Снимка: iStock
Миналият месец бе съобщено, че Bridgewater, най-големият хеджиращ фонд в света, е направил подобни залози, но в много по-големи мащаби. Предполага се, че фондът на легендарния инвеститор Рей Далио е спечелил 1.5 милиарда долара, въпреки, че самият Далио се зае да обяснява, че не е направил голям залог за понижение на пазара.
Ето какво написа Далио в социалните мрежи:
@RayDalio
The Wall Street Journal написа статия, в която се казва, че "Bridgewater залага на спад за пазара." Това не е вярно. Искам да уточня, че нямаме такъв нетен залог, че борсата ще падне".
Според финансовото издание, инвестицията на фонда на Далия, представлява около 1% от активите на Bridgewater Associate в размер на 150 милиарда долара.
Позовавайки се на хора, описани като запознати с инвестициите, в документа се казва, че инвестицията е съставена от пут опции - деривати, които дават право на инвеститорите, но не и задължението да продават актив в точно определен ден и на предварително зададена цена.
Не е рядкост големи инвеститори като Далио да купуват опции като начин да хеджират своите портфейли, или просто да правят покупки, за да се възползват от различията в пазарните тенденции.
Например, една мярка за пазарните очаквания за спада през следващия 30-дневен период, индексът на волатилността на Cboe - VIX, се понижава с нарастване на пазарите и обратно, а наскоро е доста под историческата средна стойност от около 19, което предполага че инвеститорите са станали прекалено самодоволни.
Щатските индекси са при рекордни нива, като надеждите на инвеститорите са, че ще видим търговска сделка между САЩ и Китай през следващите седмици, или месеци.
Тази динамика доведе до това, че VIX, често наричан индекс на страха на Уолстрийт, да загуби половината си стойността си до момента през 2019 г., според данните на FactSet.
Но това също не означава, че закупуването на застраховка в случай на спад на пазара, или очакванията рискът да се повиши, сочи към мечи нагласи за институционални инвеститори и хеджфондове, като този на Далио, припомнят експертите.
Това би могло да означава, че Далио се опитва да се разграничи от заглавието на изданието. С други думи, той не оспорва инвестицията, а по-скоро начина, по който тя се характеризира и обобщава.
Изданието отбеляза, че не може да се определи защо Bridgewater е направила инвестицията. „Няколко клиенти казаха, че това може просто да е хеджиране за значително излагане на пазарите на акции, които фирмата е изградила. Фондовете често хеджират или заемат компенсиращи позиции срещу друго излагане, за да се защитят от загуби “, се казва в доклада.
Например Wall Street Journal отчете през 2016 г., че Джордж Сорос, който се грижи за около 30 милиарда долара чрез своя фонд, купи злато и акции за добив на злато и продаде акции в очакване за спад на пазара.
Съвсем наскоро „Файненшъл таймс“ съобщи, че „Elliot Managment" на Пол Сингър търси от инвеститорите да набере 5 милиарда долара в очакване на "пазарен срив".
Разговорите за усилията на хедж фондовете за постигане на големи спадове на капиталовия пазар идват, тъй като групата изостава от представянето на по-широкия пазар.
Според списанието, макрофондът на Bridgewater е загубил 2.7% през тази година до октомври. Друг фонд, който управлява т. нар. фонд за времето, е с 14.5% загуба за периода.
Междувременно Dow е натрупал 19.4% през 2019 г. до момента, S&P 500 е нараснал с 24%, а Nasdaq Composite е напреднал с 28% за същия период.
Още по темата:
Смел залог, че златото може да поскъпне до 4 000 долара
Млад инвеститор е на път да спечели 1.5 милиона долара от високорисков залог