполагаемите прекупвачи като предатели и терористи. Неотдавнашните суши в провинции, които произвеждат зърно, предизвикват опасения относно евентуални ограничения на доставките през следващата година, като централната банка очаква инфлацията на храните от 11% до края на 2020 г.
Африка
Регионална суша ограничи производството на храни в някои южноафрикански страни. Воден от увеличаването на цената на царевичните продукти, ръстът на цените на хранителните продукти изтласка инфлацията в Замбия до тригодишен връх, а месечната инфлация на храните в Зимбабве достигна почти 50%, тъй като доставките намаляха. В Нигерия цената на вноса на ориз се покачи със 7% от август, след като президентът Мухамаду Бухари разпореди затваряне на граници, отчасти като част от борбата с широко разпространената контрабанда на храни.
Още по темата: