Източник: iStock
Инвестиционните грешки са твърде често срещани, особено сега, когато по-голямата част от света е преминала към модел "направи си сам". Най-големият риск, който повечето инвеститори поемат, се основава на собствените им познавателни пристрастия. Те работят срещу собствения си интерес, като правят глупави грешки, основаващи се на емоционално взети решения според експертите от Thebalance.
Именно тази липса на рационалност, съчетана с невъзможност да се придържаме към оценъчен или систематично базиран подход за придобиване на собствен капитал при спазване на маркетинговите срокове, обяснява изследването от проучвания, проведени от Morningstar и други, които показват, че възвръщаемостта на инвеститорите често е далеч по-лоша от възвръщаемостта на акциите, които притежават същите тези инвеститори!
Според проведено проучване, във време, когато акциите върнаха 9%, типичният инвеститор спечели само 3, което е слаб резултат.
Ето шест от най-често срещаните инвеститорски грешки при инвестиране, които правят новите инвеститори. Въпреки че списъкът със сигурност не е изчерпателен, той би трябвало да ви даде добри съвети.
Плащане на твърде много пари за актив, свързан с паричните си потоци
Всяка инвестиция, която купувате, в крайна сметка не струва повече и не по-малко от настоящата стойност на дисконтираните парични потоци, които ще произведе. Ако притежавате ферма, магазин за търговия на дребно, ресторант или акции на General Electric, това, което ви се отчита, са парите, или по-конкретно концепция, наречена очаквани печалби.
Това означава, че в крайна сметка възвръщаемостта, която печелите от дадена инвестиция, зависи от цената, която плащате спрямо парите, които генерира. Ако платите по-висока цена, печелите по-ниска възвръщаемост. Ако платите по-ниска цена, печелите по-висока възвръщаемост.
Решението: Научете основни инструменти за оценка, например съотношението цена-печалба, PEG съотношението и коефициента на PEG, коригиран към дивидента. Знаете как да сравните доходността на акциите с дългосрочната доходност на облигациите.
Твърде високи периодични такси и разходи
Независимо дали инвестирате в акции, облигации, взаимни фондове или недвижими имоти, разходите имат голямо значение. Трябва да знаете кои разходи са разумни и кои не си струват разходите. Помислете за двама хипотетични инвеститори, всеки от които спестява 10 000 долара годишно и печели 8.5% брутна възвръщаемост на парите си.
Първият плаща такси от 0.25% под формата на коефициент на взаимни разходи. Вторият плаща такси от 2% под формата на различни такси и комисионни. За 50 години първият инвеститор ще получи 6.260.560 долара, а вторият - 3.431.97 долара. Допълнителните 2828 763 долара, които първият инвеститор би притежавал, се дължат единствено на управлението на разходите. Всеки долар, който съхранявате, е потенциална печалба за вас.
Пренебрегване на данъчните последици
Начинът, по който държите инвестициите си може да повлияе на крайната ви нетна стойност. Използвайки техника, наречена разполагане на активи, можете радикално да намалите изплащанията на таксите си и данъчните последици, като същевременно запазите повече от капитала си и получавате пасивни доходии.
Ако сте ръководили портфолио от 500 000 долара за семейството си, например, половината от парите ви, или 250 000 долара, влагате в пенсионни сметки, а другата половина, също 250 000 долара, са в обикновени брокерски фирми. Важното е да знаете къде държите определени активи.
Същото важи и за тези, които искат да получат пари от пенсионните си планове, преди да са навършили 59 години. Вие не забогатявате, като плащате таксите си десетилетия преди това, в противен случай може да се наложи да покриете сметките си и да плащате санкции заради предсрочно изтегляне на спестяванията си.
Пренебрегване на инфлацията
Фокусът ви трябва да е върху покупателната способност. Представете си, че купувате 30 000 годишни облигации на стойност 100 000 долара, които след данъци дават 4%. Инвестирате доходите си от лихви в повече облигации, като постигате и 4% възвръщаемост. През това време инфлацията сед увеличава с 4%.
В края на 30-те години няма да има значение, че сега притежавате 311 865 долара. Ще ви донесе същата печалба, която щяхте да имате три десетилетия по-рано със 100 000 долара. Това означава провал за вашите инвестиции, защото толкова години не сте с наслаждавали на парите си, а същевременно няма да имате никаква възвръщаемост. Това твърдят експертите и затова предупреждават инвеститорите да бъдат внимателни и да преценяват внимателно всеки свой ход.
Избор на евтина сделка пред потенциал за страхотен бизнес
Академичните данни показват, че развитието на собствен бизнес дава най-добри шансове за голямо богатство, но това, разбира се, върви с рисковете си.
Това е по-добрият вариант в сравнение с противоположния подход - придобиване на евтин бизнеси, който се бори с ниска възвръщаемост на капитала и активите.
Мъдрите инвеститори, които използват такива времена, за да продължат да инвестират в дивиденти и усредняване на разходите в долари, като добавят към собствеността си, са склонни да трупат богатство през целия си живот.
Купуване на това, което не разбирате
Много загуби биха могли да бъдат избегнати, ако инвеститорите следват едно обикновено правило: Ако не можете да обясните как притежаваният от вас актив генерира печалба с две или три изречения и по начин, достатъчно лесен, за да може всеки да ви разбере, не купувайте този актив.
Тази концепция се нарича инвестирайте в това, което разбирате. Почти никога не бива да се отклонявате от това правилно.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Петте най-големи позиции в портфейла на Бъфет
Как да се справим с финансовия стрес по време на пандемия