Служителите в Индия, Индонезия и Китай се надяват повече на перспектива за кариерата си, отколкото работниците във всяка друга голяма икономика, показва ново проучване на LinkedIn.
Нивата на оптимизъм са много по-високи в трите експанзивни азиатски държави, отколкото в някои от водещите пазари на работни места в света, включително САЩ, Канада, Германия и Великобритания.
Професионалният мрежов сайт изследва над 30 000 лица на възраст от 18 до 65 години на 22 пазара за своя годишен индекс на LinkedIn Opportunity, който се стреми да прецени предизвикателствата и възможностите, засягащи днешната работна сила.
Той измерва седем показателя на оптимизъм, включително възприемането на респондентите за икономиката през следващите 12 месеца, финансовото им състояние и качеството на живот в сравнение с поколението на техните родители.
Индия оглави списъка с резултат от 121, доста над средното за света от 100, следвани от Индонезия със 117 и Китай със 116 пункта, поради вярата на гражданите в икономическите перспективи на техните страни и нарастващите пазари на работни места.
Всъщност 50% от анкетираните от генерация "Z" и 48% от милениумите в трите азиатски страни заявяват, че очакват икономиката на страната им да се подобри през следващите 12 месеца, което ще увеличи перспективите им за работа.
Този оптимизъм отразява широко положителните икономически перспективи за Азиатско-Тихоокеанския регион. Според Световния икономически форум регионът трябва да надмине останалия свят по брутен вътрешен продукт, дори Индия и Китай да се сблъскат със забавящ се растеж.
Оливие Легранд, управляващ директор на LinkedIn в Азиатско-Тихоокеанския регион, каза, че резултатите показват основна увереност, че развиващите се страни са във възходяща траектория.
„Въпреки забавянето на икономическия растеж на тези развиващи се пазари, техните жители са уверени в потенциала на икономическия растеж на пазарите, както и в подобренията в личните им финанси за годината“, заяви Легранд пред CNBC Make It.
„По същия начин, контрастните нива на оптимизъм между развитите и развиващите се пазари предполагат, че хората в развитите икономики може да вярват, че техният пазар е достигнал точка на насищане по отношение на реалния икономически растеж“, добави той.
Тази година първите три страни бяха малко променени от последния доклад на компанията, въпреки че Обединените арабски емирства с резултат от 115 остава на четвърта позиция.
САЩ са начело в класацията за оптимизъм сред западните държави, породени от продължителен период на икономическа експанзия и силен пазар на работни места.
Други големи икономики, които отчитат средни или под средните нива на оптимизъм, включват Канада с резултат 98, Сингапур с 95, и Великобритания с 91. Япония, страна, известна с изключително продължителното си работно време, е класирана на дъното, с оценка 80.
„Респондентите в Япония смятат, че качеството им на живот е намаляло в сравнение с родителите им. Това настроение може да е един от факторите, допринесли за по-малко оптимистичните им перспективи за бъдещата икономика и възможности “, отбеляза Легранд.
Дори в най-надеждните нации обаче редица препятствия обединиха респондентите от цялата страна. Според служителите финансовите ресурси, възрастта и трудните пазари на труда се очертават като основни бариери пред развитието на кариерата.
Но Легранд каза, че служителите трябва да бъдат насърчавани, че могат да преодолеят тези предизвикателства, особено във връзка с възрастта. Легранд препоръчва на служителите да разработят „нагласа за растеж“ и да се опитват да се учат от тях и да споделят уроци с колеги от различни възрастови групи, за да напредват. Междувременно работодателите биха могли да направят повече, за да подкрепят своя персонал чрез обучения и курсове за подобряване на уменията на служителите, каза той.
„За първи път четири поколения работят заедно“, отбеляза Легранд. „Насърчаваме компаниите да въвеждат разнообразни практики за наемане на работа, за да наемат допълнителни умения и да насърчават сътрудничеството и двупосочното наставничество между работната си сила.“
Още по темата:
10-те най-опасни професии в САЩ
11 знака, че сте нещастни на работното си място