Снимка: iStock
Знаете ли как да инвестирате във взаимни фондове по правилния начин? Купуването на взаимни фондове правилно може да помогне за правилното разпределение на портфейла ви.
Това е вярно, независимо дали целта ви е фонд, който расте на стойност, или такъв, който генерира голям доход.
Как да инвестираме във взаимни фондове
Така че, без значение дали целта ви е стойност, доходи или и двете, независимо дали инвестирате отдавна, или сте начинаещ, ключът към това да използвате максимално портфолиото си за взаимни фондове е да следвате девет задължителни стъпки. Ето кои са те според Investor'sBusinessDaily:
1.Имайте определена цел.
2.Определете своя времеви хоризонт.
3.Бъдете наясно с толерантността към риска.
4.Мислете в дългосрочен план.
5.Формирайте инвестиционен план.
6.Инвестирайте в взаимни фондове на ниски цени.
7.Избягвайте ненужните разходи.
8.Преценете кога да използвате активно управлявани средства и кога - пасивни.
9. Правете пълен преглед веднъж годишно.
9 задължителни стъпки
Тези девет стъпки работят заедно и с тяхна помощ ще имате добре разпределен и поддържан портфейл. Ето как работи всяка една.
1. Имайте определена цел.
Спестявате ли за пенсиониране? Искате ли да успеете да си купите голям собствен дом, скъпа и хубава кола, да си позволите мечтаната почивка? Ако търсите дългосрочен растеж, фондът с акции, ориентирани към ръст може да бъдат най-добрият ви залог.
2. Определете своя времеви хоризонт.
Знайте своя времеви хоризонт. Колкото повече време има преди да се наложи да извадите пари, толкова по-лесно е да отскочите от нестабилните пазари. С по-дълъг времеви хоризонт можете по-добре да си позволите да инвестирате във фондове с акции фондове, които са по-волатилни от облигационните фондове.
3.Бъдете наясно с толерантността към риска.
Ако пазарните възходи и падения ви притесняват, ориентирайте се към акции на малки биотехнологични компании.
4.Мислете в дългосрочен план.
Мислете дългосрочно. Никога не избирайте средства въз основа на възвръщаемостта само за кратки период като последните 12 месеца. Съвет на IBD: Използвайте списъците с награди на IBD, за да се насочите към определени взаимни фондове. IBD предлага допълнителни ресурси. MarketSmith, първокласна онлайн функция, проследява най-високо оценените фондове за растеж и стойност, заедно с определени данни за ефективността ключови характеристики. В раздела „Изследвания" в invest.com.com, в категорията „Най-добри взаимни фондове", ще намерите отчети за тях. Най-високата през последните 16 седмици е отчел Fidelity Select Computer (FDCPX). Тя достигна 491 милиона долара.
5.Формирайте инвестиционен план.
На базата на вашите цели, времева рамка и толерантност към риска, купете взаимни фондове, които ще ви позволят да изпълните плана си. Вероятно търсите взаимни фондове, които са ориентирани към ръст. ЕДна от опциите ви би могла да бъде поставяне на Vanguard 500 (VGIAX) в основата на вашето портфолио, проследявайки широкия пазар под формата на S&P 500.
6.Инвестирайте в взаимни фондове на ниски цени.
Когато избирате между два подобни взаимни фонда, изберете този с по-ниски годишни разходи. Повече за разходите по-долу в тази статия.
7.Избягвайте ненужните разходи.
Ако купите акции от взаимен фонд чрез брокер, вероятно ще платите комисионна или други такси. Предоставя ли вашият брокер съвети и други услуги, които правят това полезно? Ако не, можете да намалите или избегнете тези разходи, като закупите чрез един от най-добрите онлайн брокери с отстъпки или директно от самите взаимни фондове. Ако откриете борсово търгуван фонд (ETF), който инвестира на същия пазар като вашия взаимен фонд, но на по-ниска цена, помислете за него като вариант.
8. Преценете кога да използвате активно управлявани средства и кога да използвате пасивни средства.
През последните години много инвеститори се насочиха към пасивно управляваните инвестиционни фондове и ETF. В отговор на това много взаимни фондове са намалили таксите под формата на годишни съотношения на разходите. След като решите в кои пазари да инвестирате - като S&P 500 или чуждестранни нововъзникващи пазари - сравнете активните и пасивни средства за фактори като разходи, дългосрочни резултати и др. Не забравяйте, че за дългосрочно инвестиране може да не ви е необходима способността да търгувате с и извън позиции през деня, който предлагат ETF.
9.Правете пълен преглед веднъж годишно.
Вашият инвестиционен план трябва да посочва вашите цели. Трябва да уточнява какъв процент от портфейла на взаимните ви фондове искате да разпределите към относително по-ниска нестабилност на акции с големи капитали в САЩ и по-нестабилни по-малки и чуждестранни акции, както и колко, ако има такива, на облигации и пари в брой. Веднъж годишно вижте дали разпределенията ви все още са съвместими с плана ви. Ако не, ребалансирайте.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции и облигации.
Още по темата:
5 съвета от специалисти за успешно инвестиране
7 взаимни фонда с нисък риск