Снимка: Pixabay
На Уолстрийт винаги има противоречия относно ситуацията на пазарите. От YahooFinance посочват 11 прогнози, направени от експерти, които се оказаха грешки и инвеститорите сбъркаха ужасно, когато ги послушаха.
1. Пропускане на Големия срив на фондовата борса през 1929 г.
Всичко започва на 24 октомври 1929 г., когато пазарът губи 11% от стойността си. Само седем дни преди това известният икономист Ървинг Фишър прогнозира следното:
"Цените на акциите достигнаха много високо ниво. Не мисля, че скоро ще има прекъсване от 50 или 60 пункта от сегашните нива, каквито прекъсвания мечките са предвидили. Очаквам да видя ускорение на борсата в рамките на няколко месеца", гласеше злощастната прогноза на Фишър.
2. Рави Батра, предсказващ голямата депресия от 1990 г., която никога не се случи
Като икономист, автор и професор в Southern Methodist University в Далас, Рави Батра си е създал име на критикуващ капитализма, защото твърди, че той може да доведе до неравенство и политическа корупция. Публикува книга, наречена „Голямата депресия от 1990 г.".
Наградата на Рави Батра е за неговото грешно предположение.
„Прогнозите му не се сбъднаха, но книгата достигна до №1 в списъка на бестселърите на„ Ню Йорк Таймс ", припомниха от Yahoo! Finance.
3. Прогнозиране на Dow при 100 000 пункта до 2020 г.
Може би инвестиционният стратег Чарлз У. Кадлец прие поканата на Принс за „купон като 1999" малко прекалено сериозно, защото точно тази година този бик направи скандална прогноза: Dow Jones Industrial Average ще достигне 100 000 до 2020 г. За съжаление, това не се случи.
Каква е ситуацията през 2020 година?
Dow Jones се търгува над 29 000, но това е много по-малко от прогнозите на Кадлец за това къде ще бъде до момента.
4. Прогнозиране на Dow 36 000 пункта
Година след призива на Кадлец, авторът на статии на Washington Post, Джеймс Гласман, и икономистът Кевин Хасет публикуваха първото издание на „Dow 36 000." Това е по-ниска цел от 100 000, но все пак е голям рекорд, който също така и не се случи.
5. Ситуацията около AOL на SmartMoney
„През декември 1999 г. списание SmartMoney посочи в прогнозите си за края на годината редица акции като сигурни бъдещи победители, а сред тях беше AOL. Беше точно преди балонът с dot-com да се спука и ентусиазмът беше огромен", твърдят от щатското финансово издание.
Какво се случи след прогнозата?
През 2000 г. AOL катастрофално се сля с Time Warner. „AOL загуби над 70% от стойността на акциите си година след това". Това беше огромен пропуск от страна на SmartMoney.
6. Невъзможност да се предвиди катастрофата с Enron
През 2001 г. Enron се повлия от най-големия корпоративен скандал в историята. Акциите паднаха от 90 долара за акция на 23 август 2000 г. до 6.2 цента на 31 декември 2001 г. - продължителност от едва 16 месеца.
Още през септември 2001 г. 16 анализатори са дали рейтинг „купи"на Enron, казва Лой Джонсън от Yahoo! Finance. „На 23 октомври, при продажбата на акции за около 20 долара, анализаторът на Lehman Brothers Ричард Грос повтори, че акциите от Enron за много добър вариант за закупуване".
7. Една от най-лошите и грешни прогнози за Google
През 2004 г. Ник Тилсън прогнозира, че акциите на Google ще разочароват инвеститорите според данни на CNBC.
Ето какво се случи всъщност с Google след това: Между 2004 г. и 2013 г. цената на акциите на Google скочи с повече от 900%.
8. Джим Креймър, който не успя да се настрои мечи относно Bear Stearns
"На 14 март акциите на Bear Stearns паднаха 92% при новините за спасяване на Фед и поглъщане на 2 долара на акция от JPMorgan", K.C. Ма, директор на Sarah George Investments Institute в университет във Флорида.
Въпреки случайните лоши прогнози, нетната стойност на Cramer все още е голяма.
На 11 март 2008 г. Креймър отговори на загрижеността на зрителите относно проблема с ликвидността на Bear Stearns, припомни Ма.
Ето съветите на Крамер: Не продавайте акциите си от Bear Stearns"
9. Призивът на Марк Фабер към Обама
Относно Bloomberg Business Фабер заяви, че пазарът ще падне поне 50% след преизбирането на президента Барак Обама, заявявайки: "Обама е катастрофа за бизнеса и бедствие за САЩ. "
За деветте месеца след интервюто S&P 500 се покачи с 20%.
10. Лошият съвет на Джим Креймър за излизане от Хюлет Пакард.
Същият месец, когато Фабер се "разби" с прогнозата си, Креймър за пореден път даде лош съвет на инвеститорите. На 20-ти ноември 2012-та година Креймър от своето предаване "Луди Пари" посъветва зрителите да излязат от Хюлит Пакард, заради "замъглената" му визия над корпоративната култура на компанията и другите проблеми, свързани с нея.
11. Пол Кругман прогнозира, че интернет ще спре да расте
Ето какво казва носителят на Нобелова награда по икономика, Пол Кругман, през 1998 г .: „Растежът на интернет ще се забави драстично". Разбира се, на всички е ясно, че подобно нещо не се случи, дори стана обратното.
Още по темата:
На какво да научите децата си за парите през 2020та?
3 акции, към които се насочват умните пари.