"Плах", не е качество, с което повечето от нас свързваме гениалният инвеститори Стенли Дръкенмилър. И все пак, именно така Дръкенмилър описа себе си в специално интервю.
Не че Дръкенмилър не е поел риск? Той притежава мед и американски и японски акции и залага на канадския и австралийския долар, докато скъсява японската йена - все позиции, които биха се облагодетелствали от стабилна и възстановяваща се световна икономика.
И през последните седмици, в очакване на гласуване за Brexit в САЩ, той купи паунда и банкови книжа като Barclays Plc и Lloyds Banking Group Plc. Само че на Дръкенмилър му се искаше да е бил по-смел в тези си залози.
„Просто съм твърде консервативен на стари години“, каза 66-годишният Дръкенмилър в интервю за Bloomberg Television. "Бях добре позициониран, но много плахо."
Това от инвеститор, известен с правенето на огромни, агресивни залози, включително един, който позорно „разори“ Банката на Англия и до голяма степен се приписва на Джордж Сорос, докато истинският архитект на сделката е бил именно Дръкенмилър.
За годината, в която акциите в световен мащаб натрупаха 24% и продължават да достигат до нови рекорди, Дръкенмилър, считан за най-успешния мениджър на активи на своето поколение, едва достигна до двуцифрена възвръщаемост.
Част от проблема: Преди година той неправилно разчете пазарите. Дръкенмилър видя "предупредителни знаци" в цените и прогнозира период на ниска възвръщаемост. Усещайки продължителен спад в производството, той съкращаваше финансовите средства, прикри се в облигациите на Министерството на финансите и се насочи предимно към технологичните акции.
„Не бих могъл да сгреша повече за пазарите“, призна си гениалният инвеститор.
Когато рисковите активи се възстановиха от спада си през четвъртото тримесечие на 2018 г. и Фед в крайна сметка намали лихвите, Дръкенмилър ще промени нагласите си и ще поеме по пътя на биковете през следващата година.
„Имаме отрицателни реални проценти навсякъде и отрицателни абсолютни проценти на много места“, каза той. „При такъв вид безпрецедентни парични стимули от страна на централните банки е трудно да имаме нещо различно от конструктивен поглед върху риска на пазара и икономиката - в средносрочен план. Това е, което имам.", коментира експертът.
Дръкенмилър не е загубил ревността си да печели пари. Но като други инвеститори, които станаха известни през 90-те, включително Луис Бейкън и Пол Тюдор Джоунс, той намира пазарите по-трудни за овладяване сега.
Освен отличното представяне през 2014 г., когато той скъси еврото, Дръкенмилър не успя да повтори годишната възвръщаемост от 30%, която произвеждаше през три десетилетия в Duquesne Capital Management.
По причини, които дори той не разбира напълно, Дръкенмилър каза, че е „станал страхливец“ след закриването на хедж фонда през 2010 г. Той открива, че не се доверява толкова много на себе си или се чувства несигурен да се впуска в сделки толкова безстрашно, колкото когато се състезаваше с конкурентни мениджъри.
Добавете към това непредсказуемостта на всичко - от търговската политика до геополитиката в ерата на Доналд Тръмп и Дръкенмилър вече не е сигурен какви инвестиции са сигурни или несигурни.
„Тази администрация, като се чуди откъде идва следващата бомба, просто не ми позволява да заемам някои от позициите, които съм заемал исторически, където просто мислех, че това е еднопосочен залог“, каза той.
Ниските лихви отчасти са виновни за трудностите на макро мениджърите, добави той. Дръкенмилър припомни времената, когато като главен инвестиционен директор на Джордж Сорос в началото на 90-те години, купуваше японски държавни облигации със 7% доходност и правеше страхотни сделки, тъй като цените постоянно се повишаваха. Днес същите облигации не дават нищо и се търгуват в толкова тесен диапазон, че подобни печалби са почти невъзможни за производство.
Едно нещо, от което Дръкенмилър не се е отклонило обаче е: да води битки с Федералния резерв. Преди година той заяви, че смята, че централната банка не трябва да повишава лихвите „на автопилот“ и публично призова политиците да направят пауза. Дръкенмилър закупи облигации с очакването, че Фед ще намали лихвите, което се случи още през юли.
Днес той Фед е отишъл твърде далеч в другата посока. С по-голяма сигурност относно американската търговска политика и Brexit и нивото на безработица на исторически рекордно ниски нива, Фед трябва да повишава целта си за овърнайт лихвите, каза той. Вместо това председателят Джером Пауъл каза по-рано този месец, че „би искал да види значително увеличение на инфлацията“, преди да затегне паричната политика.
„Ще умра вярвайки, че финансовата криза се е случила заради балони, създадени от лесни пари“, каза Дръкенмилър в интервюто. „И след това имаме този луд президент, който казва, че се нуждаем от отрицателни проценти, за да се конкурираме с отрицателните проценти в страни, в които очевидно те не работят. Това е най-антикапиталистическата идея, която някога бих могъл да сънувам."
Дръкенмилър не е фен на Тръмп. Въпреки това възможността ляв демократ да бъде избран за президент е едно от трите събития, за които смята, че ще сложи край на десетилетния и най-дълъг в щатската история бичи пазар. Другите опасности според него са - разпродажба на кредитните пазари и внезапно ускорение на инфлацията, което да подтикне Фед да повиши лихвите.
Още по темата:
Дръкенмилър: Вече не мога да правя по 30% на година
Дръкенмилър: САЩ ще загубят войната с Китай