Доларът имаше ужасен декември и нещата може само да се влошат от тук нататък, според пазарни наблюдател.
Валутата се насочва към разширяване на загубите си, след като примирието в търговската война между САЩ и Китай сочи, че глобалният растеж намалява търсенето на спасителни активи, според анализатори на ABN Amro Bank NV.
В същото време Федералният резерв се наклони към монетарна политика на поддържане на ниски лихви, което ще помогне за свиване на премията за доходност, предлагана от американските държавни облигации, твърдят от M&G Investments Ltd.
„Имахме силна подкрепа като сигурно убежище за долара през 2019 г., но сега е налице търговско примирие“, заяви Джорджет Боел, старши валутен стратег в ABN Amro Bank в Амстердам. „Доларът е на път към дългосрочна слабост.“
Доларовият индекс Bloomberg Dollar Spot, който проследява американската валута спрямо 10 глобални конкуренти, се понижи с 2% през декември, което е най-големият месечен спад от почти две години. Неуспехът на "зелените пари" да поддържа печалбите, постигнати по-рано през 2019 г., изглежда начерта ограничителна линията в рамките на ръста, който отведе доларът към повишение от около 40% между дъното от 2011-та година и върху му през 2017-та година, твърдят още експертите на холандската банка.
Американската валута започна да отслабва от октомври на фона на знаците, че САЩ и Китай приключват първоначална сделка за прекратяване на дългогодишния си търговски спор. Споразумението беше окончателно потвърдено от президента Доналд Тръмп през декември.
Друг основен стълб зад многогодишния аванс на долара също беше подкопан миналата година, след като централната банка на САЩ спря серия от увеличения на ставките, като намали основния лихвен процент три пъти - през юли, септември и октомври, за да подкрепи забавянето на растежа.
„Фед има някакво пространство да се движи по-ниско през 2020 г. и поради тази причина бих очаквал по-слаб долар“, казва Джим Ливис, ръководител на фиксирания доход в M&G Investments в Лондон. Може също да има „по-голям натиск върху Фед, ако растежът остане посредствен, влизайки в изборите в САЩ“, каза той.
Дълбоката промяна на политиката на ФЕД доведе до свиване на премията на доходността между щатските двегодишни облигации, спрямо немските облигации с подобен матуритет до 216 базисни пункта, от около 350 базисни пункта в края на 2018 г.
„Очакваме да видим по-добър растеж в останалата част на света в сравнение със САЩ“, заяви Джак Макинтайър, мениджър на портфейл в Brandywine Global Investment Management във Филаделфия. „Основният двигател на слабостта на долара ще бъде изменение на относителните темпове на икономически растеж между САЩ и останалия свят.“
Не всички обаче, вярват, че доларът ще продължи да поевтиняваНе всички са убедени, че доларът е готов да продължи да отслабва. Citigroup препоръчва залози на зелената валута, спрямо еврото и канадския долар с оглед, че американската икономика ще надмине останалите страни.
Goldman Sachs твърди, че доларът ще спадне само ако еврото и юанът поскъпнат значително, а от там смятат, че на този етап, това изглежда малко вероятно.
„Въпреки че можем да разберем логиката "отгоре надолу", ние не сме убедени в случая „отдолу нагоре“- поне през следващите няколко месеца“, твърдят стратезите на GS.
Още по темата:
Равен старт на долара през 2020 г.
Нови рекорди за индексите, паунда продължава нагоре