Бившият председател на Федералния резерв - Бен Бернанке даде „сравнително възходяща“ оценка на способността на централната банка на САЩ да се пребори със следващата рецесия.
Въпреки че Фед има ограничени възможности за намаляване на краткосрочните лихвени проценти, тъй като те вече са доста ниски, Бернанке твърди, че количественото улесняване в бъдеще може да осигури достатъчно допълнителна "огнева мощ" за борба с бъдещо икономическо свиване.
„Новите инструменти на политиката са ефективни“, казва Бернанке в публикация в блог, обобщавайки своето обръщение към годишната среща на Американската икономическа асоциация в събота. „Количественото улесняване и увеличението на баланса в бъдеще могат да осигурят еквивалент на около 3 допълнителни процентни пункта намаление на краткосрочните лихви.“
Бернанке каза, че Фед също трябва да обмисли приемането на някои от инструментите, използвани от други централни банки, включително контрол на кривата на доходност до две години и финансиране на програми за кредитиране. Той посъветва Федералния резерв да изключи възможността за изтласкване на краткосрочните лихви под нулата - нещо, за което много настоящи политици призовават в своите публични изказвания.
Независимо какъв подход предприема Фед за борба с бъдещите рецесии, по-дългосрочните лихви вероятно ще прекарат дълги периоди от време на нула или под нулата според Бернанке, сега сътрудник в институцията Брукингс във Вашингтон.
Важността на бдителността
В момента облекчената парична политика може да представлява риск за финансовата стабилност. „Паричното облекчаване действа като отчасти увеличава склонността на инвеститорите и заемодателите да поемат рискове“, каза Бернанке. „Бдителността и подходящите политики, включително макропруденциалните и регулаторните политики, са от съществено значение.“
Неговата оценка на въздействието на QE и насоките за напредък предполага, че Фед приема политика на обещание да не повишава нивата от нула, докато инфлацията достигне 2%. Докато създателите на политики обмислят промени в подхода си за постигане на целта си за инфлация, не е ясно дали ще стигнат дотам.
Бернанке заяви, че неговата преценка, че паричната политика ще бъде в състояние да се пребори със следващата рецесия, се основава и на ключова хипотеза: неутралното ниво на краткосрочните ставки, които нито стимулират, нито ограничават икономическия растеж, са между 2% и 3%.
Ако равнището на равновесие е много по-ниско от това, както предполагат някои изследвания на Фед, тогава QE и насоките за напред няма да са достатъчни, за да се преодолее спадът. "В този случай може да са необходими други мерки за увеличаване на политическото пространство, включително повишаване на целта за инфлация", каза той.
Фискалната политика също може да трябва да играе по-централна роля в противодействието на свиването - възможно е правителството да се подготви за сега, смята Бернанке.
Централните банки в Европа и Япония се сблъскват с още по-големи трудности, до голяма степен защото инфлационните очаквания там са паднали твърде далеч. „В тези юрисдикции може да са необходими фискална и парична политика, за да се повишат инфлационните очаквания“, каза той. „Ако това може да се направи, тогава паричната политика, допълнена от новите инструменти на политиката, трябва да възвърнат голяма част от своята потенциал.“
Бернанке заяви, че паричната политика е почти в пълен кръг от дните на покойния председател на Фед Пол Волкер. Проблемът не е, че инфлацията е твърде висока, а рискът е твърде нисък.
„Ниската инфлация може да бъде опасна“, пише Бернанке в своя блог.
Още по темата:
Количествените облекчения ще бъдат трудна задача за ЕЦБ, смята Бернанке
Пазарен срив по подобие на 2007 г.?