Глобалният прилив на средства към по-безопасни активи доведе до огромен скок в световния дълг с отрицателна доходност. Пулът от ценни книжа с доходност под нулата скочи с 1.16 трилиона долара миналата седмица, което е най-голямото седмично увеличение от поне 2016 г., когато Bloomberg започна да следи данните ежедневно.
Сериозен ръст бе регистриран и днес, след като инвеститорите в световен мащаб се отказваха от по-рискови активи и се насочваха към облигациите на фона на нарастващите страхове от смъртоносен вирус, разпространяващ се от Китай.
„Сега не бих скъсявал глобалните парични пазари“, каза Иън Линген, ръководител на стратегията за търговия с облигации в BMO Capital Markets. „Най-много смисъл за мен има разумният страх", допълва още Линген.
Всичко това заплашва да поднови повторния дебат за феномена на отрицателните облигации. Въпреки общото колебание от ден на ден, облигациите с отрицателна доходност намаляха през четирите поредни месеца до декември, поради признаци, че забавянето на глобалния растеж може да е приключило, както и цикъла на намаление на лихвите.
Това означава, че няма незабавно облекчение за пазарите, които са започнали да усещат тежестта на отрицателните лихви. Миналата седмица донесе добавка към тези дългови книжа от средата на януари от около 1.5 трилиона долара, а общият подобен дълг възлиза на 12.4 трилиона долара - най-високото ниво от два месеца.
Възраждането е силно напомняне, че нарушенията на пазара, синоним на разхлабена парична политика, не са отминали. Тяхното въздействие и ефективност беше една от ключовите теми по време на събирането на световните бизнес лидери в Давос миналата седмица.
Сред отправените предупреждения бе това на президентът на LP Cantor Fitzgerald Аншу Джаин, заявил, че последствията за застрахователите и пенсионните фондове „ще се усещат години напред.“ Президентът на САЩ Доналд Тръмп искаше да знае кой ги купува.
Дори въпреки критиките от Давос и нарастващите количества на облигации с нулева доходност, създателите на политики, които определят свръх ниски тарифи, увериха, че пазарите лесно ще продължат да са ликвидни.
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви миналата седмица, че политиката трябва да остане „много приспособима“, като инфлацията се бори да остане много над 1%, въпреки че тя отново подчертава, че банката ще продължи да наблюдава въздействието на отрицателните проценти.
Настроението за изключване на риска, предизвикано от коронавируса и притесненията за неговото въздействие върху компаниите и растежа, може да се окаже временно. Общият размер на отрицателния доходен дълг остава доста под неговия връх от над 17 трилиона долара през август и много анализатори очакват той да остане така.
„Пикът на отрицателните добиви засега е зад гърба ни със сигурност“, казва Люк Хикмор, мениджър на пари в Aberdeen Standard Investments. „Имаме нов президент на ЕЦБ, германско правителство, което може да се ориентира към фискалните разходи в нова Европа и дори можем да видим малко инфлация.“
Увереността, че отрицателните лихви отслабват хватката си, нараснаха наскоро, особено за германските групи. Банки като Citigroup Inc. и NatWest Markets препоръчаха на инвеститорите да се подготвят за по-нататъшни разпродажби в най-сигурния дълг в Европа, а дилърите рекламират опции, предлагащи максимална печалба, ако 10-годишната немска доходност достигне 0%.
Признаците на живот при дългосрочните инфлационни сделки също предполагат, че лихвите трябва да се повишат. Проучването на инвеститорите на Bank of America Corp. от този месец установи, че делът на наблюдаващите растеж на потребителските цени в целия свят през следващата година е нараснал до 56%, увеличение с 14 процентни пункта от миналия месец и най-високото ниво от ноември 2018.
"Без вируса и без сигурно геополитическо напрежение, процентите ще бъдат по-високи", каза Линген от BMO. "Уви, това не е реалността на световните финансови пазари в момента."
Вместо това облигациите с доходност под нулата продължават да привличат пари от инвеститорите, тъй като цените продължават да нарастват на фона на огромен приток във фондове с фиксиран доход.
Още по темата:
Защо някой би искал да инвестира в инструменти с отрицателна доходност?
Смел залог, че златото може да поскъпне до 4 000 долара