Снимка: iStock
Глобалният растеж ще регистрира „значително възстановяване през втората половина на 2020 г., особено в края на следващата година“, според Адриан Зуерхер, ръководител на звеното за разпределението на активите на APAC в Главното инвестиционно управление на UBS Global Wealth Management.
Централните банки по света се върнаха „към печатане на пари, разширявайки балансите си и понижавайки лихвите“, като това ще има положително влияние върху световната икономика, добави той.
Допълнителните мита на САЩ върху китайския износ ще влязат в сила на 15 декември, ако дотогава търговската сделка „първа фаза“ не бъде официално подписана.
Японските акции могат да отбележат ръст от 10% през следващата година, прогнозират още анализаторите на UBS.
Глобалният растеж ще се възстанови през втората половина на 2020 г., когато търговската война между Вашингтон и Пекин се разреши и се очаква да се облекчи позитивните ефекти от паричните политики на централните банки влязат в сила, смята още Зуерхер.
„Има много мъгла около търговията, което влияе на прогнозата ни за икономически растеж,“ заяви експертът пред финансовото издание CNBC в четвъртък. "Тарифите, които САЩ и Китай наложиха един на друг, са сред „ключовите рискове за пазарите", заяви още Зуерхер.
Но докато средата в момента е бавна, той заяви, че глобалният растеж ще има „значително възстановяване през втората половина на 2020 г., особено през четвъртото тримесечие“.
Двете страни се споразумяха за споразумение „Първа фаза“ през октомври, но официалните представители в Пекин казват, че не предвиждат да седнат на масата и да обсъдят споразумение „Втората фаза“ преди изборите за президент в САЩ, отчасти защото искат да проверят дали президентът Доналд Тръмп ще спечели втори мандат.
Самият Тръмп каза във вторник, че може би е по-добре да изчакаме до изборите през 2020 г., за да постигнем сключване на търговска сделка с Китай.
„Виждаме, че американската икономика всъщност се забавя и виждаме сравнително голям шанс, че може да има сделка първа фаза и може би декемврийските тарифи да бъдат изтласкани или всъщност дори премахнати. Това би трябвало да е достатъчно, за да може икономиката бавно да се възстанови “, каза Зуерхер.
Следващият тарифен срок за новите мита е 15 декември, но все още не е сигурно дали двете страни ще подпишат официално споразумение преди тази дата. Ако САЩ и Китай не успеят да постигнат споразумение до средата на декември, тогава ще влязат в сила допълнителни американски налози върху китайския внос в САЩ.
Откакто двете най-големи икономики в света започнаха търговската си война в началото на 2018 г., в Азия се наблюдава тенденция към спад, каза експертът, но търговията не е единственият фактор за глобалното забавяне.
Също така през това време централните банки "започнаха да премахват част от стимулите и започнаха активно да свиват баланса в световен мащаб", каза той.
С наближаването на края на 2019 г. Зуерхер вярва, че централните банки по света са се върнали „към печатане на пари, разширяване на балансите си и намаляване на лихвите“, което ще окаже положително влияние върху световната икономика.
Още по темата: