Снимка: Личен архив
Преди седмица Никол Брюър с нетърпение очакваше да присъства на конференция в Принстънския университет и да прекара един ден в Театралното училище в Йейл.
Като театрален директор и възпитател на свободна практика, 37-годишната майка на две деца основно печели пари от говорене пред публика и провеждане на театрални работилници. Но сега всички нейни събития бяха отменени до края на месеца заради наредбата за социално дистанциране.
Макар да разбира защо събитията се отменят, тя също се притеснява от плащането на сметките си през следващите месеци: Не само, че е загубила голяма част от собствения си доход, но и партньорът й също е на загуба. Тя изчислява, че този месец ще загубят около 3000 долара.
„Имам диплома за висше образование, преподавала съм различни в институции. Направих всичко нужно за финансовото си спокойствие. И ето ме сега, 37-годишна жена с недостатъчно спестявания, за да покрия разходите на семейството си", обяснява тя пред CNBC Make it.
Брюър и нейното семейство не са сами. Милиони хора по света ще бъдат изправени пред финансови трудности през следващите седмици, независимо дали от неочаквани медицински разходи, загуба на доходи или от намаляване на пенсионните им спестявания.
Ако се борите финансово, ето осем стъпки, които трябва да предприемете сега.
1. Приемете текущото положение
Притесненията идват от това, че не знаем какво ще се случи по отношение на коронавируса или колко дълго нещата ще са такива, каквито са, казва Меган Макой, директор на магистърската програма за лични финанси в държавния университет в Канзас пред CNBC Make It., сблъсквайки се с неизвестното, често изпитваме парализиращо безпокойство".
Първата стъпка към преодоляването на тази тревожност е приемането, че животът ви ще бъде различен за известно време и се съсредоточите върху това, което можете да контролирате.
„Дори за заможните хора притеснението за пари е често срещано във времена на несигурност", казва д-р Мери Грешам, психолог от Атланта, който е специализиран във финансови проблеми.
Ако все повече се тревожите за пари, направете равносметка на ресурсите, с които разполагате. „Обърнете повече внимание на силите си и способностите си и си дайте сметка как се справяте и адаптирате, предлага Грешъм, ако в миналото сте преживявали финансови проблеми, спомнете си как се се справяли с тях."
2. Помислете какво влияе на емоциите ви.
Определете какви са вашите емоционални проблеми и как реагирате на тях. Каквито и да са, не позволявайте на емоциите да ви обземат.
Лесно е да се изкупите да купувате какво ли не онлайн, но важното е да се контролирате, защото много често харчите пари за неща, които може би не са от огромна важност точно в момента.
3. Дайте приоритет на грижите за менталното си здраве
Не пропускайте терапевтичните срещи с психоаналитика си. Брюер казва, че продължава да вижда своя терапевт, за да говори за проблемите си и да търси начини да се справи с тях.
Макой съветва да правите нещата, които обикновено бихте правили в полза на менталното си здраве: тренирайте, спете добре, ограничете алкохола и кофеина и настройте FaceTime разговори или Google Hangouts с приятелите и семейството си.
4. Не поемайте излишни рискове
„Не търгувайте на фондовата борса, ако нямате разполагаем доход, казва Макой, защото не знаете кога нещата ще се подобрят във време, когато не можете да си позволите да поемате рискове.
Тук не говорим само за финансови рискове. Бъдете отговорни и към здравето си. Спазвайте всички инструкции за безопасност по време на пандемията.
5. Разчитайте на своите близки
Брюер казва, че артистите, с които общува, й помагат да премине през този труден период. Те се свързват онлайн и формират чудесна общност. Това поне й дава надежда в тъмни времена.
„Ако имате членове на семейството си или общност от хора с еднакви интереси, разчитайте на тях за подкрепа", съветва тя.
„Да, в момента сме малко объркани, казва Брюер, но това също така ни позволява да попитаме как да не се озовем отново в тази ситуация и да бъдем като колектив".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Кога ще се ускорят световните финансови пазари?
Финансовите правила, които може да "потъпчете"