Времевата линия за американска рецесия беше изместена напред от един от най-големите облигационни фондове в света - в лицето на Pimco. Но не се вълнувайте твърде много, защото експертите на фонда имат предупреждение - централните банки ще разполагат с по-малко боеприпаси да се борят с нея.
Инвестиционните гурута в гигантският облигационен фонд Pimco са на мнение, че синхронизираното облекчаване на паричната политика от глобалните централни банки, жизненоважна сила за стабилизиране на темповете на международен икономически растеж, през тази година, вече използва инструментите на политиците, които са на разположение за борба със следващата рецесия.
Тези предупредителни думи са част от годишната макроикономическа перспектива на управителя на фонда, представена от нейния икономически съветник Йоахим Фелс и неговия главен инвестиционен директор Андрю Болс.
„Когато следващият икономически спад или голям рисков спад на пазара се появи, създателите на политики ще имат още по-малък капацитет за маневриране, като по този начин ще ограничат способността си да се борят с бъдещите рецесионни сили“, написаха те.
Федералният резерв, Европейската централна банка и други еквивалентни институции по света понижиха лихвените проценти или се включиха в покупки на активи през миналата година с цел да ограничат най-лошото глобалното икономическо забавяне, след кризата, предизвикано от търговската война между САЩ и Китай. С предстоящото подписване на търговска сделка първа фаза между двете страни, много анализатори смятат, че темповете на икономически растеж извън САЩ трябва да започнат да се ускоряват.
Но въпреки, че американската икономика е в своята рекордна единадесетата година на разширяване, най-дълго регистрирано в историята, инвеститори и икономистите се опасяват, че това е резултат от дългите години на облекчена монетарна политика.
Въпреки изразеното мнение, централните банкери категорично не са съгласни, че не са в състояние да се справят със следващия спад. През уикенда бившият председател на Фед Бен Бернанке настоя, че Фед може да използва насоки и количествено улесняване, за да осигури облекчаването, което не би било възможно с повече намаления на лихвите, предполагайки, че подобни политики могат да осигурят еквивалент на 300 базисни точки облекчаване.
Фелс и Болс не критикуват стъпките на създателите на парична политика към отслабване на финансовите условия през миналата година, а по-скоро твърдят, че повишеният риск от рецесия трябва „да призове агресивни и превантивни действия по-рано, за да ги изкорени в зародиш“.
Въпреки че някои се надяват фискалната политика да може да осигури допълнителна огнева мощ, експертите на Pimco твърдят, че политиците често са ограничени в нивото на държавните разходи, които биха могли да разгърнат, и често закъсняват да реагират. Това означава, че централните банки обикновено са „първите респонденти“ срещу влошаващите се икономически условия.
И какво означава това за инвеститорите?
Pimco препоръчва насочване на инвеститорите към дългосрочните щатски държавни облигации, които според тях все още предоставят потенциал за поскъпване, ако видим по-нататъшно намаляване на лихвите от страна на Фед. Те също се застъпиха за държане на дълги позиции в йени, като сигурно убежище.
И накрая, инвеститорите трябва да останат настрана от рисковите кътчета на пазара на корпоративния дълг. Облигациите, емитирани от силно задлъжнели предприятия, бяха уязвими от внезапен спад в икономическия цикъл и може да се борят да намерят подкрепа от банките, които може да искат да намалят заемите си по време на спад.
„При спекулативното кредитиране в момента около 35% от БВП, стресът в тези сектори би бил повече от достатъчен, за да допринесе за рецесия“, казаха те.
На пазарите 10-годишната доходност на щатските облигации последно е при нива от 1.814%. Това в среда на рекордни стойности за фючърсите на щатските индекси.
Още по темата:
Задава ли се нова световна икономически криза?
Колко лоша ще е следващата финансова криза?