Източник: iStock
Спадащ борсов пазар, идваща рецесия, намалени лихвени проценти и държавни стимули - сякаш отново е 2008 г. Това споделя Пол Дейвидсън и други от USAToday.
За много хора пазарният спад и нарастващата опасност от рецесия говорят за нова криза на хоризонта. Това са страхове, които са дошли, разбира се, в следствие на коронавирусната пандемия.
Поемете си дъх. Експертите твърдят, че още нищо не е напълно ясно, така че не може да се прогнозира, че кризата от 2008 г. се завръща.
Спестявайте умно, харчете мъдро
"Рецесията не е неизбежна", казва Гус Фошер, икономист от PNC Financial Services Group., но вероятно ще бъде кратка и много по-лека от Голямата рецесия."
Финансовата криза през 2008 г. беше резултат от години на дълбоко вкоренени слабости в икономиката. Сега това не е така.
„Това, което виждаме, е причинено от нещо външно за икономиката", казва Фошер.
„По-близо е до природно бедствие", казва Кати Бостянчич, директор на САЩ Macro Investors Services в Oxford Economics.
Да останеш спкоен по време на всеобща паника: Коронавирусът не трябва да те спира да добавяш активи към портфейла си според съвети на специалистите.
Отчасти в резултат на всичко това, основните движещи звена икономиката - потребителите, предприятията и заемодателите - са много добре позиционирани, за да издържат на финансовите сътресения.
Ето как изглежда сегашното положение, съпоставено с Голямата рецесия.
Причината
Голямата рецесия. Резкият срив беше предизвикан от прегарянето на пазара на недвижими имоти. Банките и други заемодатели одобриха ипотеки, дори и за купувачи, които не са квалифицирани, повишавайки цените на жилищата до огромни нива. Банките пакетираха ипотеките в ценни книжа и ги продаваха на други финансови институции.
Когато цените на жилищата започнаха да спадат, милиони американци спряха да плащат ипотечни плащания и загубиха домовете си, докато банките, които държаха ценните книжа, бяха изтласкани на ръба на фалита.
Широкото съкращаване на недвижими имоти, строителството и банковото дело затруднява потребителските разходи и води до по-дълбоки загуби на работни места в цялата икономика. Банковото кредитиране на практика бе замразено, като почти се спряха механизмите на икономиката. Проблемите бяха изключително дългоки още преди Голямата резеция.
Настоящата криза. Коронавирусът, който започна да се разпространява от Китай в края на миналата година, предизвика икономическата опасност.
Индустрията за пътувания и туризъм е пострадала най-много, като бизнесът отменя конференции и търговски изложения. Прекъсванията в доставките на производствени части и стоки на дребно от Китай могат временно да затворят американските фабрики и да оставят рафтовете на магазините празни.
Дълг на домакинствата
Голямата рецесия. Тъй като банките свободно отпускат кредити за ипотеки, автокредити и кредитни карти, дълга на домакинствата се покачи до рекордните 134% от брутния вътрешен продукт според Oxford Economics и Federal Reserve.
Настоящата криза. Дългът на домакинствата достига исторически ниски проценти, 96% от БВП. Спестяват около 8% от доходите си. Всичко това означава, че могат да се справят с краткия пазарен спад и дори да продължат да харчат част от парите си.
Загуба на работа
Голямата рецесия. Близо 9 милиона американци, например, загубиха работата си по време на спада. Безработицата се удвои до 10%.
Настоящата криза. „Вероятно загубилите рабоата си са хиляди, като голяма част от тях вероятно в сферата на пътуванията, туризма и производството", казва Бостянчич
„Нивото на безработица е 3.5%, което показва 50-годишно дъно, може да нарасне до 3.8% или дори до 4.1%", казва Даян Суонк, икономист от Грант Торнтън.
Колко дълго трае
Голямата рецесия. Тъй като милиони хора остават без работа, , спадът продължава 18 месеца.
Настояща криза. Ако приемем, че през следващите няколко месесца достигнем пик на заболеваемостта, следователно всичко отшуми до лятото, значи, според Суонк, евентуалният спад може да продължи около шест месеца.
Икономиката
Голямата рецесия. Икономиката се сви за около шест тримесечия по време на кризата, като в края на 2008 г. отччете 8.4% спад.
Настоящата криза. Повечето икономисти очакват растежът на икономическите щети от вируса да отслабне с един или два процентни пункта през следващите няколко тримесечия.
Стоковата борса
Голямата рецесия: Фондовата борса отчете 57% спад по време на кризата.
Настоящата криза. Фондовият пазар не е наблюдавал същия значителен спад, който по-широкият пазар претърпя в дълбините на финансовата криза. S&P 500 се плъзна с 14.9% от 19 февруари до миналия вторник, или това е 20% спад.
Банковите разпоредби
Голямата рецесия. Пропуските в надзора и слабите регулации в най-големите инвестиционни банки на Уолстрийт са сред факторите, които допринасят за финансовата криза. Някои експерти посочват отмяната на закона за Glass-Steagall, който някога запазваше търговското и инвестиционното банкиране разделно.
Финансовият регламент, който помогна за смекчаване на рисковете, породени от големите банки, беше приет през 1933 г. в разгара на Голямата депресия и по-късно беше отменен през 1999 г. Този ход на практика позволи на банките да станат още по-големи или „твърде големи, за да се провалят".
Регулаторните органи, включително Федералният резерв, не успяха да се справят със съмнителните ипотечни практики, които не взеха предвид способността на кредитополучателя да изплаща заем. Централната банка имаше по-слаб набор от правила за ипотечните кредитори и по-малко защити за купувачите на жилища, за които някои експерти твърдят, че садопринесли за злоупотребите с кредитирането.
Настоящата криза. Глобалната финансова криза промени начина, по който правителството на САЩ регулира банковата индустрия.
Банките с активи от над 100 милиарда долара са длъжни да предприемат „стрес тестовете" на Федералния резерв, което гарантира, че финансовите фирми разполагат с необходимия капитал, за да продължат да действат по време на икономически спад.
Размерът на предизвикателствата, пред които е изправена икономиката, не е толкова голям, колкото пречките по време на Голямата рецесия според експертите.
Някои финансови институции, обикновено регионални банки, биха могли да се сблъскат с някои препятствия през следващите месеци, ако те отпускат пари на енергийни компании. Тези акции бяха напоени наскоро след бърз спад на цените на суровината. Но по-големите банки вероятно няма да са изправени пред сериозни рискове, тъй като обикновено са по-диверсифицирани и не са концентрирани в един сектор", казва Юнг Ма, главен инвестиционен стратег в BMO Wealth Management. "
„Това не е финансова криза", казва Джонатан Корпина, мениджър в „Meridian Equity Partners", това е глобална епидемия. Това не е слабост в системата, който беше причина за кризата през 2008 г. "
Фед
Голямата рецесия: Основният лихвен процент на Федералния резерв беше 5.25% през 2007 г., тъй като притесненията от срива на пазара на недвижими имоти нарастваха. Това даде възможност на Централната банка да намали процента до почти нула до края на 2008 г. Фед също така започна безпрецедентни покупки на облигации за по-ниски дългосрочни лихвени проценти, например за ипотеките.
Настоящата криза: Референтната ставка на Фед е от 1% до 1.25%, което дава на служителите малко възможност за намаляване. А 10-годишните ставки на Министерството на финансите вече са под 1%, което повдига въпроси относно ефективността на подновената кампания за изкупуване на облигации.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Как пандемията засяга бизнеса в България и в София?
Близо ли са щатските пазари до достигане на дъното?