Снимка: iStock
„Dodo Trade“ бе… и може да бъде отново най-доминиращата сделка на световните финансови пазари за 2020-та година, според анализаторът Ерик Фрай. Нещо повече той определя стратегията, която означава "долар надолу" (DOllar DOwn, съкратено Dodo), като сделката на тази година.
Ако стигнете до дясната страна на тази търговия, следващите 12 месеца биха могли да бъдат много доходоносни, дори ако американският фондов пазар не отиде никъде.
Какво е Dodo Trade? Графиката по-долу дава представа за това:
Източник: InvestorPlace
"„Dodo“ означава „долар надолу“, което е точно това, което се случва през последните три месеца. Въпреки че този низходящ тренд тепърва започва, очаквам той да набере скорост през 2020 г. и да спомогне за поскъпването на благородните метали и повечето други стоки на пазарите", коментира Ерик Фрай.
Смърт за долара? Все още не.
"За да е ясно, не предвиждам някакъв сценарий за смърт на долара. Вместо това просто очаквам поевтиняването на зелените пари да продължи и през цялата тази година и да видим тест на най-ниските нива, достигнати в началото на 2018-та година", прогнозира още експертът.
Основната обосновка на тази прогноза е проста: Никой наистина не иска силен долар, както в САЩ, в година на президентски избори, така и в чужбина.
В САЩ, ръководителят на Фед - Джером Пауъл каза, че планира да задържи ниските лихви през 2020 г. Само преди година, Пауъл и компания планираха да повишат лихвите до над 3% през 2020-та година. Но преработеният план ги отведе до нива от 1.75%, а сега резервът вижда облекчена монетарна политика поне до края на настоящата година. Ясно е, че сега Фед провежда „по-облекчена“ парична политика, отколкото повечето инвеститори очакваха през последните няколко месеца.
При запазване на останалите променливи без промяна, ниските лихвени проценти насърчават слабостта на долара... и стоковите акции.
Както се очаква, администрацията на президента Доналд Тръмп също ще подкрепя слабия долар, защото това прави американския износ по-конкурентен на международните пазари.
В допълнение към посочения паричен и политически натиск върху долара, трети фактор също ще въздейства: Засилване на цените на стоките. Повечето широки индекси на цените на стоките са скочили с двуцифрен процент от август 2019 г. Най-общо казано, нарастващите цени на стоките съвпадат с периодите на слабост в долара, както показва диаграмата по-долу.
Източник: InvestorPlace
Обратната връзка между долара и стоките е лесно видима. Винаги, когато доларът поевтинява, цените на стоките са склонни да се повишават и обратното. По време на тези епизоди на едновременна слабост към долара и силата на суровините никога не знаете кой е на първо място: „пилето“ на слабия долар или „яйцето със силата на стоката“. Но каквато и да е точната причина или причини, обратната връзка между тези два актива е безспорна.
Още по темата: