Фондовата борса продължава своето десетилетие на бичи пазар, който е най-дълъг в историята на щатския пазар. Индексите са при нови рекорди. Но много от инвеститорите предпочитат да останат в кулоарите. Защо?
Неотдавнашно проучване на JPMorgan Chase, направено сред 1 200 инвеститори, дава отговор на този въпрос. Изследването е установило, че 42% от онези, които все още не са инвестирали, остават извън фондовата борса, защото вярват, че нямат достатъчно пари за инвестиране.
„76% са казали, че ежедневните им разходи за живот са твърде високи“, според Кели Кеуф, ръководител на дигиталното звено за управление на богатство в JPMorgan Chase. „Второ, 49% все още изплащат студентски заем. Така че това е пречка за хората наистина да започнат да инвестират."
„Тогава 63% смятат, че са нужни поне 1000 долара или повече, за да започнат да инвестират, което всъщност не е вярно“, смята още Кеуф. „И това е наистина важно за нас, за да помогнем на хората да разберат, че инвестирането е достъпно за хора, които биха могли да имат 50, 100 долара. Няма минимуми.“
В новия доклад се казва, че 21% от американците нямат брокерска сметка или друг начин да инвестират, освен спестовен пенсионен план от техните работодатели. Но за тези, които инвестират, има определена разлика в навиците на "бейби бумърите" (американците родени между 1946 и 1964 година) и "милениумите" (родени между 1981 и 1996-та година).
„Знаем, че милениумите, които инвестират, поемат контрол. 71% се справят сами “, каза Кеуф.
Кеуф коментира, че много от милениумите използват нетрадиционни източници за съвети за инвестиции, като масови медии, подкасти и съвети на приятели.
„От друга страна, 68% от бейби бумърите работят с финансов съветник. Два пъти по-вероятно пък е младите хора да кажат, че работят с дигитален съветник".
Нестабилността е двигател на страхаСпоред доклада, тези, които се страхуват от инвестиране, са най-притеснени от нестабилността, като срив на пазара или икономическа несигурност.
Проучването на JPMorgan Chase установи, че милениумите вероятно са по-агресивни в портфейлите си, но бумерите са много по-уверени. И Кеуф заключава, че най-важната дума за инвестиране е диверсификацията.
„Това, което наистина е важно, независимо от възрастта ви, е наистина да мислите за диверсификация. Затова се уверете, че това не е единична акция, в която инвестирате, а вместо това, диапазон, който покрива класовете активи, които са подходящи за толерантността ви към риск."
Крайната цел както на бумерите, така и на хилядолетите е да инвестират в своето бъдеще. Докато и инвеститорите, и неинвеститорите признават, че влизането на пазара е най-плашещата им дейност - дори повече от това да подават данъчните си декларации, да кандидатстват за ипотека или да изплащат дълг по кредитна карта - тези, които не са инвестирани, са по-малко уверени, че ще достигнат своите пенсионни цели.
Още по темата:
Най-добрите инвестиции за 2020 година според експертите
7 пренебрегвани акции ориентирани към стойност