В краткосрочен план си струва да останете отбранителни на фондовата борса, тъй като все още пазарите се нуждаят от време за поправяне на последните технически щети, но не бих бил твърде негативен за пазарите, коментира Джо Фейми от Yahoo! Finance.
Заболяемостта от коронавирус най-вероятно ще продължи да се ускорява, но това не означава, че борсовият пазар трябва да пада още, смята Фейми. С други думи, фондовият пазар е механизъм, който залага в себе си събитията в рамките на следващите 6-9 месеца и инвеститорите трябва да гледат горе долу с този времеви хоризонт в бъдеще.
Големият въпрос в съзнанието на всички е „дали цената на фондовата борса вече е отразила напълно предстоящото забавяне на икономиката?“ Разбира се, никой не знае със сигурност, но ето четири причини да останем позитивни за пазара, смята експертът.
Ценово движениеФактор номер едно, който използвам, за да преценя здравето на пазара, е ценовото действие на водещите акции. Въпреки че много акции насочени към растеж все още се нуждаят от време за изграждане на подходящи технически бази, аз съм окуражен от силата, която виждам, смята Фейми.
Преди да започне тази корекция, водещите сектори за растеж бяха софтуер, биотехнологии, полупроводници и медицински продукти. През изминалата седмица много акции от тези сектори се възстановиха добре и вече са близо до нови върхове. Трябва да подчертая, че все още се изисква търпение, преди човек да може да се върне агресивно към акциите ориентирани към ръст, но скорошното ценово действие е конструктивно и малка стъпка в правилната посока.
"В ранните си търговски дни щях да се обезкуража по време на корекция на пазара като тази. Докато съзрях в моята търговска кариера, се научих да възприемам корекции, защото знам какъв вид експлозивни движения могат да направят акциите, когато получим потвърден сигнал за дъно. Натискът на пазара намалява тези акции и след като се облекчи малко напрежение, много акции могат да регистрират бързи печалби от 50% или повече. Отново ще е необходимо търпение, преди това да се случи, но графиката по-долу обяснява моя оптимизъм. Той показва силните печалби, постигнати от акциите ориентирани към растеж, излизащи от четиримесечната корекция при така наречения „Flash Crash“ през 2010 г.", допълни Фейми.
Отрицателните настроенияОбръщам внимание на настроенията, защото пазарът е склонен да заблуждава мнозинството. В момента по-голямата част от хората очакват пазарът да отиде при много по-ниски нива. За съжаление, умствените щети от финансовата криза през 2008-09 г. са все още свежи в съзнанието на хората. Много участници на пазара смятат, че всяка основна корекция трябва да бъде 50% спад, но средният мечи пазар е от едва 27%.
Искрено чувствам, че концепцията за скъсяване на пазара е мания за много млади трейдъри. Някои от силно скъсените акции са с 50% до 70% под най-високите си стойности и хората все още смятат, че ще стигнат до нула. Не съм против скъсяването; Аз просто насърчавам хората да бъдат отворени, че по-голямата част от забавянето на бизнеса може да е вече заложено в цената. В допълнение, не искате да бъдете агресивно къси в пазар с 30% под най-високите си нива, защото всяка положителна новина към ваксина, вероятно ще е мощен катализатор за покриване на късите позиции, твърди още финансовият анализатор.
Глобалните централни банкиПреди да започне тази пандемия, глобалните централни банки вече ни предоставяха условия за ликвидност и ниски лихви. Икономическото забавяне и несигурността от вируса доведе до още по-големи стимули.
През месец март американският Фед намали лихвените проценти до нула и разкри историческа програма „QE безкрайност“, Европейската централна банка обяви програма за закупуване на активи в размер на 750 милиарда евро (до 820 милиарда долара) до края на 2020 г., Банката на Япония заяви, че ще купи 700 милиарда долара ценни книжа и обезпечени с ипотека ценни книжа, а Китайската народна банка намали лихвите с най-голямата стойност от 2015 г. насам и продължава да осигурява ликвидност.
По принцип, в стремежа си да помогнем за смекчаване на въздействието на коронавирусната епидемия, глобалните централни банки сега ни осигуряват благоприятна за акциите среда "на стероиди".
ИсториятаДобре е да се обърнем към по-големите спадове за кратки периоди от време в исторически план. В тази насока, си струва да проучите две предишни катастрофи (катастрофата от 1987 г. и флаш катастрофата от 2010 г.), за да предвидите какво може да се случи след тази последна катастрофа.
Основната точка и на двете класации е, че след като първоначалното ниско ниво беше направено, пазарът не трябваше да отива значително по-ниско. Той просто остана в интервала от 4-6 месеца, преди в крайна сметка да се премести по-високо.
Ето защо аз подчертавам търпението, за да дам време на пазара да излекува текущите си технически щети, коментира Фейми.
Графиките се предоставят от MarketSmith.
Графиките се предоставят от MarketSmith.
Когато коронавирусните страхове отшумят и получим потвърдено пазарно дъно, ще бъдем в една от най-благоприятните среди на фондовите пазари в историята.
Ще видим експлозивни движения по-високо при много от имената ориентирани към растеж, глобалните банки ще бъдат на наша страна, а вредните психологически ефекти от този спад ще запазят настроенията. Продължавам да поддържам по-голяма от нормалната парична позиция за клиентите си, защото вярвам, че човек трябва да бъде защитен и търпелив, докато пазарните условия не се подобрят, но също така оставам оптимист, защото знам огромните възможности, които ще излязат от тази корекция. Насърчавам хората да бъдат отворени, че макар вирусът да се влоши, това не означава, че борсовият пазар трябва да отиде значително по-ниско, заключава Фейми.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на финансовите пазари.
Още по темата:
Ще се завърнат ли мечките от Уолстрийт?
Акциите ориентирани към стойност са добър залог