Изминаващата си вече 2019-та година със сигурност може да се определи като година на централните банки. До голяма степен в основата на това беше решението на Фед в началото на годината да обърне лихвената си политика на 180 градуса и от повишение да премине към три поредни намаления на лихвите.
Но други банки, като Европейската централна банка, се озоваха в по-трудна позиция и трябваше да намалят нивата под нулата, оказвайки се с относително "вързани ръце" за по-сериозни политики на стимули.
Изглежда, че 2020 година може да бъде по-спокойна за паричната политика според пазарни наблюдатели. Правителствата могат да поемат част от работата по стимулите и да облекчат централните финансови институции в усилията им.
Икономическите числа обаче са предимно смесени, а не положителни. Докато големите оръдия се очаква да "задържат огъня", други, особено на нововъзникващите пазари, се предвижда отново да продължат с намаленията.
Ето какво казват икономистите на Bloomberg: „Мигът на спокойствие в световната икономика затъмнява сериозно предизвикателството за централните банки в света. Ниските проценти за повечето и отрицателни за някои означават, че в политическото пространство възможностите са силно изчерпани. Не смятаме, че следващият спад идва през 2020 г. Но когато той настъпи, централните банки няма да имат всички отговори.“, според Том Орлик.
Ето тримесечния преглед на Bloomberg Economics на някои от най-големите централни банки, които заедно определят политика за почти 90% от световната икономика.
Федерален резерв на САЩТекуща ставка на федералните фондове (горна граница): 1.75%
Прогноза за края на 2020 г.: 1.75%
Председателят на Фед Джером Пауъл не остави никакво съмнение, че лихвените проценти продължават да се задържат, като казва на 11 декември настоящата позиция „вероятно ще остане подходяща“, освен ако след благоприятната перспектива за икономиката Фед не види съществена преоценка.
13 от 17 служители на Фед не очакват резервът да променя лихвите през 2020 г. Това ще ги държи в кулоарите в годината на президентските избори.
Напрежението на паричните пазари обаче тласна Фед да купува държавни ценни книжа, за да възстанови достатъчно резервите в банковата система. Някои инвеститори твърдят, че ще е необходимо да се разшири обхватът на тези покупки на краткосрочни ценни книжа. Пауъл каза, че не са готови да предприемат подобна стъпка, но ще направят това, ако е необходимо.
Какво казват икономистите на Bloomberg: „Фед е удобно позициониран в обозримо бъдеще, тъй като създателите на политики са по-малко загрижени от рисковете, които оправдаха техните „застрахователни съкращения" през втората половина на 2019 г. - търговското напрежение, под целевата инфлация и слабия глобален растеж. Прагът е висок за корекции на политиката в краткосрочен план, особено за увеличения на лихвите.
Европейска централна банкаТекуща депозитна ставка: -0.5%
Прогноза за края на 2020 г.: -0.5%
ЕЦБ обеща отново да засили стимулите, ако е необходимо, но официалните лица обявиха публично, че предпочитат пауза, след като през септември Марио Драги премина през спорния пакет за подпомагане на забавящата се икономика в еврозоната.
Политиците все повече поглеждат към пагубните странични ефекти от отрицателните лихви по депозити на институцията, която затормозява доходността на банките и финансовата стабилност като цяло. Кристин Лагард, наследник на Драги начело на институцията, обеща да оцени тези рискове като част от първи стратегически преглед от 2003 г. насам.
Икономистите и инвеститорите очакват лихвите да се задържат, а QE да продължат през цялата 2020 г. и след това. Но централната банка все още може да бъде тествана отново, ако икономиката се разпадне при несигурността на търговията или при срив на производството на блока, който да се разпространи към сектора на услугите.
Какво казват икономистите на Bloomberg: „Марио Драги използва края на мандата си, за да оформи реакцията на Управителния съвет към трайното забавяне в икономиката на еврозоната. Първата пресконференция на президента Кристин Лагард потвърди, че политиците вероятно няма да променят курса през следващата година. Вместо това те ще се съсредоточат върху своя стратегически преглед. Очакваме новият кръг от закупуване на облигации да продължи до две години.“- според Братовчек Маева и Дейвид Пауъл.
Банката на ЯпонияТекущ баланс на политиката: -0.1%
Прогноза за края на 2020 г.: -0.1%
Прогнозите за Банката на Япония през 2020 г. изглеждат малко по-ярки след старта на пакет от правителствени разходи за подкрепа на растежа и някои признаци за подобрение в световната икономика. Това вероятно засега ще задържи банката от допълнителни действия, тъй като ключовият процент вече е в отрицателна територия и активите в баланса му са на стойност повече от икономиката на страната.
Все пак губернаторът Харухико Курода внимателно ще следи развитието на търговските преговори между САЩ и Китай и икономическия удар от увеличаването на данъка върху продажбите през есента. Някои икономисти започват да се съмняват дали въздействието на увеличението на данъците наистина ще бъде по-малко, отколкото при предишни случаи, както се надяват политиците.
Какво казват икономистите на Bloomberg: „Банката на Япония се насочва към 2020 г. със значително по-малко тегло на раменете си. Това не означава, че картината на инфлацията и растежа се е подобрила. Но с пакет от фискални стимули в процес на разработка има много по-малка спешност от допълнителни действия. Очакваме BOJ да запази настоящата си политическа рамка непроменена до 2020 г., предотвратявайки неочакван шок.“- Юки Масуджима.
Банката на ВеликобританияТекуща банкова ставка: 0.75%
Прогноза за края на 2020 г.: 0.75%
Банката на Англия най-накрая ще получи нов губернатор през 2020 г., като сложи край на често хаотично търсене на наследник на Марк Карни.
Решителната победа на Борис Джонсън в изборите през декември прочисти пътя на правителството му да изведе нацията от Европейския съюз на 31 януари, а също така определи Надрю Бейли като наследник на Карни.
Най-притеснителното е, че вече е настъпил друг срок за Brexit, като Великобритания трябва да осигури търговска сделка с ЕС до края на следващата година, освен ако Джонсън не поиска удължаване.
Засега загрижеността за перспективите означава, че двама от деветимата политици на BOE искат да намалят лихвените проценти още. Всички очи ще бъдат насочени към това дали победата на Джонсън, както и развитието на Brexit, променят картината.
Какво казват икономистите на Bloomberg: „Слабият импулс на растеж и под целевата инфлация означават, че английската централна банка вероятно ще запази своите пристрастия в началото на 2020 г. Но ако прогнозата ни се изпълни и комбинацията от по-губеща фискална политика и намалена несигурност на Brexit повиши растежа през следващата година , очакваме тонът на централната банка да се промени.", според Дан Хансън.
Банката на КанадаТекуща кредитна лихва за овърнайт: 1.75%
Прогноза за края на 2020 г.: 1.75%
Губернаторът Стивън Полоз приключва 2019 г. с най-високия процент сред големите напреднали икономики - от 1.75% и се очаква да задържи това престижно място, докато седемгодишният му мандат не приключи през юни.
Банката на Канада посочи две големи причини да се противопостави на световната тенденция на облекчаване: инфлацията е близо до целта й от 2% за доста повече от година, а политиците са предпазливи да подхранват допълнително увеличение на дълга.
Един от основните недостатъци на външния статус на централната банка беше по-силната валута, която наранява износителите. Има признаци, че перспективите за световната икономика се стабилизират и пазарите отслабват залозите, че глобалното парично разхлабване ще продължи съществено. Това прави различаващата се политика на Банката на Канада по-малко рискован залог за евентуалния наследник на Полоз.
Народна банка на КитайТекуща 1-годишна най-добра лихва за кредитиране: 4.35%
Текуща 7-дневна ставка за репо: 2.50%
Прогноза за края на 2020 г.: 4.35%; 2,35%
Анализатори, прогнозиращи началото на мащабно парично облекчаване от Китайската народна банка през 2019 г., бяха разочаровани, а губернаторът Йи Ганг посочи, че възнамерява да следва скромния, но целенасочен път за стимулиране и през 2020 г.
Само ако слабостта на втората най-голяма световна икономика продължи през следващата година, ще видим пускане на пари в системата, чрез намаляване на резервите, което е предпочитан метод от централната банка.
Внимателният подход към облекчаването се определя от настоящата битка на Китай с форма на стагфлация - повишаването на потребителските цени, надхвърлящо целта на PBOC от 3% предимно от храната, съчетана с спад в производството.
В момента икономистите прогнозират икономическият растеж да падне под 6 процента през следващата година, развитие, с което лидерите на Комунистическата партия изглежда се чувстват комфортно. Скорошно преразглеждане на данните за БВП за 2018 г. означава, че дългогодишната цел да удвои размера на икономиката през това десетилетие е по-лесно постижима. Това повдига част от тежестта за PBOC, за да стимулира изкуствено разширяването.
Какво казват икономистите на Bloomberg: „Китайската народна банка натиска непрекъснато и постепенно лихвите по кредитите. Спадът на едногодишния LPR през ноември подчертава усилията му да подкрепи растежа и да противодейства на дезинфлационния натиск. Подобен спад в петгодишния LPR - еталонът за новите ипотечни заеми - беше изненада и предполага, че охлаждащият се жилищен сектор дава повече власт на паричните стимули.“ - смята анализаторът Чанг Шу.
Резервна банка на ИндияТекуща репо ставка: 5.15%
Прогноза за края на 2020 г.: 4.7%
Индийската централна банка вероятно ще възобнови облекчаването на лихвените проценти, може би в средата на 2020 г. и след като основната инфлация падне в началото на следващата година. Скъпият лук избута инфлацията по-близо до горния край на целевия обхват от 2% до 6% за Индия, като ограничава способността на политиците да подкрепят икономика, която се разраства с най-слабите си темпове за повече от шест години.
Много по-висок от очакваното скок на инфлацията беше причината за изненадващата пауза на RBI при намаляване на лихвените проценти през декември, след като през тази година бяха понижени лихвите със 135 базисни пункта. Въпреки това, губернаторът Шактиканта Дас даде да се разбере, че има повече пространство за парично облекчаване и много зависи от това как тези действия са поставени във времето.
Централна банка на ТурцияТекуща репо-ставка за 1 седмица: 12%
Прогноза за края на 2020 г.: 11%
Централната банка на Турция може да е на път да открие границите на своя облекчаващ цикъл през следващата година, когато президентът Реджеп Тайип Ердоган казва, че лихвените проценти трябва да паднат до едноцифрени стойности, докато се очаква темпът на инфлация да се покачи.
Подтикнат от стабилността на валутата през последните месеци, Комитетът за парична политика на банката намали основната си ставка общо с 12 процентни пункта, като надвиши всички прогнози, направени преди шест месеца. Сега възвръщаемостта на лирата, коригирана с инфлация, е далеч под тази на останалите валути на развиващите се пазари. Може да се окаже изключително трудно за губернатора Мурат Уйсал да спазва обещанието си да поддържа „разумна“ норма на възвръщаемост, без да разстрои президента, който е категоричен, че инфлацията ще продължи да се забавя, ако банката продължи да намалява разходите по заеми - нещо, което противоречи на приетите предположения на централната банка.
Какво казват икономистите на Bloomberg: „Политическият натиск ще бъде огромен, когато броят на заседанията на комисията по парична политика нарасне до 12 догодина. Но банката може да не е в състояние да изпълни нарежданията на президента. Високата инфлация вероятно ще попречи на лихвите да паднат с повече от 100 базисни пункта, въпреки че балансът на рисковете е наклонен към по-дълбоки съкращения.”, смята експертът Зиад Дауд.
Централната банка на АвстралияТекуща целева парична ставка: 0.75%
Прогноза за края на 2020 г.: 0.25%
RBA се затваря към своята ефективна долна граница - оценена от губернатора Филип Лоу като парична ставка от 0.25% - когато по-нататъшното парично стимулиране ще изисква преминаване към неортодоксална политика. Лоу предположи, че макар да не очаква, че ще трябва да извърви нетрадиционния път, ако го направи, неговият подход ще бъде версия на QE.
Сред австралийските икономисти се появява консенсус, че при липса на фискален стимул - на който правителството се съпротивлява - RBA вероятно ще трябва да се обърне към QE в някакъв момент. Растежът е слаб, настроенията на бизнеса и потребителите са меки, а безработицата се очаква да се повиши. Лоу, който сам се определя като оптимист, твърди, че икономиката е в леко повратна точка.
Така че повечето анализатори очакват слаба икономика, изискваща текущи стимули за RBA. Това е срещу централна банка, която очаква най-лошото да е приключило и икономиката вероятно да се подобри постепенно през 2020 г.
Какво казват икономистите на Bloomberg: „Трудно е да се види как австралийският паричен курс върви нанякъде, но през 2020 г. ще бъде по-нисък. Препятствието за програма за обратно изкупуване на активи би било голямо. Макар че в двата най-големи града на Австралия, Сидни и Мелбърн, има сериозен обрат в цените на жилищата, прогнозите за бъдещето на пазара на труда показват, че 2020 г. ще бъде година, в която RBA ще отведе лихвите надолу и ще останат там много дълго време", според Джеймс Макинтайър.
Швейцарска национална банкаТекуща целева стойност на Libor: -0.75%
Прогноза за края на 2020 г.: -0.75%
Тъй като еврозоната е затворена в експанзивна позиция, почти е сигурно, че SNB ще продължи своята политика на ниски лихвени проценти и обещава интервенции, за да ограничи натиска за поскъпване върху валутата.
Политиката на Швейцария за отрицателен лихвен процент предстои да влезе в петата си година, а опозицията, особено силна в банковия сектор, нараства. И все пак инфлацията едва ли е около нулата, а президентът на SNB Томас Джордан подчерта, че отстъпването от най-ниските ставки би увеличило натиска за франка като убежище. SNB коригира системата си за подреждане през 2019 г., за да облекчи болката от отрицателните лихви за финансовия сектор, а също така и да даде възможност за друго намаляване на лихвите, ако е необходимо.
Резервна банка на Нова ЗеландияТекуща парична ставка: 1%
Прогноза за края на 2020 г.: 0.75%
Признаците, че икономиката в Нова Зеландия може да се превърне в крайъгълен камък, подтикнаха повечето икономисти да намалят очакванията за по-нататъшно облекчаване на RBNZ през 2020 г. до само още едно намаляване. Това бе засилено, когато губернаторът Адриан Ор обяви нови капиталови правила за банките, които са по-малко трудни от очакваното, като облекчи опасенията, че могат да увеличат разходите по заеми и да изисква компенсиране от паричната политика.
Правителството също обяви пакет за фискални разходи, който може да облекчи натиска върху RBNZ и да направи повече за стимулирането на растежа. Въпреки това рисковете от страничните действия остават, а тъй като възможностите за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти са ограничени, централната банка заяви, че ще очертае своите неконвенционални варианти на политика в началото на следващата година - само в случай, че са необходими.
Още по темата:
Какво да очакваме от водещите централни банки през 2019 г.?
Следващата дългова криза стартира от Китай?