Федералният резерв рискува да разпали евентуална финансова криза, заради облекчаване на банковите регулации, докато в същото време намаля лихвените проценти. За това предупредиха бивши служители на ФЕД, включително бившият заместник-председател Алън Блиндър и експертите по финансова стабилност Даниел Таруло и Нели Лианг.
Те се притесняват, че комбинацията от по-ниски лихви и по-слаби правила ще подтикне финансовите институции и инвеститорите да натрупат ливъридж и да поемат прекомерни рискове. Макар че това може да стимулира икономическия растеж в краткосрочен план, също така може да доведе до рецесия, след като спекулативните залози бъдат отменени.
„Когато намалите лихвените проценти и въведете стимули за увеличаване на заемите, не бива да се изненадвате, че рисковете ще се увеличат“, казва Лианг, бивш директор на отдела за финансова стабилност на Фед. „Това означава, че това не е подходящия момент да се разхлабят значително финансовите разпоредби.“
Американските акции се повишиха до рекордни нива и доходността по облигациите с най-нисък рейтинг потъна до петгодишни дъна тази седмица с надеждата, че частична търговска сделка между САЩ и Китай ще даде тласък на глобалния растеж, който вече е подкрепен от по-облекчените кредитни условия.
След като намалиха процентите три пъти, политиците на Фед ги оставиха непроменени на 11-ти декември и прогнозираха, че ще останат така до президентските избори през 2020 година. Централната банка също направи или предложи различни промени във финансовия надзор, включително промени в стрес тестовете, на които банките преминават, и преразглеждане на търговските ограничения на правилото Волкер.
Политически натиск
Републиканците и банките се оплакват, че Фед не е стигнал достатъчно далеч в облекчаването на правилата, докато демократите като кандидата за президент Елизабет Уорън предупреждават централната банка да не разхлабва регулаторните си ограничения.
Лианг, която беше номинирана от президента Доналд Тръмп в борда на Фед, но оттегли името си, след като се противопостави на някои депутати, изрази загриженост относно натрупването на корпоративен кредит.
„Притеснявам се, че неизпълненията и загубите на инвеститори ще бъдат по-големи от очакваните през следващия спад и ще направят по-сериозна следващата рецесия“, каза тя.
В последния си доклад за финансова стабилност, бордът на Фед каза, че продължителния период на ниски проценти може да подкопае финансовата стабилност, като подтикне банките и другите институции, които са ориентирани към печалби, да поемат повече рискове.
Въпреки че ръководството на Фед прояви известен отпор на предложения за крайна дерегулация, от там все пак направиха финансовата система по-уязвима чрез разхлабване на регулациите, като се аргументира, че капиталовите изисквания на най-големите банки остават толкова затегнати, колкото винаги.
Съединените щати имат "стабилен, здрав и устойчив банков сектор", заяви Рандал Куарълс, заместник-председател на ФЕД по надзора, пред Конгреса на 4 декември.
Той каза, че акцентът на Фед е върху приспособяването на регулацията на регионалните и по-малките кредитори. „Един от нашите принципи е да гарантираме, че не намаляваме по никакъв съществен начин възглавницата, поглъщаща загубите на институциите“, каза той „Мисля, че успяхме да направим това.“
„Подозирам доста силно, че ефективният размер на капитала, който банките трябва да притежават за даден портфейл, е по-нисък, тъй като те разполагат с толкова повече информация за стрес тестовете“, каза Таруло, който беше водещият човек на Фед в регулирането след кризата през 2008 г. и сега е в правната школа в Харвард.
Бившият заместник-председател на централната банка Доналд Кон приветства усилията за приспособяване на правилата, за да се съобрази с размера на институцията, но предупреди регулаторите да не откъсват поглед от "много значими" регионални банки.
„Когато имате куп регионални банки, които правят едно и също нещо по едно и също време, тогава това може да бъде системно“, заяви Кон, член на Комитета за финансова политика на Банката на Англия.
Има също така „причина да бъдете предпазливи за това, което се случва извън банковата система, когато понижавате лихвите, тъй като имате по-малко макропруденциални инструменти за справяне с този сектор“, каза той.
Регулацята Дод-Франк
Съгласно Закона на Дод-Франк, обширните регулаторни реформи след кризата, въведени за укрепване на банките, Съветът за надзор на финансовата стабилност следи цялостната финансова система. Начело с министъра на финансите Стивън Мнучин, той има правомощието да определя небанкови финансови институции като застрахователни компании като системно важни и така да ги подлага на засилено регулиране.
Съветът, който включва ръководителите на Фед, Комисията за ценни книжа и борси и други регулаторни агенции, наскоро насочи вниманието си към мониторинг на потенциално рискови финансови дейности и повдигна препятствията си за отделяне на отделни фирми за повече надзор.
Според Алън Блиндър, назначените от Тръмп други регулаторни агенции са по-виновни за това, което той нарече „отстъпване“. Фед обаче не е имунизиран и не трябва да облекчава едновременно кредитните и банкови правила.
„Можете да опитате да увеличите съвкупното търсене и да разширите икономиката с по-ниски лихви, но не премахвайте регулаторните гаранции“, каза професорът от университета в Принстън.
Някои настоящи политици на Фед споделят притесненията на бившите си колеги.
Губернаторът на Фед Лаел Брайнард гласува срещу някои промени в правилата на борда, докато президентът на федерацията в Бостън Ерик Розенберг призова за по-висок банков капитал в днешната среда с ниски лихви.
Лианг, която е приятел на Пауъл, заяви, че е съгласна с него, че рисковете за финансова стабилност в момента не са повишени.
„Ако направите моментна снимка на ситуацията, изглежда, че е добре“, каза Лианг. „Но се притеснявам как би изглеждала ситуацията след година или две, предвид стимулите от последните промени в политиката.“
Още по темата:
Колко лоша ще е следващата финансова криза?
Да очакваме ли мека рецесия в САЩ?