Снимка: iStock
Уорън Бъфет е безспорно най-внимателно наблюдаваният инвеститор в съвременната история. В края на краищата никой не може да се похвали с подобен опит и превъзходство над индекса на сините чипове S&P 500 за толкова продължителен период от време.
Не е изненадващо, че инвеститорите безмилостно се опитват да се домогнат до неговия успех, анализирайки портфейла му, надявайки се да се докоснат до част от магията на "Оракулът от Омаха" и неговия гений.
Въпреки безпрецедентния си успех, инвестиционният модел на Бъфет винаги е бил прозрачен, ясен и последователен. По принцип той инвестира в компании с добър мениджмънт, с висок дивидент, които имат силни баланси. Бъфет купува такива акции с намерението да се задържа с тях дълго време.
Следващите пет компании са пример за инвестиционната стратегия на гениалния Бъфет и принципите, които следва, залегнали в управлявания от него холдинг - Berkshire Hathaway.
Apple
Заемаща 23.84% от портфейла Berkshire Hathaway, Apple Inc., Apple (AAPL) представлява най-голямата позиция на Бъфет с инвестиция от 249 милиона акции в технологичния гигант, от ноември 2019 г. Понастоящем стойността на позицията е за близо 65 милиарда долара. През изминалата 2018 г. Apple надмина Wells Fargo, завоювайки първо място в портфейла, след като през февруари на същата година Berkshire Hathaway закупи допълнителни акции на основаната от Стив Джобс компания.
Bank of America
С повече от 927 милиона акции, вторият най-голям холдинг на Бъфет е в Bank of America (BAC), оценен на 27 милиарда долара и представлява 12.57% от портфейла му. Интересът на Бъфет към тази компания започна през 2011 г., когато той помогна за укрепване на финансите на банката, след финансовата криза от 2008-ма година. Инвестицията във втората най-голяма американска банка по активи, съответства на изразения интерен на Бъфет към финансовия сектор, включително и към акциите на Wells Fargo & Company и American Express (виж по-долу).
The Coca-Cola Company
Някога Бъфет твърдеше, че консумира най-малко пет кутии кока-кола на ден, което може да обясни защо акциите на Coca-Cola Company (NYSE: KO) са третата му най-голяма позиция. Но едно е сигурно: Бъфет оценява дълготрайността на основния продукт на компанията, която остава почти непроменена във времето, с изключение на злощастната формула за ребрандиране на „New Coke“ в средата на 80-те години.
Това има смисъл, като се има предвид, че Buffett започва да купува акции на Coca-Cola в края на 80-те години след катастрофата на фондовия пазар от 1987 г. В момента Бъфет разполага с 400 000 000 акции от компанията за безалкохолни напитки, оценени на 21 776 000 000 долара и 10.12% от портфейла му.
Wells Fargo & Company
Банката заема 8.87% от портфейла на Бъфет в момента, или 378 милиона акции, оценени на 19 милиарда долара.
Въпреки че това е четвъртата по големина позиция на Buffett, Wells Fargo преди това заемаше топ позиция в продължение на дълги години. Поредица от скандали, които започнаха през 2016 г., включително създаването на милиони фиктивни банкови сметки, неразрешени промени в плановете за ипотека и измамната продажба на ненужни автомобилни застраховки, навредиха на репутацията на банката.
American Express
American Express е третата компания за финансови услуги, която влиза в челната петица на водещите позиции на Бъфет, заемайки 8.34% от портфейла на Бъфет. Със 151 милиона акции, оценени на близо 18 милиарда долара, Бъфет придоби първоначалния си дял в компанията за кредитни карти през 1963 г., когато тя силно се нуждае от капитал за разширяване на дейността си. Оттогава Бъфет е спасител на компанията, многократно, включително по време на финансовата криза през 2008 г. С 12.5% средна годишна възвръщаемост през изминалия четвърт век, American Express се оказа ценна придобивка.
Още по темата:
Защо Бъфет държи рекорден кеш?
Как се представя портфейлът на Бъфет през различни периоди от време?