Снимка: iStock
Новият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард ще направи преоценка на стратегията на банката относно паричните стимули и целта за инфлацията в еврозоната, пише "Блумбърг".
Според запознати източници, новата цел за инфлацията в еврозоната може да се стане точно 2%. В момента централната банка има за цел да задържи инфлацията в региона малко под 2% в средносрочен план.
Припомняме, че основният индекс на потребителските цени в еврозоната (изключвайки волатилните цени на храните, тютюневите изделия и на енергията) се повиши през октомври с 0.1% на месечна база и с 1.1% на годишна база, след растеж с 1% през септември.
По време на европейска банкова конференция Кристин Лагард заяви, че еврозоната трябва чувствително да засили вътрешното търсене, включително чрез по-големи публични инвестиции, ако иска да устои на слабостта зад граница.
"Отговорът се крие в превръщането на втората най-голяма световна икономика в такава, която да е отворена за света, но и уверена в себе си - икономика, която използва в пълна степен потенциала на Европа, за да разгърне по-високи темпове на вътрешно търсене и дългосрочен растеж", коментира Лагард.
Тя потвърди, че ЕЦБ ще свърши своята работа, продължавайки "да подкрепя икономиката и да реагира на бъдещи рискове", като същевременно наблюдава "страничните ефекти" от нейната прекалено разхлабена парична и лихвена политика.
"ЕЦБ ще постигне целта по-бързо, ако намира помощ и от други политики, като един от ключовите елементи е фискалната политика в еврозоната", подчерта Лагард.
Според Лагард има две основни предизвикателства, пред които е изправена световната икономика в наши дни. "Първото се отнася до променящия се характер на световната търговия, като има промени и от по-структурен характер. Второто предизвикателство е свързано с вътрешния растеж в развитите икономики".
"Стимулиращата политика на ЕЦБ е ключов двигател на вътрешното търсене. Тази позиция остава в сила", подчерта Лагард.
Тя подчерта важността на публичните инвестиции, призовавайки общоевропейските фондове да бъдат изразходвани за превръщането на блока в "по-дигитален и по-екологичен".
"Инвестициите са особено важна част от отговора на днешните предизвикателства, тъй като те са от полза като за днешното търсене, така и за утрешното предлагане", каза още Лагард.
Според Лагард продължаващото търговско напрежение и геополитическата несигурност допринасят за забавянето на растежа на световната търговия, който се е увеличил едва наполовина спрямо миналата година."Това е най-ниският ръст, който някога сме виждали", подчерта Лагард.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ