Джейми Даймън няма много положително мнение за отрицателните лихви в Европа и Япония или монетарната политика в Съединените щати през последното десетилетие.
Председателят и изпълнителен директор на щатската инвестиционна банка е един от най-яростните критици на политиката на отрицателните лихвени проценти, приета в Европа и Япония, като по време на интервю със CNBC атакува и аргумента, че икономическият растеж в САЩ би бил два пъти по-висок от текущия, ако политиката на Фед беше по-добра (тоест лихвите да бяха по-ниски, както каза Доналд Търмп).
Даймън се обърна към фискалните и другите икономически политики, въведени на федерално ниво в САЩ. "През последните 11 години имахме 23% ръст", каза той. „Трябваше да имаме 40 плюс, което би било нормално. Именно нашата лоша политика за инфраструктура, политика към умения за работа, съдебни спорове, регулиране, данъчно облагане и други доведоха до такъв бавен растеж", каза той.
"Единственото нещо, което ме притеснява, са отрицателните лихвени проценти, QE и отклонението между доходността в цените на акциите и цените на облигациите и подобни неща", допълни още експертът.
"Това е един от най-големите експерименти на всички времена и все още не знаем какъв ще бъде крайният резултат... Познавате ли някой, който всъщност е купил облигация с отрицателна лихва? Купувачите са централни банки и застрахователни компании или индексни фондове или пасивни фондове. Никога не бих купил облигация с отрицателен лихвен процент, освен ако не бях принуден. Когато видите нещо подобно, не е задължително да свършва добре", прогнозира Даймън.
Даймън също предупреди, че САЩ и световната икономика са уязвими от скока на инфлацията, който може да постави централните банки "на колене".
„Най-голямата изненада би била инфлацията, всякакъв вид инфлация в Съединените щати. Хората смятат, че централните банки по света могат да правят всичко, което искат. Те не могат ", каза той по време на интервю от Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
„Те ще трябва да бъдат реактори, а не само участници. Ако видите последици, то те ще са напълно логичен резултат от действията им. Те са интелигентни и разглеждат всички фактори, виждат какво да правят, но това ще бъде голямата негативна изненада.", каза още именитият инвеститор от Давос.
Даймън също така изрази мнение, че политиката на отрицателните лихви повишава цените на държавния дълг, тъй като централните банки изкупуват държавни облигации, за да задържат лихвите по-ниски. На въпроса дали вижда някакви балони във финансовите активи, той отговори: "само в държавния дълг."
Това не е първия път, когато Даймън говори за негативното въздействие на отрицателните лихви. През октомври миналата година той заяви - „Мисля, че когато понижиха лихвите преди известно време, вярваха, че спасяваме Европейския съюз. Тогава разбрах защо това се случи, но като да се наложат ниски лихви перманентно е наистина лоша идея. Това носи неблагоприятни последици, които са ни непонятни".
"За постигане на икономически растеж по-добре не мислете за налагане на отрицателни лихви, а по-скоро за разпределението на капитала. Така че, надявам се лихвените проценти в САЩ да не се понижат драстично" допълни още Даймън в интервюто си през октомври.
Даймън каза, че нивото на лихвите не е най-притеснителното нещо сега. Вместо това слабото доверие в бизнеса, причинено от търговската война между САЩ и Китай и други геополитически събития, изглежда по-голям риск според Даймон.
„Мисля, че това е причинило забавянето на икономиката", казва Даймън, като допълва още, че това може да доведе до рецесия, въпреки че глобалната икономика все още не го предполага.
„Това е просто забавяне според мен не става въпрос за стигане на дъното", обяснява той.
Според Даймън големите икономики като САЩ, Европа, Китай, Япония и Индия все още се развиват, дори и с по-бавни темпове.
Президентът Доналд Тръмп зае противоположна позиция относно отрицателните лихви, като с това се опитва да насърчи Федералния резерв да приеме политиката в отговор на Европейския съюз, Япония и други икономически конкуренти.
„Принудени сме да се конкурираме с нации, които имат отрицателни проценти, нещо много ново“, заяви Тръмп по време на реч във вторник в Давос. „Значи, получават ги, за да вземат пари назаем, нещо, с което бих могъл да свикна много бързо. Харесва ми."
Още по темата:
Джейми Даймън: Дългосрочните отрицателни лихви имат неблагоприятни последици
Даймън: Следващата криза няма да е като предходната
От къде ще тръгне следващата финансова криза?