Сигурно сте чули за военното напрежение между САЩ и Иран. Ако не гледахте новините обаче, а само пазарите, едва ли бихте предугадили, че светът е на прага на нов военен конфликт, след като Иран отговори на ударите на САЩ.
Пазарите на акции в САЩ бяха на прага на рекордно затваряне, само часове след иранските ракетни удари по двойка американски иракски бази следствие на отмъщение за убийството на иранския майор генерал Касем Солеймани.
Въпреки това президентът Доналд Тръмп заяви по време на следобедна реч, че не очаква по-нататъшно отмъщение от Техеран и отбеляза, че взривът на ракети, изстреляни във военните бази на САЩ, не е довел до жертви.
„Никой американец не е пострадал при снощната атака на иранския режим“, каза Тръмп по време на речта си във Вашингтон, обградена от висши американски генерали и вицепрезидента - Майк Пенс.
„Всички наши войници са в безопасност и само на военните ни бази бяха нанесени минимални щети“, каза президентът.
„Изглежда, че Иран се изправя, което е добро за всички заинтересовани страни и много добро за света“, каза Тръмп.
По-малко зловещата поза, приета от президента, който преди ден заяви, че всяко действие на Иран ще бъде последвано от рязък отговор, помогна за изтласкването на индекса S&P 500 и технологичния Nasdaq Composite Index до нови рекорди в рамките на деня.
Индексът Dow Jones Industrial Average бе на прага на пробив на значително важното ниво от 29 000 пункта в рамките на деня.
Въпреки това, участниците на пазара казват, че не само успокояващите думи на Тръмп и иранските служители са помогнали за възстановяването. Акциите са се представяли исторически добре след отърсване от военни конфликти, които първоначално са инициирали понижения за пазарите.
"Без съмнение притесненията за Иран отведоха инвеститорите до ръба", каза старшият пазарен стратег на LPL Financial Райън Детрик. „Акциите могат да бъдат волатилни още известно време, но въздействието на геополитически събития върху тях е била краткотрайно в исторически план", допълва още експертът.
Всъщност анализаторът на LPL заяви, че S&P 500 се е понижавал средно с 5% в 20 големи геополитически събития, датиращи от атаката срещу Пърл Харбър през 1941 г. Въпреки това, S&P 500 всеки път възстановява тези загуби средно за по-малко от 50 календарни дни.
Ето една графика, представена от главния инвестиционен стратег на CFRA Сам Стовал, която помага да се покаже устойчивостта на пазара:
Източник: LPL Financial и CFRA
Зашеметяващото убийство на президента Джон Ф. Кенеди например на 22 ноември 1963 г. доведе до 2.8% спад на S&P 500, който беше възстановен за един ден, според изследванията на LPL и CFRA. На пазарите обаче бяха необходими 307 сесии, за да се възстановят акциите от атаките на Пърл Харбър през 1941 г., които доведоха до общ спад от близо 20%.
Средно обаче отнема около 47 търговски дни, за да се върне пазарът там, откъдето е тръгнал. Изглежда, че в сряда бе нужен само ден.
Същото се случи и с цената на петрола. Щатският суров петрол загуби 3.09 долара, или 4.9% вчера, за да достигне 59.61 долара, след като моментно достигна най-висока цена в рамките на деня от 65.65 долара, или невиждана стойност от април.
Още по темата:
Франкът и йнета на печалба
Най-губещите валути през 2019 г.