Снимка: iStock
Американските индекси достигнаха до нови рекорди, записвайки четвърта поредна серия на ръстове, след като в края на миналата седмица стана ясно, че САЩ и Китай са постигнали споразумение за първата фаза на търговската сделка, пише Yahoo Finance.
Широкият индекс S&P 500 записа ръст от 0.1% и достигна до нов исторически връх от 3 198.25 пункта. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се изкачи с 0.2% до 28 267.16 пункта.
Миналият петък Вашингтон и Пекин обявиха, че са постигнали споразумение за т. нар. първа фаза от търговското им споразумение, като сега се очаква единствено изпълнението на правната процедура по сделката. Въпреки това някои пазарни участници повдигнаха въпроси около оставащите неясни елементи от сделката – на първо място размерът на планираната за закупуване земеделска продукция и намеренията на Китай да балансира двустранните търговски потоци.
Американският финансов министър Стивън Манучин заяви, че сделката ще бъде подписана в началото на януари и след това втората фаза ще бъде поетапно договорена.
В същото време миналата седмица Федералният резерв даде сигнал, че възнамерява да остави без промяна лихвените проценти и през 2020 г. Също така консервативната партия на британския премиер Борис Джонсън спечели с убедително мнозинство парламентарните избори в страната, разчиствайки пътя за осъществяване на Brexit в срок.
"Въпреки че търговското напрежение и президентските избори остават ключови рискове, очакваме финансовите условия да доведат до ускоряване на растежа на БВП от втората половина на следващата година нататък. Прогнозираме, че растежът на БВП ще бъде 1.9% през 2020 г. и 2.4% през 2021 г.“, коментира Пол Ашърт, главен американски икономист в Capital Economics.
Припомняме, че брутният вътрешен продукт на САЩ се повиши през третото тримесечие на 2019 година с 2.1%, след повишение с 2% през предходните три месеца.
Основна подкрепа за икономическия растеж през периода юли-септември оказаха потребителските разходи, които нараснаха с 2.9% през третото тримесечие на 2019 година. Потребителските разходи продължават да нарастват благодарение на ниската американска безработица, като тяхното увеличаване допринесе с 1.97 процентни пункта към растежа на БВП през третото тримесечие.
През миналия декември пазарът се срина на фона на опасенията, че по-високите лихвени проценти на Федералният резерв ще доведат до по-бавен икономически растеж през 2019 г. Данните понастоящем потвърждават, че ситуацията наистина се подобрява.
Въпросът сега е: Може ли ситуацията на пазара в края на 2019 г. да се повтори и през 2020 г.?
"По принцип представянето на индекса S&P 500 през дадена година не оказва влияние върху представянето на индекса през следващата година", коментират анализатори на Bespoke Investment Group.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещи сред основните щатски индекси