Снимка: iStock
Никой не става лидер на голяма финансова компания, без да е наясно с рисковете, пред които може да се изправи. Ето защо важно е да видим какво е мнението на водещи финансисти, ръководители на инвестиционни банки, мениджърите на активи, застрахователи и фирми с частен капитал, относно това кои са най-големите заплахи според тях през следващата година. Този въпрос им задават от изданието Bloomberg.
Дейвид Соломон, главен изпълнителен директор на Goldman Sachs Group Inc.
„Не мисля, че сериозните рискове са свързани с икономиката. Съществува голяма несигурност политическа несигурност, която може да накара всеки бизнес да се колебае относно предстоящи инвестиционните решения. Не твърдя, че ще стигнем до рецесия, но тази несигурност не помага на икономиката в никакъв случай.
„През следващите няколко години монетарната политика ще продължи да бъде основен фокус и вярвам, че все пак ще погледнем назад и ще си извлечем поуки от последиците от отрицателните лихви".
„За нас е важно да се фокусираме върху клиентите и начините, чрез които можем да им помогнем да се справят с предизвикателствата, пред които са изправени. Имаме дългосрочна стратегия, която продължава да се прилага, фокусирана върху извличането на възможности за растеж в съществуващите ни бизнеси и повишаването на ефективността. Все пак имаме 150-годишна история на адаптиране към динамична работна среда."
Кейсинг Лий Ко, изпълнителен директор на Carlyle Group LP
„Предполагам, че има потенциал за влошаване на отношенията между САЩ и Китай. Ако структурните различия, разделящи нашите две икономически и политически системи, не могат да бъдат преодолени във времето, ескалиращото напрежение между тях може да доведе до ограничения на инвестиционния и финансов поток между двете страни. Изкуствените ограничения за неща като достъп до капиталови пазари, трансгранични инвестиции и собственост на активи могат да забавят икономическия растеж и да предизвикат значителни проблеми с ликвидността с непредсказуеми и потенциално вредни пазарни резултати.
„Ние оставаме фокусирани върху това, което знаем, че можем да контролираме. Това означава да инвестираме в дългосрочен план, да останем дисциплинирани и балансирани, да работим със страхотни партньори и да извлечем всичко, което можем, от нашата глобална платформа, за да подобрим качеството на работата си, независимо от периодичните смущения на пазара или политическите недоразумения.
Стивън Шварцман, главен изпълнителен директор на Blackstone Group Inc.
„Икономиките по света се забавят след период на растеж, но все още проявяват устойчивост - особено в САЩ. Световната тенденция към по-ниски и дори отрицателни лихви заплашва да попречи на растежа и да изправи държавите пред предизвикателства през следващия период на спад. Но най-големият риск все пак е геополитически. Всеки непредвиден резултат може да разклати доверието на инвеститорите и незабавно да въздейства отрицателно. Както очертавам в новата си книга „Каквото е необходимо" Blackstone Group Inc изгражда култура, която взема важни решения, имайки предвид рисковете и е необходимо правителствата, институциите, инвеститорите и компаниите да правят същото."
Ан Ричард, главен изпълнителен директор на Fidelity International
„Отрицателната доходност от облигации сега е от системно значение. Имайки предвид ниските лихвени нива на банките и високите оценки на U.S. Treasuries, изглежда сме близо до територията на балоните, но не знаем как или кога този балон ще се спука. Централните банки са притискани да подкрепят рисковите активи и рискованите инвестиции, независимо от потенциалния морален проблем. Евентуалното обръщане на продължаващата тенденция към намаляване на лихвите може да има тревожни последици - това е една от причините централните банки, включително Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка няколко пъти да се откажат от увеличаване на лихвените нива от Глобалната финансова криза насам.
„Друга тревожна област е ликвидността. Свободният поток на капитали среща все по-големи бариери. Примери като търговската война показват, че политическите разногласия влияят върху пазарите повече, отколкото е необходимо. Тъй като капиталът не протича толкова свободно, той ще отслаби способността на финансовата система да реагира динамично на непредвидени събития, свързани с ликвидността, като например неочакван провал на контрагента.
„Това е моментът да бъдете активен мениджър, който може да наблюдава и коригира за потенциални системни рискове. Диверсифицираме се между стилове, сектори и региони и се възползваме от способността ни да търгуваме в различни юрисдикции и часови зони.
Дейвид Хироу, председател на Harris Associates
„Всеки ход - независимо дали е резултат от изборите или други политически действия, който вреди на свободния пазар и на частната собственост е изключително високорисков. Решението за всеки инвеститор е да повиши нивото на бизнеса си".
Аксел Уебър, председател на UBS Group AG
„Прогнозирам рискова 2020 година. Ето примери за това: търговският конфликт между САЩ и Китай, конфликтът в Близкия изток, изборите за Brexit. Но тези неща не ме притесняват толкова, за тях човек може да се подготви. Това, което ме притеснява повече, е безпрецедентното ниво на несигурност, свързано с тези рискове. Притеснявам се от страничните ефекти от акомодационната монертарна политика през последните 10 години върху финансовата и паричната стабилност или евентуалните последици от кибератаките. Като банка, ние трябва да сме подготвени за такива рискове в тези несигурни времена. Ето защо диверсификацията е добро решение. Позволява ни да прогнозираме рисковете и да се подготвим финансово за тях."
Андреас Утерман, главен изпълнителен директор на Allianz Global Investors
„Ниските нива на инфлация през последните 40 години бяха, наред с други причини, резултат от това, че централното банкиране спря да се влияе толкова от политиката. Съществува риск централните банкери да бъдат обвинени от всички страни на политическия спектър, което поставя основа за реполитизация на монетарната политика.
„Вследствие на тези значителни рискове ние решаваме да действаме доста по-икономично през 2020 г."
Още по темата:
Експерти: 7 акции за закупуване за 2020г.
Експерти: 5 акции в близост до точка на купуване