Снимка: Личен архив
Уорън Бъфет е обмислял да инвестира в Google, но се е отказал, в резултат на което акционерите на Berkshire Hathaway не са спечелили нито стотинка от огромното повишение в пазарна капитализация на Google, която достигна 1 трилион долара.
„Провалихме се", заяви известният инвеститор пред CNBC през май 2017 г. „Трябваше да инвестирам в Google", допълни той.
Акциите на Alphabet нараснаха почти пет пъти за последните седем години. Ако Бъфет беше инвестирал 500 милиона долара в началото на 2013 г., днес това решение щеше да му донесе възвръщаемост от почти 2.5 милиарда долара според експертите, пише BusinessInsider.
Google за пръв път привлече интереса на Бъфет заради рекламите на Geico, популяризирани от технологичния гигант. Ето какво казва Бъфет пред CNBC през 2017г.:
"Само си представете да имате нещо, което всеки път, когато кликнете, да генерира печалба."
„Чудесно е да намерите нещо, което струва стотинка,а се продава за един долар", добави той.
Бъфет пропусна още един шанс да купи акции от Google, когато основателите му Лари Пейдж и Сергей Брин и тогавашният изпълнителен директор Ерик Шмид посетиха инвеститора в Омаха, Небраска в края на 2000 г. Тримата в крайна сметка направиха Alphabet по модела на Berkshire Hathaway.
Дългогодишният партньор на Бъфет, Чарли Мънджър, също изрази съжаленията си, че не е инвестирал в Google.
Бъфет оправда решението си да отложи инвестицията си в Google, като посочи липсата си на познания в сферата на технологиите, което многократно е заявявал и преди. Той не може да прецени дали Google има трайно конкурентно предимство или ще бъде изпреварен от конкурентите, заяви Бъфет пред инвеститорите.
Припомняме ви, че Alphabet достигна пазарна капитализация 1 трилион долара, като с това стана четвъртата американска компания, която отчете подобен успех. Акциите на компанията поскъпнаха с 0.8% в четвъртък.
Apple беше първата американска компания, която стигна подобна стойност на пазарната си капитализация през 2018 г. След това този резултат постигнаха Microsoft и Amazon. Двете компании все още се оценяват на повече от 1 трилион долара, но Amazon отчете спад под това число.
Печалбите на акциите и съответната рекордна оценка за Alphabet идват на фона на засилените призиви за онлайн поверителност, които се оказаха предизвикателство за бизнеса. Но въпреки тези опасения, акциите на Alphabet и на други технологични компании продължават да се покачват, затвърждавайки местата си като лидери на американския пазар.
Рекордната пазарна капитализация на Alphabet идва и след историческа промяна в ръководството на компанията. През декември съоснователите Лари Пейдж и Сергей Брин обявиха, че ще се оттеглят от компанията, която са основали през 1998 г. Сундар Пичай пое главната роля и сега е изпълнителен директор на Google и Alphabet.
"Въпреки че беше огромна привилегия да бъдем дълбоко ангажирани в ежедневното управление на компанията толкова дълго време, вярваме, че е време да поемем ролята на горди родители - предлагайки съвети и любов", коментираха Пейдж и Брин.
47-годишният Сундар Пичай, който има 15 години стаж в Google зад гърба си, се превърна в популярна личност, докато ръководеше работата по разработването на браузъра Chrome. По-късно той оглави и работата по инженеринга на продукти за всички останали услуги на Google в продължение на една година, преди да си спечели титлата на изпълнителния директор.
"Развълнуван съм от Alphabet и дългосрочната й насоченост към справяне с големите предизвикателства чрез технологиите. С нетърпение очаквам да продължа да работя с Лари и Сергей в новите ни роли", заяви Сундар Пичай.
Alphabet, която притежава повече от дузина компании, включително бизнес за автономни превозни средства и компания за софтуер за здравеопазване Verily, се появи на пазара през 2015 г. като част от процеса на преструктуриране на Google.
"Сергей Брин и Лари Пейдж ще останат в ръководството, но веднага ще отстъпят позициите в Alphabet съответно на главен изпълнителен директор и президент. Ролята на президента няма да бъде поета от друг", посочват от Alphabet.
Принос за промяната имат анализаторите от Уолстрийт, и по-специално Майкъл Левин от Pivotal Research, който увеличи своя ценови таргет на Alphabet от 1 455 долара на 1 650 долара и даде на акциите си рейтинг „купи".
Поставянето на Пичай начело на Alphabet даде „най-голямата възможност за многократно увеличаване на акциите, която сме виждали от години", пише Левин.
Има позитивни очаквания за Google Cloud, конкурент за облачните услуги на Amazon и Microsoft. Докато Google Cloud все още стои зад най-големите си конкуренти, бизнесът може да достигне от 8 милиарда долара приходи в облак до близо 17 милиарда долара през 2021 г. според Лойд Уолмсли от Deutsche Bank.
Още по темата:
5G генерацията вече е тук!
Най-предпочитаните продукти за последното десетилетие