Снимка: iStock
Последните 10 години бяха изпълнени с различни събития, хубави или лоши, предвизикани от края на световната финансова криза и смесеното възстановяване, което последва. Но тъй като световната икономика ще навлезе в ново десетилетие, очаквайте промени. Това съветват експерти от Investopedia.
Исторически ниските лихви, дефлационния натиск навсякъде, и не само икономически фактори, но и демографския срив и климатичните промени - всичко това показва, че следващите 10 години ще бъдат "пиково десетилетие" с редица тенденции, достигащи точка на пречупване според скорошен доклад на Bank of America Merrill Lynch Global Research.
Банката очерта 10 тренда, които вероятно ще оформят глобалната икономика през следващото десетилетие: пикова глобализация, рецесия, количествен провал, демография, климатични промени, автоматизация и навлизането на роботите, дигитализирането на света, морален капитализъм, смарт устройствата и всички нови технологии. Разбирането на тези тенденции и тяхното въздействие ще помогне на инвеститорите да се ориентират в предизвикателствата и възможностите пред тях през следващите 10 години. По-долу разглеждаме няколко от тях по-подробно.
Първият тренд е вероятността от глобална рецесия, тъй като десетгодишната експанзия такива признаци. Рекорден брой анкетирани от Fund Manager Survey смятат, че глобалната икономика вече е в късните етапи на своя цикъл. Междувременно балонът на пазара на облигации, който помогна за намаляването на лихвените проценти, ще бъде отменен.
Втората основна тенденция е промяната в климатичните условия. От Fund Manager Survey очакват населението на света да се увеличи с близо 1 милиард души до края на десетилетието. Увеличаването на населението ще натовари крайния ресурс на планетата, но може също така да изчерпа оставащия бюджет за въглерод, ускорявайки темповете на глобалното затопляне и изтласквайки температурите отвъд преломната точка, която ще има пагубни икономически, социални и политически последици. „До 2030 г. климатичните промени могат да изтласкат над 100 милиона души от развиващите се страни под прага на бедността", това се посочва в доклада.
Роботите и автоматизацията - друга голяма тенденция, която ще окаже огромно въздействие върху глобалната заетост. Според доклад на Световния икономически форум от 2018 г., до 2022 г. само 59% от задачите в 12 различни индустрии все още ще се изпълняват от хората. До 2035 г. тези проценти паднат до 50%, като другата половина ще бъде напълно автоматизирана. Изкуственият интелект (AI) може дори да достигне ниво на интелигентност наравно с хората до 2029 г.
Смарт технологиите са следващият тренд. Само за пет години хората ще взаимодействат със свързани устройства средно на всеки 18 секунди в сравнение с 6.5 минути днес. Това означава средно взаимодействие със свързано устройство 4 800 пъти на ден. Забравете за 5G мобилни мрежи - може би ще бъде необходимо дори 6G до 2029 г.
Да гледаме напред
Останалите няколко тенденции - морална капитализация, схвръхглобализация, количествен провал, демография, дигитализиране на света - също ще допринесат значително за промените.
Още по темата:
Шокиращите прогнпзи на Saxo за 2020г.
Значимостта на диверсификацията