Снимка: БГНЕС
Внесените предложения от народния представител от парламентарнат агрупа на патриотите Валери Симеонов за промени в Закона за хазарта имат за цел да се национализира частният бизнес с лотарийните билетчета. Проектът, който вече е в деловодството на Народното събрание, предвижда в тази сфера да има само държавен монопол и лотарийните игри да се организират единствено от Българския спортен тотализатор (БСТ).
Симеоново е получил подкрепа от премиера и министрите на финансите Владислав Горанов и на спорта Красен Кралев. След среща при Бойко Борисов миналия петък пред журналисти Симеонов каза: "Редно е това да бъде държавен монопол, както е в много държави от ЕС. Така ще е гарантирано, че част от печалбите от този бизнес ще отиват за спорта и здравето на нацията." След него Горанов уточни, че не става въпрос за национализация, а за монополизация, което било по-различно, а и по-справедливо. „За национализация не бих говорил, защото ние няма да отнемем нито един актив на сегашните оператори", подчерта финансовият министър.
Преди това в интервю за БНТ Симеонов аргументира така своето предложение: "Това е мой ангажимент по отношение на тази проказа. Хазартът е доказана зависимост, това е вид болест и все повече от нашите сънародници страдат от нея...Лотарията трябва да бъде възложена единствено на Българския спортен тотализатор, а средствата да се пренасочват за спорт, култура, образование."
Законопроектът е качен на сайта на Народното събрание и е подкрепен от още 6 народни педставители, а правителството очаква официалната позицията на частния бизнес с лотарийни билетчета по проектозакона за хазарта.
Срещу кого е законопроектът
Като изключим казината, бингозалите и залаганията кено, вкл. и онлайн, към които законопроектът на Валери Симеонов няма претенции, целта е да бъде забранен само частният бизнес, определен от народния представител като „мек хазар". Това на практика засяга трима основни играчи - „Националната лотария", „Ню геймс" (за игрите Национална лотария) и „Евробет" (за Лотария България), които предлагат на пазара лотарийни билетчета за триене. В първите две мажоритарен собственик е Васил Божков, а дялове имат и братята Милен и Димитър Ганева. В „Евробет" мажоритарен собственик също е Васил Божков.
В сутрешния блок на Нова телевизия изпълнителният директор на „Национална лотария" Димитър Ганев заяви, че по Конституция няма държавен монопол на хазарта за какъвто говори министър Горанов. Той акцентира върху контрола и регулацията на хазарта и приходите, които постъпват от него в държавния бюджет. "Толкова ли е богата държавата, че да загуби 100 млн. от данъци, внасяни от трите компании?", попита риторично изпълнителният директор на "Националната лотария".
И тъй като в сега действащото законодателство, дългогодишният лиценз на трите компании (за 10 години, от който остават шест) може да бъде прекратен само при установяване на повторни нарушения, а досега Държавната комисия по хазарта не е прилагала такива, единственият начин е това да стане бързо, като се промени законът. Според законопроекта, три месеца след като влязат в сила законодателните промени, лицензите на частните компании се прекратяват, а те трябва да изплатят всички спечелени до тогава печалби в рамките на година и половина. Освен това, лотарийните билети, които ще продължи да разпространява само БСТ, ще бъдат само в обекти, които са лицензирани за такива продажби, които обаче ще се третират както игралните зали и казина, но задължително трябва да се намират на не по-малко от 300 метра от училища.
Как е по света
„От това, което казва г-н Симеонов, единственото, което разбирам е, че той няма никакви познания за нашия бизнес. Той не е длъжен да ги има, но непознаването на Конституцията вече е лошо. Нейните принципи са за свобода на търговията, на бизнеса, на частната инициатива и забрана на монополите", подчерта Димитър Ганев. Той опроверга и твърденията на Симеонов, че лотариите са държавен монопол в много страни и посочи Австрия, Швеция и Финландия.
Собственикът на Австрийска лотария е частна фирма. Такава е ситуацията и в Англия, Италия, Гърция, Турция и други страни", подчерта Ганев. Той каза още, че преди една година „Национална лотария" е спечелила концесията за лотарията в Молдова. „Там има абсолютен държавен монопол - държавата оперира, но чрез нас, ние сме концесионер и за 15 години имаме билети, спортни залози и числови игри", обясни изпълнителният директор на „Националната лотария".
По неговите думи хазартът в България е много добре регулиран и проверяван. „Не считам, че една промяна в закона ще доведе до нещо по-добро", категоричен бе Димитър Ганев.
Позицията на частния бизнес
Още в петък вечерта, след като стана ясно, ме проектозакона за изменение на Закона за хазарта, предлаган от Валери Симеонов, се приема на практика от правителството, в позиция да медиите на „Национална лотария", подкрепена от "Евробет" и Българска асоциация за развлекателни и хазартни игри (БАРХИ), се казва, че национализирането на частен бизнес е недопустим прецедент, който ще доведе до необратими последствия за държавата, законодателната и изпълнителната власт.
Според позицията на „Национална лотария", последствията от законопроекта ще бъдат за българските данъкоплатци, а не за вносителите. "Фундаменталното нарушаване на установения от Конституцията правов ред и грубото погазване на европейското законодателство ще причини огромни финансови и репутационни щети на България", пише още в позицията.
Още по темата:
Правителство променя таксите за хазарта, очаква повече приходи
Къде се харчат най-много пари за хазарт